לימודי ארץ ישראל

לימודי ארץ ישראל הוא תחום הכולל לימודי "ידיעת הארץ" יחד עם מחקר היסטורי של הארץ. "ידיעת הארץ" הוא ענף הנלמד במסגרות רבות כגון בתי ספר יסודיים, צבא, תנועות נוער ומשתלב עם הדרכת טיולים וסיורים בארץ, והוא תחום מחקרי הנעזר בשיטות מחקר שונות כגון: מחקר סביבתי, היסטורי, גאוגרפיה, גיאולוגיה ועוד.

חלקת אדמה קטנה ומיוחדת

לימודי ארץ ישראל
צילום: o palsson

ארץ ישראל, מעבר לכתובת מגורינו, היא מקום עלייה לרגל, מקום קדוש לדתות רבות, מקום מריבה, מקום עם היסטוריה, אתר אריכאולוגי אדיר, אדמה המלאה באוצרות טבע, והרשימה עוד ארוכה. למידת ארץ ישראל משמעותה היא עיסוק בתרבות, היסטוריה, יופי, טבע, סביבה, חברה, קהילה, ועוד נושאים רבים המקיפים את ארץ ישראל, כחלקת אדמה מרהיבה ביופיה, וכאתר היסטורי ואריכיאולוגי הכולל סיפורים ומורשות רבות.

לימודי ההיסטוריה של ארץ ישראל, כוללים לימוד מגוון נושאים הקשורים לארץ ישראל והעמים שחיו וחיים בה. הלימודים מקיפים תחומים כמו: סוציולוגיה, כלכלה, גיאורפיה, אנתרפולוגיה ומדעי המדינה.

מטרת לימודי ארץ ישראל

מטרת לימודי ארץ ישראל בהיבט הסביבתי, היא להקנות לסטודנטים כלים להבנת המשבר הסביבתי בארץ ישראל ובעולם, כלומר עיסוק בפגיעה האקולוגית בכדור הארץ ובסביבה הארץ ישראלית, בשילוב עם הכרה מעמיקה של מורשתה של הארץ ונופיה המרהיבים. מטרת לימודי ההיסטוריה של ארץ ישראל היא להקנות לתלמידים כלים ושיטות מחקר היסטוריות להבנת השינויים שחלו בעם ישראל, להעשיר אותם בידע מגוון על תרבותו ותולדותיו של עם ישראל לדורותיו ועל מיקומו ביחס לעמים אחרים.

קהל יעד ללימודי ארץ ישראל

התחום מיועד לאוהבי הארץ, אנשים שרוצים להכיר את הסביבה הייחודית בה הם חיים, ברובד הסביבתי, ההיסטורי, התרבותי והאנושי, ללמד ולהדריך מטיילים, חיילים, תלמידים וקבוצות נוספות את מורשתה של מדינת ישראל ועל סביבתה. התחום מיועד גם למי שמעוניין לעסוק במחקר או בהוראה של ארץ ישראל, באקדמיה, במוסדות ציבוריים או תרבותיים.

עוד מסלולי לימודי ארץ ישראל

תחומי התמחות בלימודי ארץ ישראל

המסלול להיסטוריה של מדינת ישראל

מסלול המפגיש את התלמידים עם מגוון נושאים בתחום התפתחות התרבות היהודית במשך מעל 2500 שנות קיומה, ברובד הדתי וברובד הלאומי. סיפורה של מדינת ישראל, ההצלחות והכישלונות, התקופות הקשות, התקוות, האמונה . כמו כן, הלימודים מקנים ידע מעמיק על התפתחות התרבות של עם ישראל, כולל הענקת כלי מחקר היסטורי לחקירת עם ישראל, ברובד החברתי האינטלקטואלי וברובד התרבותי.

המסלול הבין תחומי ללימודי ארץ ישראל

תכנית המציעה לימוד ומבט שונה על ההווייה הישראלית הפלורליסטית, המורכבת ורבת הגוונים, על רקע של המציאות היומיומית ביחס למדינות בעולם, בהקשר סביבתי במזרח התיכון, וביחס ליהדות בכל העולם.

המסלול ללימודי מדינת ישראל

התחום מקנה לתלמידים ידע רחב בהיסטוריה של מדינת ישראל, מאז הקמתה ועד היום וכולל תחומים רבים כגון: מבנה החברה בישראל, מיעוטים בישראל, בעיות כלכליות, מדיניות החוץ והבטחון, דמוגרפיה והתיישבות, תרבות ואמנות, הגות וציונות, ישראל והתפוצות ועוד.

מסלול לימודי ארץ ישראל והסביבה

תכנית לימודית רב תחומית המאפשרת לתלמידים לעסוק בתחום החשוב של השנים האחרונות, והוא השמירה על סביבה אקולוגית. הלימודים מקנים כלים להתמודדות עם הנזקים שנגרמו מהתחממות הגלובלית, והמשבר הסביבתי שנוצר בעקבותיה בישראל ובעולם. לימודי הסביבה כוללים קורסים כגון: תכנון סביבתי, מבוא לאקולוגיה ועוד, והם משולבים עם לימודי ארכיאולוגיה והיסטוריה של מדינת ישראל, ביניהם קורסים כגון: מקורות המחקר של ארץ ישראל, ארכיאולוגיה של מרידות ברומאים, החברה והכפר הערביים במדינה ועוד.

מסלול ללימודי צבא ובטחון

מסלול המלמד את תורת הבטחון, והשפעתה על התפתחות התרבות והחברה הישראלית. הלימודים עוסקים בקשר בין צבא לחברה, ובהשפעות חברתיות, פוליטיות, תרבותיות וצבאיות. התכנית כוללת קורסים כגון: צבא וחברה, מבוא היסטורי של מדינת ישראל ועוד.

משך זמן לימודי ארץ ישראל

לימודי ארץ ישראל לתואר ראשון אורכים 3 שנים, והלימודים לתואר שני כשנתיים.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי ארץ ישראל

בוגרי לימודי ארץ ישראל יכולים לעסוק כמדריכי ידיעת הארץ, ארכיאולוגים, חוקרים, מורים בבתי ספר ומסגרות חינוכיות שונות, מרצים באקדמיה, או לחילופין, לבחור להתמקד בתחום האקולוגי, במאמץ חינוכי וחברתי לשמירה על הסביבה ומניעת נזקי התחממות כדור הארץ. אפשר לחפש משרות גם במקומות ייעודיים לידיעת הארץ כמו מכון אבשלום.

אין לנו ארץ אחרת

עם סיום לימודי ארץ ישראל נפתחות לבוגרים דלתות לעיסוק בתחומים מעניינים וחשובים המעסיקים את חברתנו בימים אלו. אם זה העיסוק במרקם החברתי, מדיני ופוליטי במדינתנו, או אם מדובר בהתחממות כדור הארץ ושמירה על נופיה המרהיבים של הארץ. כל בחירה שהיא תוביל את אוהבי הארץ לקחת חלק פעיל בלימוד, שמירה וטיפוח אוצרותיה של ארץ ישראל.

אתרים קשורים


עוד על לימודי ארץ ישראל

מידע הכרחי למועמד ללימודי ארץ ישראל עובדות על תחום הלימודים לימודי ארץ ישראל הם תחום רחב מאוד שכולל מגוון רב של היבטים ונושאים לגבי ארץ ישראל – מבחינה היסטורית, תיאולוגית, מדעית, תרבותית, חברתית ועוד. מוסדות הלימוד מציעים תכניות לימוד שונות זו להמשך קריאה »