מידע הכרחי למועמד לגיאוגרפיה

עובדות על תחום הלימודים

  • גיאוגרפיה היא תחום לימודים רחב מאוד, אמנם הוא אינו פופולארי מדי או נתפס בקרב ציבור הסטודנטים כמורכב מאוד, אך רבים יופתעו לגלות עד כמה הגיאוגרפיה רלבנטית לחיי כל התושבים על כדור הארץ. גיאוגרפיה היא עולם ומלואו שמתחיל בתהליכים גיאולוגיים ופיזיים בכוכב הלכת עליו אנו גרים וממשיך לתחומים של פיתוח עירוני, איכות סביבה, אקלים, חקר הימים והאגמים, אוכלוסיה, גיאוגרפיה פוליטית וכלכלית ועוד אין ספור דוגמאות והיבטים רלבנטיים.
  • בישראל ניתן ללמוד גיאוגרפיה באוניברסיטאות וכן בכמה מכללות (בחלקן באחריות אקדמית של אוניברסיטה). התחום זמין כמובן לתואר ראשון ורבים ממשיכים את המסלול הזה לתואר שני ואף למסלולי דוקטורט בגיאוגרפיה. אין ספק כי ישראל היא מקום איכותי ומרתק ללימודי גיאוגרפיה משום העושר הרב הקיים בה מבחינה זו – גם מבחינת הטבע והנוף וגם מבחינה אנושית, עירונית, פוליטית, כלכלית וכן הלאה.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • ממחקר שפרסם מכון IMPACT לחקר סובלנות ושלום בחינוך עולה כי במסגרת לימודי גיאוגרפיה ברשות הפלשתינית (לילדים) אין כל אזכור לקיומה של מדינת ישראל על מפות או בלימודים עצמם – כמובן שנושא זה גולש גם לתחומי לימוד אחרים ולא רק לגיאוגרפיה. בספרי הלימוד של הילד הפלשתיני, ובעיקר במפות, ישראל אינה קיימת כלל. בנוסף, ספרי גיאוגרפיה ברשות הפלשתינית מציגים לתלמידים עוד כמה חצאי אמיתות או אשליות גיאוגרפיות כפי שמכנה זאת המחקר, החל בהיסטוריית ההתיישבות בישראל ועד השתייכות ערים ואזורים שלמים במדינת ישראל לעם הפלשתיני.
  • במחקר שפורסם ב-2011 על ידי חוקרי גיאוגרפיה מהאוניברסיטה העברית ירושלים עולים ממצאים כי קיים סיכון מוחשי של פגיעת גל צונאמי בגובה של כ-6 מטרים בחופי ישראל, בעיקר החופים הצפוניים באזור חיפה וצפונה. הנתונים הם חלק ממחקר שבחן את ההשפעות של עליית מפלס הים באזור ישראל. הסכנה להיווצרות צונאמי היא כתוצאה מרעידות אדמה, עוד סיכון אמיתי ומוחשי בישראל ושגם הוא בעל נגיעה לגיאוגרפיה כמובן.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • מבוא למדע כדור הארץ: גיאולוגיה בפטיש ישראלי / עמנואל מזור
  • גיאוגרפיה של ישובים עירוניים / ינון אהרוני
  • הים התיכון והארצות סביבו – ארנון סופר
  • גיאוגרפיה כלכלית / יבנה
  • גיאוגרפיה פיסית / דב ניר
  • אטלס אוניברסיטאי / משה ברור

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי גיאוגרפיה?
על פי רוב לימודי גיאוגרפיה לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים, לעיתים הם יכולים לגלוש לארבע שנים. לימודי גיאוגרפיה לתואר שני נמשכים שנתיים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
כן, גיאוגרפיה היא עולם רחב מאוד הכולל תתי-תחומים רבים ולכן יש לבחור תחום ראשי אשר מעניין את הסטודנט באופן אישי. כמובן שישנם לימודי חובה בסיסיים רבים אשר כל גיאוגרף או בוגר בתחום חייב לדעת אך מעבר לכך יש, ורצוי, לבחור התמחות – התחומים המרכזיים הם: גיאומורפולוגיה, גיאוגרפיה עירונית, איכות סביבה ואקולוגיה, מערכות מידע גיאוגרפיות, אוקיאנוגרפיה, קלימטולוגיה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי גיאוגרפיה?
שכר הלימוד עבור לימודי גיאוגרפיה הוא אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד, התחום נלמד באוניברסיטאות וכמה מכללות אך בכל המקרים העלות היא אוניברסיטאית ונמוכה יחסית.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי גיאוגרפיה הם קשים?
לא, משתי סיבות. האחת כי הביקוש לתחום הוא יחסית נמוך וזהו גורם קריטי בקביעת תנאי הקבלה, והשניה כי לימודי גיאוגרפיה אינם מצריכים ידע ריאלי מורכב מדי – למרות שבהחלט יש צורך להבין תהליכים רבים והתחום נוגע הן להיבטים ריאליים והן להיבטים הומניים יותר. תנאי הקבלה הכלליים הם בגרות מלאה, בממוצעים לא גבוהים במיוחד ואם יש דרישה לפסיכומטרי אז רף הציונים הוא 500-550.

אתרי אינטרנט