לימודי קרימינולוגיה

קרימינולוגיה, תורת הפשע, היא מדע המנסה להבין ולפענח סטייה חברתית, התנהגות שלא עולה בקנה אחד עם הנורמות המקובלות בחברה מסוימת, תוך שהיא מפרה קודים נורמטיביים ומוסריים של אותה תרבות או חברה.

להבין את המוח הקרימינלי

לימודי קרימינולוגיה
צילום: heatheronhertravels

גבולות המותר והאסור הם יחסיים לכל חברה וחברה, ומה שנחשב מקובל בחברה מסוימת, עלול להיתפש כטאבו חריף באחרת. מנגד, כמובן, קיימים תחומים שנחשבים לסטייה חברתית ברוב החברות האנושיות, כמו רצח, למשל.

בין הגישות המרכזיות המוכרות בתחום הקרימינולוגיה ניתן למצוא את הגישה הקלאסית, התופשת את האדם כבעל רצון חופשי ובחירה חופשית, ושרואה את הבחירה שלו לפשוע כנובעת מתועלת כלשהי שהוא מצפה שתצמח לו מהפשע, תועלת כספית, סיפוק פסיכולוגי וכו'. מנגד, קיימת הגישה הפוזיטיביסטית, שטוענת שלא הכל הוא תוצאה של בחירה חופשית: ישנן השפעות ביולוגיות, השפעות חברתיות ועוד רבות אחרות שיכולות להוביל אדם לפשוע. הנחות המוצא השונות של החוקרים יובילו אותם גם למסקנות שונות באשר לאופן בו יש להתייחס לפשיעה ומה ניתן לעשות כדי לצמצם אותה: חוקרים קלאסיים יחפשו את השיטות היעילות ביותר להעניש ולהרתיע עבריינים, בעוד שחוקרים פוזיטיביסטיים ינסו להבין מה יכול לדרדר אדם לחיי פשע, עוני, חינוך לקוי ועוד וישאפו לטפל בגורמים אלה.

כפי שניתן להבין, הנושאים המרכזיים בהם יעסוק הקרימינולוג, מי שעיסוקו הוא חקר הסטייה החברתית, הם מהם הגורמים לפשיעה, וכיצד ניתן לצמצם אותה. מאחר והסיבות לסטייה החברתית יכולות להיות רבות ומגוונות, חקר הסיבות הללו צריך לקחת בחשבון סוגים שונים של הסברים. מסיבה זו נחשבת הקרימינולוגיה למדע בין-תחומי, והיא עושה שימוש במגוון שיטות מחקר, גישות ורעיונות מתחומים שונים ובהם ביולוגיה, פסיכולוגיה, כלכלה, סוציולוגיה, משפט ועוד.

מטרת לימודי הקרימינוגלוגיה

לימודי הקרימינולוגיה בשלב התואר הראשון מכוונים להקניית ידע בסיסי בתחומי הנורמאלי והסוטה של ההוויה האנושית. הלימודים סוקרים התנהגויות שונות הנחשבות כסטייה בצד תיאוריות המנסות להסביר אותן ולהציע דרכים למניעתן. בין הנושאים הנלמדים: תאוריות בקרימינולוגיה, מבוא לפסיכולוגיה, דיני עונשין, טיפול בטראומה ואובדן, אלימות במשפחה, פשעי צווארון לבן, טיפול בנוער בסיכון, מאפייני התנהגויות ומניעים לעבירות, כלי עזר לבניית פרופיל, תשאול ועוד.

עוד מסלולי לימודי קרימינולוגיה

קהל יעד

לימודי הקרימינולוגיה מיועדים למי שרואים עצמם משתלבים בתחומי אכיפת החוק, בתחומי פעילות חברתית המכוונים, בין השאר, למניעת התנהגות עבריינית – כגון עבודה עם בני נוער, אסירים משוחררים – או במסגרת מחקר אקדמי ויישומי בתחום הפשיעה והדרכים למניעתה.

משך הלימודים

משך לימודי התואר הראשון על פי רוב הינו שלוש שנים. בחלק מהמקרים הלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע, ונמשכים ארבע שנים. משך לימודי התואר השני הינו שנתיים.

