להיות מזרחן

בעל המקצוע

מזרחן הוא בעל מקצוע אשר למד במסלול אקדמי של לימודי המזרח התיכון, כמסלול בלעדי או בשילוב עם מדעי המדינה, היסטוריה או כל תחום אחר. במקרים רבים, אלו העוסקים ממש במזרחנות הם בעלי תארים מתקדמים בתחום. מזרחן הוא בעל מקצוע והשכלה אשר נוגעים בלב ליבו של האזור המורכב הזה שבו אנחנו חיים, המזרחן הוא בעל ידיעה מקיפה בכל הנוגע להיסטוריה הגיאו-פוליטית של המזה"ת, הוא מכיר את מורכבות העולם הערבי ומעצם היותו מזרחן ישראלי גם את חשיבות ישראל באזור והתהליכים שהיא עוברת לצד שאר המדינות.

המזרחן הוא בעל ידע קריטי ומהותי להבנת האזור כולו ולפעילות בו, בין אם במישורים מדיניים, מחקריים ואפילו מסחריים. העוסקים במזרחנות אינם מהנדסים כמובן ולכן לכל אחד מהם גישות והשקפות שונות על האזור ועל נושאים/תהליכים שונים, ואין ספק שכל מזרחן מביא עימו מטען זה לעבודתו.

איך נראה יום עבודה של מזרחן

יום העבודה של מזרחן נקבע כמובן על פי מהות עבודתו, למרות שהמקצוע עלול לסבול ממוניטין של תחום אקדמי טהור שאין הרבה מה לעשות איתו בשוק, בהחלט ניתן למצוא עבודות שקשורות במגוון צורות ללימודי המזרח התיכון. יום העבודה של מזרחן באקדמיה יהיה שונה מאוד ליום העבודה של מזרחן אשר מועסק במסגרת תקשורתית כזו או אחרת, בשירות החוץ או המדינה וכמובן שבמגזר העסקי. אך ההיבטים הדומים של עבודת המזרחן הם קשר הדוק לעולם הערבי ולכל מדינות המזה"ת, באמצעות מעקב ובדיקה של שידורי טלוויזיה ממדינות אלו, גלישה ובחינה של אתרי אינטרנט מעולם המזה"ת, בחינת תהליכים מדיניים, גיאו-פוליטיים, צבאיים, דתיים, כלכליים ותרבותיים בעין מושכלת ורחבה – כל אחד למטרת תפקידו הוא וכן הלאה.

במסגרת עבודה שעוסקת ממש בתחום המזרחנות, אנשי המקצוע נמצאים עמוק בתוך מארג החיים המורכב של המזה"ת ובוחנים אותו כל העת, באמצעות הכלים והידע שצברו במהלך לימודיהם.

התמחות

על מנת להיות מזרחן אין צורך כמובן בתקופת התמחות לאחר הלימודים, הבוגרים מקבלים ידע מקיף ורלבנטי במהלך כל מסלול לימודי המזרח התיכו,ן והם בהחלט יכולים להשתלב בעבודה מיידית בגופים שונים ורלבנטיים לתחום. גם לימודי המזרח התיכון עצמם אינם כוללים בחירת מסלול התמחות, אלא תכניות הלימוד הן כלליות ובוחנות מגוון רחב של נושאים לגבי המזה"ת. במסגרת מסלולי מזרחנות ייחודיים, כמו זה שקיים במרכז האוניברסיטאי אריאל, הסטודנטים כן נדרשים לקחת קורסי בחירה באחד מתוך שלושה תחומים במה שמהווה מעין בחירת התמחות לתואר השני.

שוק העבודה והשכר

שוק העבודה עבור בוגרי לימודי מזרחנות, מבחינת תפקידים שממש עוסקים במקצוע זה באופן ישיר או עקיף במידת מה, אמנם אינו גדול או רחב מדי, אך הוא בהחלט קיים. בוגרי לימודי המזרח התיכון יכולים להשתלב בעבודה באקדמיה לאחר השלמת תארים מתקדמים, בתקשורת במגוון תפקידים – החל מכתבים לענייני ערבים, כתבים מן המניין ועד פרשנים בכירים, מזרחן יכול להשתלב בעבודה במסגרת משרד החוץ ולמעשה כל משרד ממשלתי אחר במחלקות שונות שעוסקות בעולם הערבי או מדינות המזה"ת, בוגרים בתחום יכולים להשתלב בעובדה במערכות הביטחון ובמקרים נדירים יחסית במגזר העסקי בחברות אשר מקיימות איזשהו קשר עסקי עם מדינות האזור או מנהלות מחקרים על האזור.

רמות השכר של מזרחנים משתנות מאוד, לעובדים באקדמיה רמות השכר ההתחלתיות אינן גבוהות ועומדות על כ-7,000-10,000 ש"ח לחודש וכמובן שברמות הבכירות השכר כבר עולה משמעותית. בתקשורת השכר עולה ככל שעולים בדרגה ובתפקידים העיתונאיים. בשירות המדינה השכר דומה לשכר הכללי של עובדי המדינה, ובמגזר העסקי רמות השכר נעות על כל הקשת האפשרית כמעט.

יתרונות בשוק

המזרחן לומד תחום שרלבנטי למעשה מהותית לחיים בישראל ובאזור המתוח והמורכב שלנו, הוא בעל ידיעות מקיפות לגבי העולם הערבי וידיעות אלו יכולות לשמש או לסייע לגופים רבים, החל באקדמיה ובשירות המדינה ועד חברות עסקיות. להיות מזרחן בתקופה הנוכחית בה המזה"ת נמצא לפני שורה של שינויים מדיניים משמעותיים במדינות השונות (תוניסיה, מצרים, לוב, בחריין וכן הלאה), משמעותו לעסוק בתחום מרתק ורלבנטי ביותר.

קבל מידע על לימודי מזרחנות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי מזרחנות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר