להיות סינולוג

בעל המקצוע

ההגדרה המילונית של המונח "סינולוג" הוא אדם המומחה בסין ובתרבות הסינית, כלומר סינולוג הוא אדם אשר מכיר על בוריו את מדינת סין, על כל המשתמע מכך, ההיסטוריה, התרבות, החברה מנהגים. בדרך כלל מדובר באנשים, אשר טיילו בסין והתאהבו במדינה זו, עד כדי כך שהם החליטו ללמוד אודותיה בצורה מעמיקה ביותר, על פי רוב, על ידי לימודים במסלול מזרח אסיה באוניברסיטה.

הסינולוגים עוסקים בדרך כלל בשלושה תחומים עיקריים: חקר התרבות הסינית בפרט והמדינה בכלל, מדריכי תיירים בסין עצמה והוראת המקצוע במוסדות הלימוד הגבוהים. תחום הסינולוגיה הוא אינו תחום מוכר על ידי אנשים רבים, ובכך טמון היתרון של המקצוע והחסרון שלו. היתרון הוא כמובן בכך שכאשר אין בארץ הרבה אנשים המתמחים בצורה מעמיקה ויסודית בתרבות ובחברה הסינית, הדרישה לאותם אנשי מקצוע היא גדולה במיוחד על ידי חברות וארגונים שמנהלים קשרים עם סין. החסרון הוא כמובן במגוון המשרות הפנויות לעיסוק בתחום זה, היום בישראל. מכיוון שסין הופכת למדינה בעלת חשיבות גבוהה והשפעה גדולה מאוד, על שאר המדינות המפותחות, נראה שתהיה דרישה גוברת והולכת לסינולוגים מקצועיים שמכירים את התרבות והחברה הסינית ויכולים לנתח ולהסביר את דרך החשיבה המיוחדת של מנהיגי מדינה זו ואזרחיה, מדינה שהופכת להיות, לאט אבל בטוח המעצמה הכלכלית השנייה בגודלה אחרי ארה"ב.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של הסינולוג משתנה מאוד בהתאם לתפקיד שלו. עבודתם של הסינולוגים העוסקים בהוראה, כתיבה, מתן הרצאות, מחקר וכדומה היא עבודה בעלת שעות שגרתיות מאוד, מול המחשב (במחקר או בכתיבה) או בהרצאות מול קהל. עבודתם של הסינולוגים העוסקים בהדרכת תיירים בסין, היא כמובן עבודת שטח מאתגרת, בימים ובשעות לא שגרתיות, הכוללת נסיעות רבות לסין ובילוי של חודשים ארוכים הרחק מהבית. הצלחת הסינולוג תלויה הרבה פעמים לא רק בידע המעמיק שיש לו בתחום, אלא גם ביכולת שלו להעביר את הידע הזה, אם באמצעות הרצאות, טיולים או באמצעות כתיבת ספרים ומאמרים על הנושא.

התמחות

לימודי סינולוגיה נעשים בדרך כלל כחלק מלימודי מזרח אסיה באוניברסיטאות או במכללות, במסגרת מסלול זה הסטודנט לומד לא רק על סין, אלא על מדינות מזרח אסיה הנוספות – הודו ויפן או קוריאה.
הקורסים הרלוונטיים לסטודנט הרוצה להיות סינולוג הם בדרך כלל: מבוא לתולדות סין ותרבותה, סין בעידן הרפורמות, מדיניות החוץ של סין, המיתולוגיה הסינית, האומנות הסינית, הפוליטיקה הסינית החברה בסין המודרנית וכדומה. כמו כן הסטודנטים יכולים לבחור ללמוד את השפה הסינית, במסגרת לימודיהם במסלול זה.

שוק העבודה והשכר

כפי שאמרנו בתחילת המאמר, שוק העבודה בעבור סינולוגים אינו מגוון במיוחד. בנוסף לעבודה המסורתית כמרצים, חוקרים, מתרגמים מהשפה הסינית לעברית, מדריכי תיירים, ישנו כיום ביקוש הולך וגדל בחברות וארגונים אשר מנהלים קשרי מסחר עם סין, לסינולוגים בעלי ידע מעמיק בסין המודרנית, ניתן גם למצוא עבודה במשרד החוץ או במשרדי ממשלה אחרים.

יתרונות בשוק

הייחודיות של המקצוע וההתמקדות בתרבות ספציפית במדינה שהולכת ותופסת תאוצה גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת ההשפעה שלה על מדינות אחרות, הוא היתרון של הסינולוג, במיוחד אצל החברות והארגונים המקיימים קשרי תיירות או מסחר עם סין. לימודי מזרח אסיה כחוג משני, מאפשרים לסטודנטים להשיג יתרון נוסף באמצעות שילוב עם חוגים פרקטיים יותר כגון החוג לכלכלה או מנהל עסקים, שילוב זה יכול לאפשר לסטודנטים להפוך ליועצים בכירים לחברות מסחריות המקיימות קשרים עם סין. למרות שמגוון העבודה בתחום זה אינו גדול במיוחד, אנחנו תמיד מאמינים שאם אתם לומדים את הנושא שאתם אוהבים ואתם טובים בכך, דלתות רבות יפתחו בפניכם לקריירה משגשגת בנושא שכל כך אהוב עליכם.