לימודי מדעי הרוח

מדעי הרוח הוא תחום ידע האנושי החוקר את שאלת הרוח בקיום האנושי. מדעי הרוח חולקים על תחומים השייכים לכל מה ששייך לעולם שאינו פיזי, כלומר בניגוד לעולם הפיזי שניתן להכפיף את הנטען לחוקים סיבתיים ברורים.

למד אודות מדעי האנושות


סרטון על מדעי הרוח

כיום תחומי מדעי הרוח נתפסים כמה שאינו ניתן להוכחה ניסויית אלא האדם פעיל אשר מוכיח את המציאות בהכרתו. תחום מדעי הרוח הוא נושא רחב הכולל בתוכו מגוון של נושאים ומקצועות.

מטרת לימודי מדעי הרוח

מטרת הלימודים היא להכשיר חוקרים, יוצרים, אנשי רוח, ולהעניק לתלמידים השכלה רחבה בתחומי חקירת האנושות. לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון מקנים תעודת B.A, כמו כן ניתן לשלב בתואר תחומים ונישות לימוד שונות אשר יפתחו את המחשבה והראייה התרבותית-חברתית.

קהל יעד ללימודי מדעי הרוח

הלימודים מיועדים לכל מי שמתעניין בחקירת התרבות האנושית על רבדיה והיבטיה השונים.

תחומי לימוד במדעי הרוח

לימודי תרבות

לימודי תרבות עניינם מחקר תרבויות שונות ברחבי העולם שהתפתחו במהלך השנים והם כוללים מגוון תחומים כגון: פילוסופיה, ספרות, אמנות, אנתרפולוגיה, תקשורת, כלכלה, סוציולוגיה ותחומים רבים נוספים. המחקר התרבותי מעניק ראייה חדשה של תופעות תרבותיות כמו אידיאולוגיות, לאומיות, מעמד מגדרי, אתניות ועוד. הלימודים כוללים לימוד תיאוריות ושיטות מחקר שונות, המסייעות לתלמידים להבין תהליכים ותופעות תרבותיות בעבר ובהווה.

לימודי ארכיאולוגיה

לימודי אריכאולוגיה כוללים חקירת העבר הקדום ע"י חקירת ממצאים פריהיסטורים של מדינות שונות ותרבויות שונות שחיו בימים עברו. מטרת הלימודים היא להעשיר את התלמידים בידע על תרבויות אלה, ע"י לימודים עיוניים בשילוב עם לימוד שיטות מחקר ארכיאולוגי הכולל חפירות, שימור וניתוח ממצאים.

לימודי בלשנות

לימודי בלשנות עוסקים בחקר השפה והתפתחותה, בפן ההיסטורי התרבותי, וכן בפן הפסיכולוגי חברתי, הכולל בעיקר מחקר של למידת שפת אם ע"י ילדים. הלימודים מקנים לסטודנטים ידע תיאורטי ושיטות שונות למחקר השפות השונות. כמו כן, כוללים לימודי שפות זרות כחלק מתכנית הלימודים.

לימודי גיאוגרפיה

הלימודים כוללים לימודי גיאוגרפיה קלאסית ומודרנית, בדגש על סביבת האדם ומקיפים נושאים חברתיים, תרבותיים, עירוניים, פיסיים, כלכליים והיסטוריים. המחקר מתודולוגי המתרחש סביב סביבה אקלימית אנושית, שמירה על איכות הסביבה, קרקע ומים ועוד.

לימודי היסטוריה

ההיסטוריה השתנתה והתחדשה בשנים האחרונות, נושאים רבים הפכו להיות חלק ממחקר היסטורי והמבט לאחור לבדיקה מחודשת מתבקש. לימודי היסטוריה מתמקדים בתרבות המערב, למן העת העתיקה ועד לסוף המאה העשרים. הלימודים מקיפים את מדינות מערב ומרכז אירופה ברובם, אך גם את מדינות מזרח אירופה, דרום אמריקה ואמריקה הצפונית.

לימודי מזרח תיכון

לימודי מדעי הרוח
צילום: Nic's events

לימודי מזרח תיכון מתמקדים במחקר מעמיק של מדינות האיזור, כולל מדינות צפון אפריקה וחלקים ממדינות אסיה, וכוללים ראייה מעמיקה של תרבותם וההיסטוריה של מדינות אלה. התחום כולל עיסוק במחקר של היבטים שונים בתרבויות המזרח התיכון, וכולל לימודי איסלאם, היסטוריה, חברה, פוליטיקה, אמנות, ועוד.

לימודי ארץ ישראל

לימודי ארץ ישראל כוללים לימוד מעמיק של ההיסטוריה של ארץ ישראל, יחד עם לימודי סביבה ואקולוגיה. הלימודים משלבים לימודי כלכלה, גיאוגרפיה, אנתרפולוגיה וסוציולוגיה של ארץ ישראל, יחד עם הקניית שיטות למחקר סביבתי, אקולוגי וארכיאולוגי, וכוללים סיורים באתרים שונים באוצרות הטבע המרהיבים של הארץ.

לימודי מזרח אסיה

לימודים המתמקדים במדינות מזרח אסיה עם דגש מיוחד לסין, יפן והודו, וכוללים הכרה ומחקר מעמיק של תרבויות אלה בתחומים כמו: אמונות, מנהגים, פוליטיקה והיסטוריה. כמו כן, הלימודים משלבים לימודי אחת משפות מזרח אסיה: הינדית, יפנית, סינית(מנדרינית) או סנסקריט.

