מידע הכרחי למועמד למזרח אסיה

עובדות על תחום הלימודים

  • לימודי מזרח אסיה מאפשרים לסטודנטים להתעמק באזור גלובלי מרתק שכולל תרבויות ועמים מגוונים ומעניינים מאוד. תחום לימודים זה, מעבר להיותו מרתק מאוד, הופך בשנים האחרונות להיות הרבה יותר רלבנטי, מוחשי ומעשי עם המעבר של אזור מתפתח וחשוב זה למרכז סדר היום העולמי – מבחינה כלכלית, דמוגרפית ועוד. הערכות רבות של גורמים מקצועיים מדיסציפלינות שונות טוענים כי עתיד העולם יושפע באופן מהותי מאזור מזרח אסיה וכי חלקים משמעותיים ממרכז הכובד העולמי נמצאים בתהליך של מעבר לאזור זה. דוגמא מצוינת ורלבנטית לכך היא עלייתה של סין והפיכתה לכוח כלכלי חשוב ביותר שכל מדינה מכניסה אותה למערך השיקולים שלה.
  • לימודי מזרח אסיה כוללים על פי רוב לימודים על מדינות ותרבויות כגון סין, הודו, וייטנאם, יפן, תאילנד, טיבט, נפאל, בורמה ועוד. הלימודים כוללים היבטים תרבותיים של מדינות האזור, נושאים כלכליים, גיאו-פוליטיים ועוד שלל נושאים שהופכים את הבוגרים למומחים לאזור ובעלי הבנה רלבנטית חשובה לפעילות מול המדינות האלו. את התחום של מזרח אסיה לומדים באוניברסיטאות והוא קיים לתארים ראשון ושני.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • כלכלתה של סין, המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם, עברה בשנת 2010 את כלכלתה של שכנתה יפן והפכה להיות הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. שינוי כלכלי שהיה צפוי זה שנים רבות כבר מאז פתיחתה של סין למערב והפיכתה בפועל למדינה קפיטליסטית למרות שהמפלגה הקומוניסטית עדיין שולטת ביד רמה במדינה. סין מייצרת מוצרי צריכה עבור כל העולם בהיקפים עצומים וחסרי תקדים, הפיתוח של תשתיות וכלכלה במדינה הוא בהיקפים גדולים מאוד שכוללים צרכי אנרגיה מתמידים ועולים וכמובן שינויים חברתיים, פוליטיים וכלכליים משמעותיים. סין היא המלווה הגדולה ביותר לכלכלה העולמית המובילה – ארה"ב, סין מחזיקה בהכי הרבה אג"ח ממשלתיות של ארה"ב למשל והיקפי סחר החוץ של המדינות הוא כמובן הגבוה ביותר.
  • בדומה לסין, גם הודו עוברת תנופת פיתוח וצמיחה משמעותית ולצד סין, כלכלנים ומדינאים רבים טוענים כי מדינות אלו יובילו את העולם בצורה כזו או אחרת בעתיד. גם הודו היא מדינה עצומה, מגוונת מאוד מכל הבחינות וכזו שאוכלוסייתה עברה מזמן את רף מיליארד האזרחים. הודו מאופיינת השנים האחרונות בהשקעות טכנולוגיות וכניסת תאגידים בינלאומיים גדולים לפעילות פיתוח בה, בגלל כוח האדם האיכותי והזול וכמו כן השקעה ממשלתית בתשתיות טכנולוגיות לאזרחי המדינה עצמה.
  • למרות הפיתוח העצום ששתי מדינות אלו, וכל מדינות מזרח אסיה למעשה, חוות הן עדיין נמצאות בבעיות חברתיות ופוליטיות קשות של עוני, השכלה, בעיות בסיסיות בדמוקרטיה או היעדרה. תפיסות חברתיות עתיקות ומורכבות שמקשות על פעילות מול המערב, בעיות איכות סביבה ועוד שלל נושאים שכל המדינות הללו חייבות לתת עליהם את הדעת על מנת להפוך למובילות עולמיות ובעלות השפעה גדולה יותר. לעומת שתי מדינות אלו ומדינות אחרות במזרח אסיה, שקיעתה של יפן בולטת בכך שכלכלתה לא ממריאה ונמצאת במצב מסוים של קיפאון כבר מעל עשור – למרות זאת רמת החיים ביפן היא מהגבוהות בעולם וצפויה להישאר כך.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • תולדות דרום-מזרח אסיה בזמן החדש / משה יגר
  • המיתולוגיה היפנית / יעקב רז
  • זן בודהיזם – פילוסופיה ואסתטיקה / יעקב רז

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי מזרח אסיה?
לימודי מזרח אסיה לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים והתואר השני אורך כשנתיים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
על פי רוב כן, במסלולים החד-חוגיים יש דרישה לבחור התמחות או מגמה ראשית מפאת גודלו של האזור וכמות הנושאים שיש ללמוד. ההתמחות היא לרוב על פי אזור או מדינה ספציפית כאשר ההתמחויות העיקריות הן הודו, סין או יפן – במסגרת ההתמחות הסטודנטים חייבים ללמוד את שפת מדינת ההתמחות כחלק בלתי נפרד של התמקצעות בתרבותה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי מזרח אסיה?
התחום של לימודי אסיה נלמד רק במסגרת אוניברסיטאית ולכן שכר הלימוד לתואר הראשון והשני הוא אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד. 9,521 ש"ח לשנה לתואר הראשון נכון לשנה"ל 2010-2011.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי מזרח אסיה הם קשים?
תנאי הקבלה לא נחשבים קשים באוניברסיטאות השונות שמציעות מסלול לימודי אסיה, יש כמובן צורך בפסיכומטרי וממוצעי בגרות, אך לא ברמות הגבוהות והקשות יותר של פקולטות למדעים או פופולאריות יותר.

אתרי אינטרנט