לימודי מחול

הגיע הרגע להירשם ללימודים ואתם עוד שקועים בחלום הילדות שלכם להיות רקדנים. אם אתם מעוניינים בתואר אקדמאי, אך לא מוכנים לוותר על האהבה האמיתית שלכם, והצורך הטבעי לרקוד, זה הזמן שלכם.

חלום ילדות הופך למציאות

לימודי מחול
צילום: HarshLight

כעת יש לכם אפשרות לשלב לימודי תואר ראשון יחד עם לימודי מחול, ולהתפתח בתור רקדנים, כוריאוגרפים, או מטפלים בתנועה, בלימודים מגוונים ומרתקים, בהם תלמדו סגנונות ריקוד שונים מטובי המורים בארץ, תוכלו להעשיר את הידע שלכם באמנות התנועה והמחול, ותפתחו את השער לעתיד בעולם הריקוד.

אמנות המחול, כדרך יצירתית לבטא את הגוף באמצעות התנועה, הפכה עם השנים לחלק משמעותי בתרבות האנושית. מחול נתפש כריקוד המבוצע מול קהל הנוצר כסוג של אמנות, בניגוד לריקודים אחרים הנערכים באירועים או בטקסים דתיים, למטרת ריפוי, פולחן, ספורט ועוד. צורת הריקוד העתיקה ביותר בתרבות המערב היא הבלט הקלאסי, וממנה התפתחו סגנונות ריקוד שונים כגון: מחול ג'אז, מחול מודרני, בוטו ועוד.

מטרת לימודי מחול

הלימודים נועדו להכשיר מורים למחול במסגרות גילאים שונות, ולטפח דור חדש של מטפלים בתנועה, כוריאוגרפים, ורקדנים מקצועיים. מטרת הלימודים, המשלבים שיעורים עיוניים יחד עם סדנאות ריקוד מעשיות, היא לחשוף את הסטודנטים לשיטות שונות ללימוד מחול בתחומי ההוראה השונים והטיפול בתנועה, ולפתח ולמקצע את כישוריהם היצירתיים של הרקדנים והכוריאאוגרפים לעתיד.

קהל יעד ללימודי מחול

התחום מיועד לאוהבי התנועה והיצירה, המעוניינים לפתח את כישרונם ואת הפוטציאל הטמון בהם, ולהפוך לרקדנים מקצועיים,כוריאוגרפים או מורים. כמו כן, התחום מיועד לאלה המעוניינים לעסוק בריפוי באמצעות תנועה וריקוד.

תחומי לימוד במחול

החוג למחול

החוג מעשיר ומרחיב את ההשכלה בלימודי תרבות ואמנות המחול לסוגיה וסגנונתיה השונים, ביניהם: בלט קלאסי, מחול עכשווי ומחול מודרני, בשילוב עם סדנאות רפרטואר, הכוללות התנסויות מעשיות בריקודים מודרניים וקלאסיים, של יוצרים וכוריאוגרפים ידועים בארץ ובחו"ל. בין היוצרים הישראלים: אוהד נהרין, ברק מרשל, יוסי תמים ועוד. בין היוצרים הבינלאומיים: מוריס בז'אר, מרתה גרהאם ועוד. הלימודים כוללים גם סדנאות מחול המועברות ע"י כוריאוגרפים אורחים, ומאפשרים לתלמידים התנסות בימתית, קורסי אימפרוביזציה, וקורס ללימוד כוריאוגרפיה.

החוג לתנועה וכתב תנועה

חוג הנועד להכשיר יוצרים, רקדנים, מורים ומטפלים, וכולל התנסויות מעשיות במגוון של סגנונות ריקוד, אימפרוביזציה, משחקי תנועה ואמנויות לחימה, ויישומם בכתב התנועה אשכול-וכמן. מטרת הלימודים היא חידוד החוש האקוסטי, הויזואלי, הקינסטטי ושל המגע, יחד עם חידוד החשיבה והעשרת הידע בתחומי התנועה השונים. בין הנושאים הנלמדים בחוג: קומפוזיציה, אימפרוביזציה ומשחק תנועה, תנועה, שכלול היכולת, סגנונות מחול ועוד.

