מידע הכרחי למועמד למזרחנות

עובדות על תחום הלימודים

  • תואר ראשון במזרחנות אינו תואר "פרקטי" כמו הנדסה, או "מדעי המחשב" אך בכל זאת זהו תואר חשוב ובעל משמעות שגם מאפשר לעסוק בתחום רלבנטי לאחר הלימודים, האזור שלנו לא יפסיק להיות מורכב ומרתק, ונראה שתמיד יהיה צורך באנשי מקצוע שידעו להבין ולנתח את האירועים, הפעולות ודרך החשיבה של שכנינו – ראיה לכך היא קיומן של מחלקות רבות למזרחנות באקדמיה הישראלית.
  • לדברי הפובליציסט גד גזית שהתפרסמו במגזין News1 היום זה לא מספיק לדעת מתי מנהיג איסלאמי כלשהו פותח חשבון בנק בשוויצריה, או נכנס לשירותים, המנהיגים צריכים גם לדעת להבין ולנצח תהליכים שיטתיים על ידי מעקב מתמיד. לדבריו מדינות המערב מוצאות עצמן היום חסרות פתרון ויכולת לפעול כדי לשנות את מהלכי הטלטלה הבלתי נמענים שעוברים כרגע על ארצות המזרח התיכון.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • המזרח התיכון כולו חווה שינויים גיאו-פוליטיים קיצוניים ממש בימים אלו של 2011, זוהי תקופה מרתקת לגבי האזור ותקופה שרק ממחישה את הצורך באנשי אקדמיה ועבודה מעולים, בעלי הכשרה רלבנטית לגבי המזרח התיכון. המהפכות החברתיות שהתחילו בהפלת השלטון המושחת בתוניסיה התפשטו למצרים שכנתנו, שבה עיקשות האזרחים הביאה להפלת משטרו של חוסני מובארק ששלט במדינה במשך 30 שנה. גל ההתעוררות האזרחית חצה מדינות והגיע לבחריין, לוב, ירדן ומדינות נוספות ובעת כתיבת שורות אלו לא ניתן להגיע עד כמה עמוק יהיה השינוי באזור.
  • לדברי רועי נחמיאס שהתפרסמו במגזין Ynet, בזמן ההפיכה במצרים רשת "אל-ג'זירה" הרעילה את האזרחים ועודדה אותם לצאת לרחובות. רשת "אל-ג'זירה" הקטארית אינה מפסיקה להשמיץ את המשטרים הערביים בדיווחיה. הרשת ליוותה את המהומות שהתרחשו במצרים, שלהבה את ההמונים, נתנה רשות למנהיגי האופוזיציה לדבר בשידורים שלה למשך זמן כמעט בלתי מוגבל, דיווחה על אירועים שקריים ועוד.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • נשים ומגדר במזה"ת במאה העשרים / רות רודד ונוגה אפרתי
  • המזרח החדש / אלי פודה וחיים גרבר
  • כל אנשי השאה – הפיכה אמריקאית ושורשי הטרור המזרח תיכוני / סטיבן קינזר
  • המאבק על המים במזה"ת / ארנון סופר
  • סוגיות גיאופוליטיות במזה"ת / ארנון סופר

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי מזרחנות?
לימודי המזרח התיכון לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים אקדמיות כמו רוב התארים הראשונים. לימודי מזרחנות לתואר שני נמשכים לרוב כשנתיים או בהתאם למסלול הלימודים הספציפי. בחלק ממוסדות הלימוד ניתן ללמוד קורסים במזרחנות במסגרת תואר ראשון בהיסטוריה ובחלקן התואר הוא תואר ראשון במזרחנות.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
על פי רוב לא. ברוב המוסדות האקדמיים שמציעים לימודי מזרחנות הלימודים הם במסגרת חוג ללימודי המזרח התיכון שכולל מגון רחב של נושאי לימודי רלבנטיים לתחום. ניתן גם ללמוד בחוג למזרחנות במסגרת מסלולים דו-חוגיים שגם בהן אין התמחות. עם זאת, מוסדות מסוימים מציעים מתכונת ייחודית להם של לימודי מזרחנות ובהם יש דרישה לבחירה של קורסי בחירה בתחום התמחות ספציפי – מזרחנות או מדעי המדינה למשל – כהכנה לתואר שני (במרכז האוניברסיטאי אריאל)

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי מזרחנות?
עלות לימודי מזרחנות הם בגובה שכר לימוד אוניברסיטאי מסובסד, בשנה"ל 2010-11 הסכום עמד על 9,521 ש"ח לשנה. במוסדות פרטיים ולא מסובסדים שמציעים לימודי מדעי המדינה עם קורסים על המזרח התיכון שכר הלימוד עשוי בהחלט להיות גבוה משמעותית.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי מזרחנות הם קשים?
על פי רוב לא. רוב המוסדות האקדמיים שמנהלים מסלול מזרחנות לא דורשים תנאי קבלה קשים או גבוהים במיוחד, לרוב ממוצע בגרויות של 80-90 ופסיכומטרי בציון בתחום ה-500 מקנה קבלה ללא בעיות.

אתרי אינטרנט