לימודי מזרחנות

מזרחנות היא ענף מחקרי שעוסק בהיבטים שונים של תרבויות מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. מדובר במחקר מעמיק של מדינות האזור, בתחומי: שפות, היסטוריה, פוליטיקה, פילוסופיה, דת, אמנות, מנהגים, מדעים ועוד. כמו כן, המחקר כולל חקר של התפתחות האיסלאם מראשיתה ועד ימינו.

להכיר לעומק את המזרח

לימודי מזרחנות
צילום: BecomingJewish.Org

מה באמת אנחנו יודעים על המדינות הסובבות אותנו? בכל יום אנו קוראים בעיתון או שומעים בחדשות על הסכסוך המתמשך בינינו לבין שכנותינו, אך לא תמיד מרגישים שאנחנו יודעים מספיק. אם אתם רוצים להיות מעורבים, להכיר יותר לעומק את ההיסטוריה, התרבות, האמונות והמנהגים של מדינות האיזור ולהרגיש "אזרחי המזרח התיכון", יש לכם הזדמנות להיכנס לעולם של הצד השני. ללמוד את השפות, המנהגים, ההיסטוריה ובכך להפוך להיות חוקרים, עיתונאים, אנשי ציבור וחברה פעילים ומשפיעים.

מטרת לימודי מזרח תיכון

מטרת הלימודים היא להעניק לסטודנטים מבט מעמיק על מדינות האיזור, תוך התמקדות בתרבות ובהיסטוריה. כמו כן, להקנות שיטות מחקר שונות במדעי התרבות, היסטוריוגפיה ומדעי החברה, ובאמצעותן לעודד חשיבה ביקורתית על חקר תרבויות מדינות האזור, מזוויות ראיה אינטלקטואליות תרבותיות, או זוויות דיפלומטיות ופולטיות.

קהל יעד ללימודי מזרח תיכון

התחום מיועד למי שמעוניין להבין תהליכים המתרחשים באיזור המזרח התיכון, על ידי למידת המנהגים, התרבות וההיסטוריה של המדינות השוכנות בו. הנושא מתאים ואף מומלץ למי שמעוניין להרחיב את השכלתו ולעסוק במחקר או בהוראה, או למי שהכרת תרבויות אלה והבנתם יכולה לתרום לו רבות באם ירצה לעסוק בתחום התקשורתי, הציבורי או החברתי.

עוד מסלולי לימודי מזרחנות

תחומי התמחות בלימודי מזרח תיכון

ההיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה

תכנית המשלבת בין לימודי תולדות מדינות המזרח התיכון, מאז תקופת הנביא מוחמד ועד לעליית האימפריה העותמנית, יחד עם לימודי ההיסטוריה של מדינות אלה בעת החדשה, כאשר ההתמקדות היא בעת החדשה. כמו כן בתכנית נלמדת השפה הערבית כתנאי נדרש לקבלת תואר.

לימודי המזרח התיכון – גשר בין יבשות

תכנית המשלבת בין לימודי כלליים של המזרח התיכון בעת החדשה, יחד עם הרחבה למדינות צפון ודרום אפריקה, ומרכז אסיה. והיא כוללת קורסים כגון: מבוא לתולדות אפריקה, מבוא להיסטוריה של המזה"ת בעת החדשה, וכן לימודי ערבית או שפה אחרת מהמדינות הנלמדות. שני מסלולים לעיל ניתנים ללימוד במסלול חד חוגי, דו חוגי בשילוב עם חוג נוסף או במסלול מחקרי המיועד לתלמידים מצטיינים.

לימודי האסלאם והמזרח התיכון

לימודים המתמקדים במורשתה הרוחנת התרבותית והחומרית של דת האסלאם, למן עלייתה ועד היום, ומקיפים לימודים על תולדות האיסלאם, היסטוריה ותרבות של מדינות האיסלאם ברחבי העולם. לימוד השפה הערבית מהווים חלק בלתי נפרד מתכנית זו. ניתן לבחור בלימודים אלה כמסלול ראשי או משני, ולשלב את הלימודים יחד עם מקצועות משלימים כגון: מדעי המדינה, משאבי אנוש, סוציולוגיה, קרמינולוגיה, פוליטיקה וממשל, כלכלה ועוד.

משך זמן לימודי מזרח תיכון

הלימודים לתואר ראשון נמשכים 3 שנים ולימודי התואר השני נמשכים שנתיים.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי מזרח תיכון

בוגרי לימודי מזרח תיכון יכולים לבחור בכמה כיווני תעסוקה שונים. ניתן לבחור להמשיך ולהעמיק את המחקר בתחום, ולעסוק כחוקרים או מרצים באקדמיה. ניתן לבחור לעסוק בתחום התקשורת כעיתונאים או כתבים, בתקשורת הכתובה או המדוברת. כמו כן, ניתן להשתלב במוסדות ציבוריים וחברתיים, אם מדובר בעולם הפוליטיקה, קרמינולוגיה, משאבי אנוש ועוד.

ללמוד ולהשפיע על החברה והתרבות

אם חלמתם להשפיע, להיות מעורבים בחברה, בתרבות ובסביבה בה אתם חיים. אם אתם מגדירים את עצמכם כאנשים סקרנים, ששואלים שאלות, שלא מקבלים את העובדות כמובנות מאליהן, ומעוניינים לחקור ולהגיע אל התשובות בעצמכם. מוצג בפניכם תחום שפותח לכם דלת אל עולמם של המדינות השוכנות באיזורנו, שלהם תרבות ענפה, אמונות ומנהגים, שללא ספק מייחדים אותם. דרך למידת עולמם, ניתן אולי להגיע לתשובות ולנסות לשנות ולהשפיע על המרקם החברתי והתרבותי שבאיזור המזרח התיכון.


עוד על לימודי מזרחנות

להיות מזרחן בעל המקצוע מזרחן הוא בעל מקצוע אשר למד במסלול אקדמי של לימודי המזרח התיכון, כמסלול בלעדי או בשילוב עם מדעי המדינה, היסטוריה או כל תחום אחר. במקרים רבים, אלו העוסקים ממש במזרחנות הם בעלי תארים להמשך קריאה »
מידע הכרחי למועמד למזרחנות עובדות על תחום הלימודים תואר ראשון במזרחנות אינו תואר "פרקטי" כמו הנדסה, או "מדעי המחשב" אך בכל זאת זהו תואר חשוב ובעל משמעות שגם מאפשר לעסוק בתחום רלבנטי לאחר הלימודים, האזור שלנו לא יפסיק להיות להמשך קריאה »