מידע הכרחי למועמד לסוציולוגיה

עובדות על תחום הלימודים

  • לימודי סוציולוגיה בישראל משולבים תמיד עם לימודי אנתרופולוגיה, מדובר על שני תחומים קשורים מאוד ובכל המוסדות האקדמיים אשר מציעים מסלולי לימוד בתחום מדובר על מחלקה אחת לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בנוסף, ברוב מוחלט של מוסדות הלימוד, לימודי סוציולוגיה תמיד מחייבים לימודים במתכונת דו-חוגית שבה בוחרים חוג נוסף להשלמת נקודות הזכות לתואר ראשון. ניתן ללמוד סוציולוגיה בישראל ברוב האוניברסיטאות וגם מכללות רבות מציעות תכניות לימוד, חלקן באחריות אקדמית של אוניברסיטה כזו או אחרת וחלקן באופן עצמאי.
  • לימודי סוציולוגיה מאפשרים השתלבות במגוון רחב של תחומים ותפקידים בשוק העבודה, חקר החברה והתרבות והבנת התהליכים השונים המתרחשים בחברה, הוא תחום רלבנטי כמעט לכל מגזר ותעשייה בין אם מדובר בארגון חברתי או כלכלי ולכן ניתן לראות כיום בוגרי סוציולוגיה בתפקידי מפתח במגוון ארגונים ומגזרים במשק הישראלי.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • מחקר סוציולוגי-פסיכולוגי שבחן נושאים של תיוג ודעות קדומות מצא כי יש הבדלים משמעותיים בין אופן ההערכה של נשים וגברים במקום העבודה, אפילו במקרים בהם הם מבצעים אותה עבודה בדיוק – כמובן שהמחקר מצא כי בשוק העבודה לרוב הגברים מוערכים יותר (כי גברים עדיין תופסים עמדות מפתח רבות יותר). המחקר מצא כי במקרים רבים נשים בחרו לעסוק בעבודה או תחום כלשהו בגלל נורמות חברתיות, למרות שההתחייבויות וההעדפות שלהן היו שונות מלכתחילה – אך גם שמגמה זו מצטמצמת כיום.
  • לאחרונה בעקבות גל ההפיכות ואי השקט החברתי במדינות הערביות במזה"ת סוציולוגים רבים מנתחים את הסיבות מדוע דווקא כיום הציבור במדינות אלו התעורר והחל לנסות לשנות דברים בחברה. מעבר לניתוח ההתעוררות האזרחית המהפכנית במדינות ערב והתוצאות האפשרויות שלה, גורמים מעולם הסוציולוגיה בישראל בוחנים האם יש סבירות להתעוררות אזרחית בישראל ואם כן לגבי אילו תחומים. ישראל אינה נמצאת במצב העגום של מדינות ערב, אך בהחלט יש לציבור סיבות לצאת לרחובות בגלל סיבה כזו או אחרת. כיום רוב הסוציולוגים מסכימים כי הסבירות להתעוררות אזרחית משמעותית בישראל היא נמוכה מאוד.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • סוציולוגיה: יסודות, עקרונות וגישות
  • בין מדינה לחברה – סוציולוגיה של הפוליטיקה / ברוך קמרלינג
  • סוציולוגיה – במעגלי החברה / ניסן נוה, רונית אלעד, אורית רן

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי סוציולוגיה?
לימודי סוציולוגיה נמשכים 3 שנים גם באוניברסיטאות וגם במכללות (אלא אם כן מדובר בלימודי ערב, המאריכים את תקופת הלימודים).

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
במסלול לימודי סוציולוגיה לתואר ראשון אין צורך לבחור התמחות. הרוב המוחלט של מסלולי הלימוד במוסדות האקדמיים השונים הם מסלולים דו-חוגיים והסטודנטים צריכים ללמוד סוציולוגיה ואנתרופולוגיה יחד עם חוג נוסף, לכן אין חובת התמחות. לימודי סוציולוגיה לתואר שני כן מצריכים התמקדות בנושא מסוים, כאשר מגוון ההתמחויות משתנה בין מוסד אחד למשנהו.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי סוציולוגיה?
ניתן למוד סוציולוגיה באוניברסיטאות ובמכללות, על פי רוב שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי מפוקח שעומד על כ- 9,500 ש"ח לשנה, לאחר הסבסוד הממשלתי. ניתן ללמוד את התחום גם באוניברסיטה הפתוחה ואז שכר הלימוד נקבע לפי כמות הקורסים בשנה כאשר לכל קורס עלות נפרדת.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי סוציולוגיה הם קשים?
כאמור, ברוב המוסדות מדובר על לימודי סוציולוגיה לצד חוג נוסף ולכן תנאי הקבלה ה"קובעים" הם אלו של החוג הנוסף, אם אלו גבוהים מתנאי הסף של המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. באופן כללי תנאי הקבלה הם בינוניים ומצריכים ציון פסיכומטרי של כ-550 במוסדות שדורשים ציון זה ותעודת בגרות מלאה.

אתרי אינטרנט

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%95%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94
קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר