להיות גיאוגרף

בעל המקצוע

גיאוגרף הוא בעל מקצוע אשר מכיר את כדור הארץ לעומקו, לרוחבו וגם על שלל היבטים שונים שלו, החל מנושאים גיאולוגיים ותהליכים פיזיים שונים, דרך איכות סביבה ואקולוגיה ועד גיאוגרפיה עירונית, אנושית וכלכלית. הגיאוגרפיה היא תחום רחב מאוד שלמעשה רלבנטי לתחומים רבים מאוד בחיים על הכוכב הזה שנקרא כדור-הארץ. גיאוגרף הוא בעל מקצוע אשר מסתקרן וחוקר תהליכים שונים הרלבנטיים לעיסוקו או תחום התמחותו והוא תמיד מסתכל על הסביבה ועל העולם בעין מקצועית ורחבה יותר. העוסקים בגיאוגרפיה למדו במסלולי התמחות שונים בהתאם לתחום עבודתם ברוב המקרים וכמו כן, רבים מהעוסקים בתחום המשיכו ללימודים מתקדמים יותר בתחום ספציפי. גיאוגרף יכול להיות בעל מקצוע שהוא בעל נטייה להיות יותר איש שטח מאשר איש משרד ומעבדה, או לחלופין להיות בעל מקצוע אשר מבלה את רוב זמן עבודתו מול מחשב, בניתוח ופיתוח מערכות מידע גיאוגרפיות – התחום רחב ומרתק מאוד ומאפשר טווח רחב של עיסוקים ותחומי חקירה.

איך נראה יום עבודה

בוגרי לימודי גיאוגרפיה יכולים למעשה לעסוק במגוון תפקידים ובתחומים רבים, בוגר מערכות מידע גיאוגרפיות יכול לעסוק בפיתוח תוכנות ניווט, מפות או מערכות ממוחשבות מורכבות, בוגר גיאוגרפיה עירונית-אנושית יכול לעסוק בעבודה שמהותה תכנון ערים, גיאוגרף בעל התמחות בגיאוגרפיה פיזית-גיאומורפולוגיה יכול לעסוק בתחום המים, הגיאולוגיה וכך הלאה. מכאן, שיום העבודה של גיאוגרף נקבע מהותית על פי תחום עיסוקו והגוף בו הוא מועסק – באקדמיה, במגזר הציבורי או במגזר הפרטי. יום העבודה יכול כאמור להיות רובו בשטח בסיורים, ביצוע סקרים ובדיקות שונות, או במעבדה/משרד בעבודות שמצריכות ניתוח נתונים, מחקר, פיתוח היבטים גיאוגרפיים ועוד.

במהלך עבודתו של גיאוגרף, תהיה אשר תהיה, הוא נחשף לתהליכים רבים ומעניינים, אירועים ספציפיים בעלי השלכה גיאוגרפית כלשהי וכדומה.

התמחות

בגלל שתחום הגיאוגרפיה הוא כה גדול ומקיף היבטים רבים במארג החיים על כדור הארץ, בהחלט יש בו התמחויות במהלך הלימודים. סטודנטים לגיאוגרפיה לומדים קורסי חובה בסיסיים שמהווים את יסודות הגיאוגרפיה ומעבר לזה בוחרים תחום מסוים בו הם מתמקדים בקורסי בחירה. דוגמאות לכמה תחומי התמחות בגיאוגרפיה הן:

  • גיאוגרפיה פיזית – גיאומורפולוגיה
  • איכות סביבה ואקולוגיה
  • גיאוגרפיה עירונית – בעיקר לגבי תכנון ופיתוח ערים ואזורים
  • מערכות מידע גיאוגרפיות – התמקדות בהיבטים הממוחשבים-חישוביים של התחום
  • קלימטולוגיה – חקר האקלים
  • אוקיאנוגרפיה – חקר ימים ואגמים
  • גיאוגרפיה אנושית – נושאים כמו גיאוגרפיה פוליטית, כלכלית, אוכלוסיה וכדומה

על מנת לעבוד בתור גיאוגרף אין צורך בתקופת התמחות מעשית.

שוק העבודה והשכר

על פניו, שוק העבודה אינו מציע הזדמנויות רבות לבוגרי גיאוגרפיה בהשוואה למסלולים אחרים ופרקטיים יותר, אך למרות זאת בהחלט ניתן להשתלב בתחום בתפקידים העוסקים באמת בגיאוגרפיה – לרוב על פי התמחות ספציפית של כל בוגר. בוגרי לימודי גיאוגרפיה יכולים להשתלב בעבודה במגזר הציבורי בתפקידים של פיתוח עירוני, פיקוח, רשויות מקומיות, ברשות הטבע והגנים או גורמים אחרים בעלי נגיעה גיאוגרפית וגם במגזר הפרטי בעבודות העוסקות למשל במים, חקלאות, אקלים, פיתוח מערכות מידע גיאוגרפיות ועוד. כמובן שלאחר לימודים מתקדמים ניתן להשתלב באקדמיה בתפקידי מחקר והוראה רבים.

המשכורות אם כך משתנות מאוד בהתאם לתחום ולתפקיד. עובדים בשירות הציבורי בתחום בעל נגיעה לגיאוגרפיה יכולים לצפות להשתכר בתור התחלה משכורות נמוכות או ממוצעות למגזר הציבורי. גיאוגרף במגזר הפרטי יכול להשתכר ברמות רחבות מאוד, החל משכר נמוך יחסית של 5,000-7,000 ש"ח לחודש ועד רמת גבוהות יותר בתפקידי ניהול או פיקוח בכירים. קשה מאוד לתת ממוצע הכנסה לעוסקים בגיאוגרפיה ולכן מרכיב זה אינו צריך להוות שיקול יחיד בבחירה האם ללמוד את התחום או לא.

יתרונות בשוק

לימודי גיאוגרפיה מקנים יתרון בשוק העבודה ראשית כל מעצם היותם לימודי תואר ראשון שהפכו לסטנדרט אצל מעסיקים רבים. מעבר לזה, מדובר על תחום בעל נגיעה לתחומי חיים רבים ולכן להתמחויות השונות יש יתרונות מבחינת מציאת עבודה. תחום איכות הסביבה מתפתח משמעותית ואנשי מקצוע איכותיים בתחום בהחלט יכולים להרוויח מצמיחה זו, דוגמא נוספת הן מערכות מידע גיאוגרפיות שגם להן יש ביקוש עולה ולכן בוגרי התמחות זו מגיעים לשוק עם יתרון מסוים.