שכר וקריירה של קרימינולוג

בוגרי התחום עוסקים לאחר לימודיהם בתחומי עיסוק שונים שיש בהם צורך בהבנת הגורמים האנושיים לפשיעה וניסיונות למנוע אותה. רבים מהבוגרים מתגייסים כמובן לשורות המשטרה ושירות בתי הסוהר, אולם רבים מועסקים גם בבתי חולים פסיכיאטריים, בפיתוח תכניות למניעת אלימות ועבריינות במסגרות חינוכיות או ממשלתיות, עבודה עם אסירים משוחררים ועבודה עם נוער בסיכון במסגרת מחלקות קידום הנוער ברשויות המקומיות או בעמותות שונות המטפלות בבני נוער. בנוסף, ניתן לעסוק בהוראת התחום הן בתיכונים והן במכללות השונות המלמדות קרימינולוגיה, כמו גם להמשיך במחקר אקדמי במסגרת לימודים לתארים מתקדמים.

להבין פשיעה כדי למגר אותה

אם החלום להתגייס למשטרה לא עבר אחרי שהתחפשת לשוטר כילד, אם גם את צופה בסדרות משטרתיות ומנסה להבין לפני כולם מי בעצם ביצע את הרצח ואם מטרידה אתכם האלימות הגוברת בחברה הישראלית או ההדרדרות של בני נוער רבים לפשיעה ואלימות – לימודי הקרימינולוגיה הם התחום בשבילכם. כדי להתמודד עם פשיעה – צריך להבין אותה. בואו ללמוד מה מניע עבריינים, איך הם חושבים ופועלים ומה עשוי לעצור אותם – על מנת שתוכלו למנוע את הפשע הבא, לשקם אסירים כך שיהפכו לאזרחים מועילים בחברה או לסייע לבני נוער לעלות על דרך המלך.

קבל מידע על לימודי קרימינולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי קרימינולוגיה

תנאי קבלה לקרימינולוגיה 1. תנאי קבלה לאריאל כדי להתקבל למסלול קרימינולוגיה באריאל יש צורך בבגרות 85 ומעלה לקבלה ישירה, או ממוצע בגרות 82 וציון קבלה משולב -523. מי שיש לו מעל 80 או מעל 78 ופסיכומטרי מעל 400 להמשך קריאה »
למה ללמוד קרימינולוגיה? 1. בגלל העניין בתורת הפשע אם ראיתם בעבר תוכניות משטרתיות, או דרמות מתח עוצרות נשימה, אתם ודאי מכירים את ההתרגשות לנוכח מרדף משטרתי או קרב יריות. בקרימינולוגיה יש לכם הזדמנות להצטרף "לטובים" ולעזור לשירות החוק להמשך קריאה »
איפה כדאי ללמוד קרימינולוגיה? 1. קרימינולוגיה באריאל התוכנית באריאל נמשכת 3 שנים ובסופם מקבלים תואר BA. תואר זה מאפשר להמשיך לתארים מתקדמים בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ומצייד את הסטודנטים בשיטות מחקר פסיכולוגיים וסוציולוגיים שקשורים לפשע. הקרימינולוגיה הנלמדת באריאל הינה רלבנטית לחברה להמשך קריאה »
מידע הכרחי למועמד לקרימינולוגיה עובדות וחדשות על מוסדות הלימוד כבר משנת 2010 יוגדל התקציב הניתן למכללות ב- 11.5%, על פי החלטת הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה, בין הפרמטרים שיקבעו את התקציב החדש הוא המרחק של המכללה מהמרכז וזאת להמשך קריאה »
להיות קרימינולוג בעל המקצוע מקצוע הקרימינולוגיה כמעט בכל התחומים שהוא נוגע בו הוא מקצוע לא פשוט בכלל מכיוון שהוא עוסק בדרך כזו או אחרת בעברות על החוק, פשיעה, מעשי אלימות, פגיעה בנפש וברכוש סטייה חברתית, התנהגות פלילית, להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי קרימינולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר