להיות היסטוריון

בעל המקצוע

היסטוריון הוא בעל מקצוע אשר באופן טבעי מתמצא בצורה מקצועית ומקיפה באירועים, תהליכים ופרטים אשר אירעו בעבר ואי לכך יכול לתת נקודת מבט שונה ומבוססת על תהליכים ואירועים אשר מתרחשים בהווה או שצפויים להתרחש בעתיד. היסטוריון יהיה לרוב אקדמאי בעל הכשרה רחבה בתחומו, הכוונה היא שרוב ההיסטוריונים שגם עוסקים בתחום בצורה זו או אחרת, לרוב המשיכו ללימודים מתקדמים והם התמחו בתקופה מסוימת בצורה מעמיקה מאוד.

היסטוריון שלמד בישראל, באוניברסיטאות או מכללות, יכול ללמוד בשלושה מסלולים עיקריים:

  • היסטוריה כללית – עם התמחות או העמקה בתקופה מסוימת
  • היסטוריה של המזרח התיכון
  • היסטוריה של עם ישראל

במקרים רבים, בוגרי לימודי היסטוריה שילבו את מסלול לימודיהם עם תואר נוסף, או תחום לימודים נוסף, אך היסטוריונים מושבעים אשר עוסקים בעבודה היסטוריונית מעמיקה לרוב למדו היסטוריה כמקצוע ראשי או יחיד.

איך נראה יום עבודה

היסטוריה היא תחום של מדעי הרוח ולכן לא מדובר על תחום מעשי בצורה מהותית כמו מקצועות ההנדסה או הכלכלה למשל, כך שקשה להגדיר את שגרת העבודה של היסטוריון וזו תלויה מהותית במקום העבודה ומהות העבודה, אך בהחלט ניתן לומר כי עבודתו של היסטוריון, בכל מבנה ומקום, כרוכה בבחינה מקיפה ופרטנית של העבר, מחקר ולמידה אודות אירועים בעבר, ניתוחם בראייה היסטורית ולגבי ההווה וכן הסקת מסקנות והשלכה על תהליכים עתידיים. היסטוריונים רבים עוסקים גם בהוראה ולכן עליהם להעביר את האירועים בצורה מעניינת ורלבנטית.

יום העבודה של היסטוריון כולל באופן טבעי הרבה קריאה, נבירה בטקסטים ישנים, חיפוש מסמכים היסטוריים וניתוחם, שיחה עם אנשים לגבי תהליכים ואירועים היסטוריים וכדומה – כיום בעזרת יכולות טכנולוגיות ובראשן כמובן האינטרנט, עבודתו של ההיסטוריון הפכה מצד אחד קלה ויעילה יותר ומצד שני מקיפה ובעלת מקורות מידע רבים יותר, שעשויים להקשות להתרכז בעיקר ובעובדות.

התמחות

על מנת לעבוד בתור היסטוריון כמובן שאין צורך בתקופת התמחות ולא מדובר על מקצוע שבו יש לקבל הסמכה רשמית על מנת לעסוק בו. מבחינת בחירת התמחות ספציפית במסלול לימודי היסטוריה בהחלט יש התמחויות רבות והסטודנטים בוחרים תקופות או נושאים ספציפיים, מעבר ללימודי ההיסטוריה הכלליים שכולם לומדים כבסיס הכרחי. בחירת ההתמחות היא ברורה מאליה כי הרי אי אפשר להתמקצע מבחינה אקדמית בתחום הכי רחב שקיים למעשה – ההיסטוריה האנושית. התמחויות לדוגמא יכולות להיות תקופת יוון העתיקה, האימפריה הרומית, ארה"ב, תולדות האסלאם, המזרח התיכון, עם ישראל, ימי הביניים, הרנסאנס, התמחות על פי אזורים גיאוגרפיים שונים ותקופות לגביהם ועוד שפע התמחויות על פי ההיצע האפשרי בכל מוסד לימודים.

שוק העבודה והשכר

כאמור, שוק העבודה לבוגרי לימודי היסטוריה אינו מקיף ושאפתני, כמו לבוגרי הנדסה למשל אך בהחלט ניתן למצוא עבודה בתחום ואלו שהמשיכו ללימודים מתקדמים בהיסטוריה יכולים להשתלב בתפקידים ומקומות בעלי רמת עניין והכנסה גבוהה. היסטוריון יכול כמובן להשתלב בעבודה בתפקידי הוראה למיניהם (יתכן צורך בתעודת הוראה), המשך ללימודים מתקדמים והשתלבות באקדמיה, עבודה במוסדות מחקר למיניהם מחוץ לאקדמיה, עבודה במגזר הציבורי או הפרטי בתפקידים שמצריכים ניתוח של אירועים היסטוריים והשפעתם. הגדרות תפקיד אלו עשויות להישמע כלליות ולא ריאליות, אך המשרות בהחלט קיימות בשוק.

מבחינת רמות השכר של היסטוריון, תחום זה אפילו יותר כללי וקשה להגדרה מאשר תחומי העיסוק ושגרת יום העבודה. היסטוריונים אשר משתלבים באקדמיה משתכרים ברמות הממוצעות לתחום זה ובהתאם לתקן ולתפקיד הספציפי – מרצה, חוקר, סגל בכיר וכדומה. היסטוריון אשר עובד במוסדות מחקר פרטיים או ציבוריים, אך מחוץ לאקדמיה בהחלט יכול להגיע לרמות הכנסה מכובדות מאוד שכוללות תנאים סוציאליים נוחים ושאר הטבות. מבחינת שכר אין ספק כי מורים להיסטוריה למשל נמצאים ברמות הנמוכות יותר של בוגרי לימודי היסטוריה, אך לאחר צבירת וותק אפשר להגיע למשכורות יפות גם שם.

יתרונות בשוק

הבנת וידיעת ההיסטוריה היא מפתח להתקדמות של המין האנושי ושל כל חברה ספציפית, ההיסטוריה היא בעלת חשיבות מכרעת להתקדמות ולהצלחה של בני האדם בכלל, חברות ספציפיות ואפילו של ארגונים עסקיים ואנשים פרטיים. כך שידיעת ההיסטוריה והתמחות בתקופות או תהליכים מסוימים מהווים יתרון של ראייה מקיפה ורחבה יותר של העולם ולימודים של תחום מרתק באמת. מבחינת שוק העבודה, אולי אין ללימודי היסטוריה יתרונות רבים אך ללא ספק קיימים תפקידים לבוגרים בתחום ובייחוד לבעלי תארים מתקדמים. מבחינות רבות ההיסטוריה היא המפתח לעתיד ולכן תמיד יהיו אלו שילמדו את התחום ויעסקו בו.

קבל מידע על לימודי היסטוריה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי היסטוריה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר