להיות סוציולוג

בעל המקצוע

סוציולוג הוא בעל מקצוע אשר מבין לעומקה את החברה והוא ניחן ביכולות ובכלים לנתח תהליכים ומצבים חברתיים רבים. סוציולוג אשר עוסק בתחום רלבנטי לדיסציפלינה זו יעסוק בעבודה אשר ההיבט האנושי בה הוא מרכזי – עבודה מול אנשים או לגבי תהליכים אשר מעורבים בהם אנשים. סוציולוגים בישראל הם בוגרי מסלולי לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה מכיוון שבכל המוסדות האקדמיים אשר מציעים את התחום מדובר על שילוב של שני התחומים האלו עקב הקשרים ההדוקים בין חקר החברה לחקר התרבות.

סוציולוגים יהיו ברוב המקרים בעל מקצוע או אשת מקצוע אשר למדו תחום נוסף לצד לימודי סוציולוגיה ובכך התמקצעו בהיבט מסוים או הוכשרו לתפקידים בתחומים מוגדרים יותר. לסוציולוג ראייה חברתית עמוקה לגבי תהליכים רבים וכמו כן בוגרי מסלולי סוציולוגיה נוגעים במהלך הכשרתם בנושאים רבים, החל מתרבות ותהליכים חברתיים ועד כלכלה, פוליטיקה, משפחה, יחסי כוחות בחברה ועוד מגוון עצום של נושאים מרתקים.

איך נראה יום עבודה

בוגרי לימודי סוציולוגיה יכולים להשתלב במגוון רחב של תפקידים ותחומים ולכן אין שגרת עבודה קבועה. כאמור, רוב העוסקים בתחום לרוב יעבדו בעבודה אשר מרכזה הוא אנשים – בין עם עבודה ישירה מול אנשים, או עבודה אשר מערבת בעיקר מחקר, ניתוח והחלטות לגבי אנשים. עבודות בעלות נגיעה סוציולוגית יכללו גם עבודת שטח, גם עבודה משרדית רגילה והן יכולות להיות במגזר הציבורי, המגזר העסקי ובמגזר השלישי במסגרת עמותות למיניהן.

התמחות

ברוב מוסדות הלימוד האקדמיים לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ישולבו עם לימודים של חוג נוסף ולכן הסטודנטים לא נדרשים לבחור התמחות רשמית בסוציולוגיה. במסלולים השונים בהחלט מוצעים הרבה קורסי בחירה, כך שכל סטודנט יכול לבחור להתמקד בתחומי סוציולוגיה בעלי עניין אישי או מתחום מסוים על מנת להבין אותו יותר לעומק. כמו כן, על מנת לעסוק בעבודות בעלות נגיעה סוציולוגית אין צורך בתקופת התמחות רשמית.

שוק העבודה והשכר

שוק העבודה עבור סוציולוגים הוא רחב יחסית מבחינת האפשרויות הטמונות בו. בוגרי המסלול יכולים להשתלב בחברות כוח אדם והשמה, בתפקידי משאבי אנוש בארגונים פרטיים, ציבוריים וכדומה, תפקידי ייעוץ ארגוני, בעמותות ומלכ"רים שונים אשר עוסקים במעורבות חברתית בצורה כזו או אחרת, בתפקידי מחקר ופיתוח הנוגעים להיבטים חברתיים או תרבותיים וכמובן באקדמיה במחקר והוראה. עבור אלו שרוצים לעסוק בתחום בהחלט רצוי להמשיך ללימודים מתקדמים של לפחות תואר שני בסוציולוגיה, כאן כבר יש התמחות, וזאת על מנת להתמקצע ולהשיג אפשרויות טובות יותר מבחינה תעסוקתית.

רמות השכר של עוסקים בסוציולוגיה משתנות מאוד ונעות על טווח רחב מאוד, החל ממשכורות נמוכות יחסית בתפקידי זוטרים בחברות השמה ועד משכורות גבוהות מאוד בתפקידי ייעוץ ארגוני, ניהול עמותות, מחלקות משאבי אנוש או תפקידים בכירים בעולם כוח האדם וההשמה. הכשרה מתקדמת בתחום בהחלט מאפשרת להשתלב בשוק העבודה בתפקידים מעניינים ומגוונים וליהנות מרמות הכנסה מכובדות מאוד.

יתרונות בשוק

לימודי סוציולוגיה מקנים לבוגרים יתרון כי מדובר בתחום אשר רלבנטי למגוון רב שת תחומים, הכשרה בתחום יכולה לגרום לבוגרים להתאים מבחינת הדרישות לתפקידים רבים. הלימודים לרוב משולבים עם תחום נוסף כך שאפשר להתמקצע לתפקידים ותחומים ספציפיים עם הכשרה אקדמית רלבנטית ויעילה לשוק התעסוקה.

כמובן שיש תחומי סוציולוגיה או שילובים מסוימים במהלך הלימודים שמקנים יתרונות רבים יותר בשוק התעסוקה, למשל סוציולוגיה ארגונית (תואר שני), סוציולוגיה וניהול או כלכלה, סוציולוגיה ותקשורת ועוד – אך כמובן שיש לבחור בשילובים על פי העדפה אישית ובתואר השני תמיד אפשר לבחור תחום ממוקד או פרקטי יותר.

קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר