תואר שני בהיסטוריה

תואר שני בהיסטוריה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

שנתיים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי + התמחות, ישנה אפשרות לבחירת מסלול תזה או ללא תזה.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

הבנה וניתוח טקסטים, שפה שניה ברמה גבוהה.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא התמחות.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
קריאת חומר עיוני רב, נדרשת מיומנות חקר וארגון.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

מבחנים הכוללים ידע וחומר רב וכן הוכחת כישורי ניתוח.

התמחות בחקר אירועי האנושות

תואר שני בהיסטוריה
צילום: nikoretro

לימודי תואר השני בהיסטוריה הם לימודים אשר מעמיקים את ידיעות הסטודנטים בתחום ההיסטוריה ומאפשרים מחקר היסטורי בעזרת הקניית כלי מחקר, מיומנויות וכללים לעיסוק ניתוח ידע היסטורי רב. את התואר השני ניתן ללמוד במסלול מחקרי כולל עבודת תזה ובמסלול לא מחקרי. לימודים אלו עוסקים במגוון נושאים מעניינים כדוגמת: תרבות קלאסית, ימי הביניים, היסטוריה ופילוסופיה, העת החדישה, היסטוריה וספרות, היסטוריה ואמנות, היסטוריית המזרח התיכון, ארכיאולוגיה, פלאוגרפיה ועוד.

אפשרויות המסלולים בתואר השני אף הן רבות וכוללות: היסטורית עם ישראל, היסטוריה העת החדישה המוקדמת, המזרח התיכון, ימי הביניים, העת העתיקה, ארה"ב ואמריקה הלטינית. בכל אחת מהבחירות יושם דגש על שיטות וגישות מחקריות בפוליטיקה ותרבות, היסטוריה דיפלומטית וחברתית, היסטוריית מגדר ומשפחה, היסטוריה אורבנית וכדומה.

קהל היעד לתואר שני בהיסטוריה

מסיימי תואר ראשון בהיסטוריה המעונינים להתמחות ולהתמקצע בתחום ספציפי ולהעמיק את ידיעותיהם, כמו כן, אלו אשר סיימו תואר ראשון בתחום לימודים אחר אחר, אשר רוצים להשתלב בתחום ורוצים להמשיך לתואר שני בהיסטוריה וביצעו את ההשלמות הנדרשות לתואר .

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

בסיום התואר השני ניתן לעסוק בתחום ההתמחות הנבחר, לשמש כהיסטוריון, חוקר, ומרצה. כמו כן, ניתן לעבוד במשרדי ממשלה ובתחומים נושקים לתחום המצריכים ידע מעמיק בתחום ההיסטוריה כדוגמת תקשורת ופוליטיקה. אפשרות נוספת היא להמשיך ללימודי תואר שלישי או דוקטורט.

לעשות היסטוריה

הפרקטיקה נכנסה לחיינו במרץ רב, אולי רב מידי. זוהי כנראה הסיבה, שלא רבים בוחרים במסלול לימודי ההיסטוריה המרתקים. מי שמגיע ללימודי ההיסטוריה, יודע שהתחום מעניין ומאתגר, הגילויים הרבים והאירועים הנסקרים, מעניינים ומרתקים להפליא. נכון הדבר, כי דרושה יצירתיות ואהבת המקצוע על מנת לעסוק בתחום, אך יודגש שלהיסטוריונים הטובים והחוקרים המוצלחים תימצא עבודה.

התואר השני כולל התמחות ספציפית של תחום מועדף, ההעמקה מכילה חומר עיוני ומחקרי רב. מסלולי התזה מצריכים השקעה מקסימלית והתארגנות ידע וזמן. עם זאת, מובטחים לימודים מהנים ומרתקים בתחום ההיסטוריה וכן אפשרות להמשך לימודי תואר שלישי (Ph.D) בהיסטוריה, על בסיס הצטיינות בלימודי התואר השני.

לימודי התואר השני בהיסטוריה גורמים לסטודנטים רבים התלבטות באשר לבחירת המסלול, האם לבחור במסלול תזה או בעבודת גמר?, ובכן מבחינת משקל תעסוקתי אין לכך משקל, אולם מי שמעוניין להמשיך ללימודי דוקטורט ויודע זאת מראש, מומלץ לו לבחור במסלול זה כיון שזה מהווה תנאי קבלה עיקרי. המסלול עם עבודת תזה כוללת הנחייה אישית במסגרת שעות מוקצבות מראש. על התזה לכלול הבנה תיאורטית מעמיקה, מחקר חדשני מאושר על ידי מנחה התזה ועבודה עצמאית מרובה של הסטודנט עד לאישורו הסופי של המנחה להגשת התזה.