תאטרון מחול

מטרת החוג היא להכשיר מורים למחול-תאטרון, במסגרות חינוכיות שונות ולגילאים שונים. התכנית כוללת לימודים עיונייים בשילוב עם לימודים מעשיים, בהם התלמידים נפגשים עם כוריאוגרפים, יוצרים, רקדנים ואנשי תרבות מהשורה הראשונה בתחום המחול והתאטרון. הלימודים מעניקים לסטודנט הכשרה רחבה כשחקן, רקדן, יוצר, חוקר תרבות ומורה. מסגרת הלימודים היא אישית, בה התלמיד מפתח את כישוריו עפ"י יכולותיו, ומאפשרת לו לפרוץ גבולות ולהתפתח כיוצר בתחום.

מחול ותנועה למורים בפועל

תכנית לימודים המשלבת לימודי חינוך ומחול, בקורסים עיונים והתנסויות מעשיות, ומטרתה למקצע מורים למחול לרמות גבוהות יותר של הוראה. לתכנית מתקבלים מורים בגילאי 27 ומעלה עם 5 שנות נסיון לפחות בהוראת מחול. במהלך הלימודים נעשה שימוש בידע של המורים והרקדנים ובניסיונם שנצבר במהלך השנים, אותו הם מפתחים ומעשירים בלימודים מגוונים בתחום החינוך והמחול. עבודת הגמר המרכזית בתכנית היא עבודת מתודיקה אותה יש להגיש בסיום הלימודים. כמו כן, המורים נדרשים ללמד מחול בתוך מסגרת הלימודים.

מכינה למחול

תכנית המיועדת לרקדנים צעירים, המעוניינים לפתח את כישרונם ולהפוך לרקדנים מקצועיים. כמו כן, היא מיועדת לרקדנים חסרי נסיון המעוניינים להתקבל לאחת מתכניות לימוד המחול, וזקוקים להכשרה מעשית על מנת להתקבל. הלימודים כוללים שיעורי מחול מודרני, מחול עכשווי, בלט קלאסי ושיעורי תנועה.

משך זמן לימודי מחול

לימודי מחול לתואר ראשון אורכים כ- 4 שנים, עם זאת, לימודי מחול לתעודה אורכים כשנה בהתאם למוסד הלימוד ולמסלולים המוצעים.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי מחול

בוגרי התחום יכולים להשתלב בעולם המחול, כמורים לריקוד במסגרות לימוד שונות ולגילאים שונים, או לעסוק כרקדנים מקצועיים ולהשתלב בעבודה בלהקות מחול ישראליות כמו יסמין גודר, בת שבע ועוד. כמו כן, בוגרי הלימודים יכולים לבחור להתמקצע בתחום הכוריאוגרפיה, ולעבוד בתחום המחול והתאטרון כיוצרים. מי שבוחר ללכת לכיוון של ריפוי, יוכל להתמחות כמרפה בתנועה, ולשלב את אהבתו למחול וריקוד יחד עם טיפול באוכלוסיות שונות דרך אמנות התנועה.

להיות חלק מהתרבות

כמו תחומי אמנות רבים, תחום המחול והתנועה בארץ נמצא בפריחה. להקות מחול לוקחות חלק מרכזי באירועי תרבות ואמנות ישראלית, בפסטיבלים מיוחדים למחול, בהופעות בימתיות שמצליחות מאוד גם בחו"ל, וזוכות לתשבוחות מצד המבקרים, בעולם התאטרון, בו נוצר שילוב פורה של קטעי ריקוד בהצגות רבות , ובתחום הריפוי בתנועה ההולך ומתפתח בארץ בשנים האחרונות.