לימודים קלאסיים

הכרת התרבויות החשובות והמפוארות של יוון ורומא הקלאסיות, הן הבסיס להבנת התרבות המערבית. הלימודים מקנים ידע במגוון תחומים מהתרבות הקלאסית כגון: פילוסופיה עתיקה, ספרות יוונית ורומית, לשון רומית , אמנות יוון, היסטוריה של יוון העתיקה ועוד. הלימודים כוללים הכשרת התלמידים בשפה היוונית והרומית הקלאסית והבנת תרבותם דרכה.

לימודי ספרות

לימודי ספרות כוללים הקניית ידע מקיף ביצירות הספרות השונות, סגנונות כתיבה שונים, סוגי עריכה וביקורת ספרותית. הלימודים כוללים שיעורים תיאורטיים בספרות עברית וספרות כללית, יחד עם התנסויות מעשיות בכתיבה יוצרת, כתיבת ביקורת, עריכה ספרותית ועוד.

לימודי פילוסופיה

לימודי פילוסופיה כוללים ענפים רבים בתחומי הפילוסופיה המסורתית והחדשה. ביניהם: תורת ההכרה, פילוסופיה פוליטית, אסתטיקה, אתיקה, מטאפיזיקה ועוד. הלימודים פורשים בפני התלמידים יריעה רחבה ובה מבחר של תחומים ביניהם: פילוסופיה סינית ויפנית, הודית, רוסית ופולנית, פילוסופיה פוסט-מודרנית, פילוסופיה פמיניסטית ועוד.

לימודי יהדות

לימודי היהדות מתמקדים במחקר של העם היהודי בתחומים רבים ומגוונים, כגון: היסטוריה של עם ישראל, לשון עברית, יידיש, טקסטים יהודיים, ספרות עברית, מחשבת ישראל , פולקלור יהודי והשוואתי, מקרא ותלמוד, קבלה, תורה שבעל פה ועוד. הלימודים מעשירים את הסטודנטים בידע היסטורי ותיאורטי ומלמדים שיטות מחקר שונות כגון המחקר הפילולוגי, שהוא בעצם חקר כתב היד והנוסח, ובאמצעותו ניתן ללמוד רבות מכתבים יהודים עתיקים.

לימודי נשים ומגדר

תכנית לימודי מגדר מעלה על סדר היום את מקומן וכוחן של הנשים בחברה המודרנית, ופורסת בפני התלמידים מבחר מגוון של נושאים ללמידה ודיון, מתחומי האמנות והמשפט, מדעי הרוח והחברה. הדיונים עוסקים בשאלת היחסים בין המינים, מקומן המגדרי של הנשים בתרבות ועתידן של זהויות מגדריות בחברה.

משך זמן לימודי מדעי הרוח

לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון נמשכים לרוב בין 3 עד 4 שנים, משך זמן הלימודים מתבסס על תתחום ההתמחות, מוסד הלימודים ומסלול הלימודים שנבחר.

הכר את הרוח האנושית

לימודי מדעי הרוח, הם לימודים החולקים על תחומי לימוד רבים. לרוב תחום לימודים זה נחשב כתחום המקנה ידע כללי וראייה כוללת על הרוח האנושית והתרבות בה אנו חיים. בין אם תהיה חוקר, סופר, ארכיאולוג, פילוסוף או כל תחום אחר, הנגיעה ברוח האנושית ולמידת תהליכים תרבותיים וחברתיים משפיעה מאוד על צמיחתנו כחברה רוחנית שמתפתחת ומשתנה בכל רגע ורגע.


עוד על לימודי מדעי הרוח

לימודי מחול חלום ילדות הופך למציאות
לימודי מחול צילום: HarshLight
כעת יש לכם אפשרות לשלב לימודי תואר ראשון יחד עם לימודי מחול, ולהתפתח בתור רקדנים, כוריאוגרפים, או מטפלים בתנועה, בלימודים מגוונים ומרתקים, בהם להמשך קריאה »
לימודי יהדות ללמוד על העם היהודי
לימודי יהדות צילום: zeevveez
עברו יותר מאלפיים שנה של נדידות, גירוש, רדיפות, שנים של התפתחות, בנייה וצמיחה. תקופות ודורות רבים שבהם התעצב והתגבש לו העם היהודי. עד להמשך קריאה »
לימודי ארץ ישראל חלקת אדמה קטנה ומיוחדת
לימודי ארץ ישראל צילום: o palsson
ארץ ישראל, מעבר לכתובת מגורינו, היא מקום עלייה לרגל, מקום קדוש לדתות רבות, מקום מריבה, מקום עם היסטוריה, אתר אריכאולוגי אדיר, להמשך קריאה »
לימודי מזרחנות להכיר לעומק את המזרח
לימודי מזרחנות צילום: BecomingJewish.Org
מה באמת אנחנו יודעים על המדינות הסובבות אותנו? בכל יום אנו קוראים בעיתון או שומעים בחדשות על הסכסוך המתמשך בינינו לבין שכנותינו, אך להמשך קריאה »
לימודי עריכה לשונית ללמוד עריכה לשונית
לימודי עריכה לשונית צילום: Jofus | JoeTheDough
עריכה לשונית היא שלב קריטי וחשוב בתהליך ההוצאה לאור של הכתוב, בין אם מדובר על ספר, עיתון, מגזין או כל דבר להמשך קריאה »