תואר ראשון בהיסטוריה

תואר ראשון בהיסטוריה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

3 שנים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי, דו חוגי, או במסלול משולב הוראה.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

מיומנויות העמקה וניתוח חומר עיוני רב.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

אין דרישה להתמחות.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
קריאת חומרי עיוני רב היקף.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

מבחנים ברמה בינונית-גבוהה, היקף חומר נרחב.

בוא לללמוד ולעשות היסטוריה

תואר ראשון בהיסטוריה
צילום: mrzorglob

ההיסטוריון רואה בהוויה האנושית לאורך השנים, כשדה המחקר שלו, כל פעילות אנושית שמתרחשת מהווה מקור לחקירה ובדיקה על ידי ההיסטוריון הסקרן. לימודי התואר הראשון בהיסטוריה, שואפים לתת בידי התלמידים כלי מחקר והבנה היסטורית.

לימודי התואר הראשון בהיסטוריה, מקנים לסטודנטים כלי מחקר להבנה וניתוח תהליכים היסטוריים שארעו, וכן מאפשרים חשיפה לתרבויות ודתות שונות, זאת במטרה להכשיר היסטוריונים חוקרים ויצירתיים. ההיסטוריה אינה משתנה אך מסתעפת ומתרחבת ועימה כלי המחקר בתחום, על כן העיסוק בתחום מצריך קריאה עיונית מרובה, מחקר, איסוף, מעקב, ותיעוד ראיות היסטוריות.

תואר זה מתמקד בעיקר בהקניית מיומנויות ניתוח והעמקת הידע ההיסטורי. את נושא ההיסטוריה ניתן לשלב במסלולים דו חוגיים שונים. בין הנושאים הנלמדים: אירופה במאה ה 19, היסטוריה דתית, תולדות האיסלאם, לימודי מזרח תיכון, האימפרליזם, תולדות הנצרות, ארה"ב בעידן המודרני, היסטוריה פוליטית, היסטוריה תרבותית, אפריקה בעת החדישה, היסטוריית דת וחברה, המאה האמריקאית, ועוד נושאים נרחבים, רבים, ומרתקים.

קהל היעד לתואר ראשון בהיסטוריה

תואר ראשון בהיסטוריה מיועד לאנשים המבקשים להרחיב את ידיעותיהם בתחום ההיסטוריה, למוצאים את התחום מרתק ומעניין, לעוסקים בתחום המחקר היסטורי, ולמעונינים לעסוק בתחום או להמשיך וללמוד לתואר שני בהיסטוריה עם התמחות אפשרית במזרחנות, מדעי הרוח, היסטוריה כללית ועוד.

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

מסיימי תואר ראשון בהיסטוריה יכולים להשתלב בעולם ההוראה וללמד את המקצוע (בשילוב תעודת הוראה), כמו כן להמשיך וללמוד לתואר שני עם התמחות ספציפית שתאפשר תעסוקה כמרצה באקדמיה או חוקר וכהיסטוריון. ככלל, תואר ראשון בהיסטוריה אינו מקנה מקצוע מעשי ספציפי ומאפשר רכישת השכלה רחבה יותר והקניית יכולת חקירה וביקורת למשתלבי בתחומי התקשורת והמדיה, במגזר הציבורי והממשלתי וכדומה. על מנת לאפשר הזדמנויות תעסוקה נרחבות יותר, כדאי לשלב את הלימודים במסגרת דו חוגית עם תחום נוסף.

לדעת ולהבין מאיפה באנו ולאן אנחנו הולכים

לימודי התואר חושפים את הסטודנט לתקופות שונות הפרושות על פני ההיסטוריה, על הסטודנט לבחור תקופה בה הוא מעוניין להתמקד, כאשר לימודי :מבוא על יוון, ימי הביניים, רומא, העת העתיקה והחדישה, מהווים בסיס חובה לכלל הלומדים. התואר כולל חומר נרחב ומקיף ותנאי הקבלה אליו אינם גבוהים, זאת עקב ביקוש נמוך למגמה וללא קשר לרמת הלימודים הגבוהה של המסלול. אפשרויות ההתמחות כוללות: היסטוריית עם ישראל, היסטוריית המזרח התיכון, מדעי המדינה ועוד.

במסגרות האפשרויות למסלול דו חוגי ניתן לשלב נושאים כדוגמת: היסטוריה ופילוסופיית החינוך (כולל תעודת הוראה), מנהל ומדיניות ציבורית, לימודי ארץ ישראל, לימודי יהדות, לימודי מדעי הרוח, לימודי יחסים בינלאומיים, לימודי היסטוריית האומנות, ועוד נושאים רבים.