מידע הכרחי למועמד לארכיאולוגיה

עובדות על תחום הלימודים

  • בישראל ניתן ללמוד ארכיאולוגיה רק באוניברסיטאות כמקובל לגבי תחומי מדעי הרוח שאינם פופולאריים דיים כדי להיכלל במסלולי הלימוד של המכללות. ארכיאולוגיה היא תחום עצום שכולל מגוון היבטים היסטוריים ותרבותיים לגבי מהלך החיים בישראל ובעולם לאורך ההיסטוריה, הלימודים כוללים לימוד על תרבויות עתיקות, כלים מדעיים וטכניים לעבודות ארכיאולוגיה, סיורים וחפירות מעשיות בשטח, שיטות זיהוי ותיארוך של ממצאים ארכיאולוגיים, הקשרים תרבותיים, דתיים וכדומה ועוד מגוון אין סופי של נושאים והתמחויות.
  • לימודי ארכיאולוגיה בישראל כוללים באופן טבעי בעיקר לימודים לגבי ישראל וסביבתה, לצד הקניית ידע ארכיאולוגי ומקצועי כללי הרלבנטי לעבודת הארכיאולוג בכל מקום ואתר. הלימודים בחוגים לארכיאולוגיה מוצעים במתכונת חד-חוגית שכוללת בעיקר לימודים בתחום זה וקורסי בחירה מחוגים רלבנטיים אחרים ומתכונת דו-חוגית שמאפשרת לשלב עם התחום תחום נוסף מפקולטות שונות. כמו כן, במוסדות אקדמיים מסוימים מוצעות תכניות מזורזות או מיוחדות למורי דרך מוסמכים.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • בראשית שנת 2011 נפתח מחדש מוזיאון ישראל בירושלים לאחר שיפוץ מסיבי ויקר שעבר במשך השנים האחרונות. במוזיאון ישראל תערוכת ארכיאולוגיה מהמרשימות ביותר בישראל ובעולם כולו, המוזיאון מאכלס מוצגים ארכיאולוגיים חשובים ומרתקים מההיסטוריה הענפה בארץ ישראל, אזור גיאוגרפי שחווה תרבויות רבות מאוד ומאופיין בכמות מרשימה בכל קנה מידה של תגליות ארכיאולוגיות בעלות חשיבות בינלאומית.
  • בפברואר 2011 עולם הארכיאולוגיה וחובבי סיפורים מסתוריים בכל העולם עברו התרגשות גדולה, בעת גלישה בתוכנת המפות וצילומי האוויר גוגל ארת' זיהה גולש סדרה של קווים ישרים מעניינים מתחת לפני המים במרחק של כ-1,000 ק"מ מחופיה הצפון-מערביים של אפריקה. ארכיאולוגים בכל העולם התרגשו מאוד והביעו תקווה, לצד הערכות מקצועיות זהירות, כי יתכן שזיהוי זה מצביע על התשובה להימצאותה של היבשת האבודה אטלנטיס שעל פי הסיפורים שקעה למצולות הים לאחר שהיו עליה חיים תרבותיים ענפים ביותר. לפי כתביו של אפלטון אטלנטיס שקעה בים בגלל זעם האלים על התנהלות החיים בה, מדובר על סיפור מסתורין שריתק את עולם הארכיאולוגיה לאורך שנים, עם אנשי מקצוע רבים שחלמו למצוא רמז מציאותי לקיומה של היבשת האבודה. ימים יגידו האם יש ממש בתקוות או ששוב מדובר על תעתוע והתרגשות שווא. "תגליות" דומות נעשו לאורך ההיסטוריה לגבי מציאת תיבת נוח ומיקומם של הרי אררט המקראיים – כמובן שהמקום והתיבה מעולם לא נמצאו באופן מוכח.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • חצור – סדרת ספרים על התגלית הארכיאולוגית המשמעותית בחצור / הוצאת מאגנס
  • בית הבד הקדום וספרים נוספים מאת ד"ר רפי פרנקל
  • ראשית ישראל – ישראל פינקלשטיין וניל אשר סילברמן
  • הזמנה לארכיאולוגיה / רוני רייך
  • הפולמוס על האמת ההיסטורית במקרא

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי ארכיאולוגיה?
לימודי ארכיאולוגיה לתואר ראשון נמשכים 3 שנים ולימודים לתואר שני נמשכים 1-2 שנים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
סטודנטים במסלול חד-חוגי צריכים לבחור התמחות מפאת גודלו העצום של תחום הארכיאולוגיה, ניתן להתמחות בתקופה או בנושא ספציפי. תחומי ההתמחותהספציפיים הם: ארכיאולוגיה בארץ ישראל, ארכיאולוגיה מקראית, ארכיאולוגיה של המזרח הקדום, תרבויות ולשונות במזרח הקרוב, התקופה הפרה-היסטורית, התקופה ההלניסטית, תקופת הברזל, האבן, הברונזה ואחרות, ארכיאולוגיה של ימי הביניים, מדעי הארכיאולוגיה, שימור אתרים ועוד.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי ארכיאולוגיה?
שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי מסובסד ומפוקח, כ-9,500 ₪ לתואר ראשון וכ-12,500 ₪ לתואר השני.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי ארכיאולוגיה הם קשים?
לא, תנאי הקבלה אפילו יכולים להיחשב קלים, לימודי ארכיאולוגיה אינם מבוקשים מאוד בקרב ציבור הסטודנטים הרחב ובעיקר "משוגעים לדבר" לומדים בו, בנוסף המסלול לא מצריך יכולות ריאליות גבוהות מאוד אלא בעיקר רצון לחקור, לחפור בשטח ויכולת ללמוד לעומק את ההיסטוריה. ציוני הסכם הכלליים שיש להשיג הם לרוב בסביבות 470-500.

אתרי אינטרנט