מידע הכרחי למועמד להיסטוריה

עובדות על תחום הלימודים

 • תחום ההיסטוריה הוא עצום בהיקפיו וכולל למעשה את כלל ההיסטוריה האנושית, זהו תחום לימודים שמלמד את הסטודנטים בו להכיר את העבר על אירועים, תהליכים, אנשים, החלטות ועוד דברים מעניינים ורלבנטיים אשר קרו לאורך אלפי שנים. לימודי היסטוריה כוללים נושאים מדיניים, כלכליים פוליטיים, מלחמות וכדומה ועד נושאים של תרבות, אמנות, היסטוריה של המדע וכן הלאה.
 • ההנחה של היסטוריונים היא שעל מנת להתקדם ולצמוח כחברה וכאינדיבידואלים, חובה עלינו להכיר ולהבין את ההיסטוריה שלנו עצמנו וכן אירועים חשובים לגבי מקומות ונושאים אחרים. עובדה זו נכונה הן מבחינה מדינית וחברתית ועד נושאים עסקיים, כלכליים ואישיים.

בישראל תחום לימודי ההיסטוריה מתחלק לשלושה מסלולים עיקריים:

 • היסטוריה כללית
 • היסטוריה של המזרח התיכון
 • היסטוריה של עם ישראל

בתוך כל מסלול ראשי שכזה יש מספר התמחויות והלימודים נחלקים לפי תקופות חשובות.

מחקרים וחדשות עדכניים

 • בחודש פברואר 2011 נפטר היסטוריון ישראלי שהביא את תחום ההיסטוריה לקדמת הבמה ושהיה אהוב על אנשים רבים, שלולא פועלו לא היו נחשפים למגוון רחב של נושאים והיבטים היסטוריים.הכוונה היא לפרופסור מיכאל הר-סגור. הר סגור היה פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב במשך שנים רבות, הוא פרסם ספרים רבים ומרתקים על מגוון נושאים ובעיקר היה ידוע בציבור הרחב כמגיש המיתולוגי של תכנית הרדי "שעה היסטורית", לצד אלכס אנסקי ובהמשך ליעד מודריק. כמו כן, פרופסור הר סגור הופיע פעמים רבות בטלוויזיה לגבי נושאים רבים ובכל הופעה שלו סיפק הסתכלות היסטורית מרתקת, מצחיקה, ברורה ובעלת הסתכלות על העתיד ועל חיינו כיום.
 • לטענת ג'יף פולבר שהתפרסמה לאחרונה במגזין האינטרנטי של מעריב, הטוויטר יוצר מהפכה חברתית, מהפכה שתתגלה, בראייה היסטורית, כלא פחות חשובה ממהפכות חברתיות אחרות. בזכות מהפכה זו ה"אני" ממשיך להתקדם לעמדות כוח והוא משמש כערוץ תקשורת עקיף, בין אנשים לבין מוסדות, חברות וכמובן סלבריטאים. בזכות הטוויטר לאנשים פרטיים כיום יש גישה למיליוני ארגונים, סוכנויות ממשלה, מוסדות וחברות.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

 • היסטוריה זיכרון ותעמולה / יואב גלבר
 • אטלס היסטורי של העולם / אורן נהרי
 • היסטוריה של הזמן המודרני / פול ג'ונסון
 • ספריו המרתקים של ההיסטוריון מיכאל הר-סגר ז"ל

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי היסטוריה?
הלימודים לתואר ראשון בהיסטוריה נמשכים שלוש שנים, לימודי תואר שני בהיסטוריה נמשכים בין שנה לשנתיים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
היסטוריה הוא תחום כל כך רחב, יכול להיות שמכל תחומי הלימוד האקדמיים זהו התחום שכולל הכי הרבה מידע ואפשרויות, הרי הוא כולל את כל ההיסטוריה האנושית בכל העולם. לכן בהחלט יש חובה לבחור התמחות במהלך מסלול לימודי היסטוריה, כאשר ההתמחות היא על בסיס תקופה מסוימת, או נושא ספציפי כלשהו. חשוב לזכור כי לימודי היסטוריה יכולים להיות במסלול כללי, של המזרח התיכון ושל עם ישראל ובתוך כל מסלול ראשי כזה ישנם תחומי התמחות פרטניים יותר.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי היסטוריה?
שכר הלימוד הוא ברוב המוחלט של מוסדות הלימוד אוניברסיטאי מסובסד, לתואר הראשון מדובר על כ-9,500 ש"ח לשנת לימודים בשנת 2010-2011.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי היסטוריה הם קשים?
לימודי היסטוריה אינם תחום לימודים מבוקש מאוד, כך שאין תחרות עזה על הקבלה למוסדות השונים, כמו כן מדובר על תחום שמצריך חשיבה מעמיקה ורצון לחקור ולנתח אירועים/תהליכים, אך אין צורך בידיעות מדעיות מורכבות וכדומה. לכן תנאי הקבלה נחשבים קלים יחסית הן באוניברסיטאות והן במכללות למיניהן.

אתרי אינטרנט