קורסים בלימודי משפטים

עולם המשפט מבוסס על אין ספור חוקים, פסקי דין ופרשנויות. בהתאם, מסלולי לימודי המשפטים כוללים שפע של קורסים בנושאים מגוונים אלו. התכנים במסגרת כל מסלול לימודים מהווים שיקול מהותי בבחירת למידת תחום מסוים. לכן, כדאי שכל המועמדים ללימודי משפטים יבחנו את כלל היצע הקורסים ורק לאחר מכן, יבחרו את הקורסים המתאימים להם ביותר לבד מקורסי החובה.

קורסי חובה – הבסיס של עולם המשפט

במסגרת לימודי משפטים, נלמדים קורסי חובה הממלאים את רוב שנת הלימודים הראשונה ואפילו חלקים ניכרים משנות הלימודים הבאות לאחריה. אלו קורסים אשר מהווים את הבסיס והמבואות ההכרחיים לכל מי שעתיד לעסוק במשפטנות, ללא קשר להתמחות מסוימת. בשל המורכבות הגדולה של תחום המשפטים והצורך בידע רב ומדויק של הבוגרים, קורסי החובה מהווים מרכיב משמעותי ביותר במסלול לימודי המשפטים. להלן רוב קורסי החובה הנלמדים באוניברסיטאות, מכללות ציבוריות ומכללות פרטיות. התכנים המדויקים ייקבעו על ידי כל מוסד ספציפי, כמו גם סדר לימודי הקורסים מבחינת חלוקת השנים.

  • שנה א': תורת המשפט, תולדות הרעיון המדיני, אנגלית משפטית, מקורות המשפט בישראל – משפט עברי, דיני חוזים, משפט ציבורי מנהלי, משפט פלילי, תיאוריות חברתיות במשפטים, כלכלה למשפטנים, ניתוח כלכלי של המשפט.
  • שנה ב': דיני תאגידים, דיני נזיקין, דיני קניין, דיני משפחה, מבוא לדיני מיסים, דיני עונשין.
  • שנה ג': אתיקה מקצועית, דיון אזרחי, דיון פלילי, משפט בינלאומי פומבי ופרטי, דיני עבודה, משפט עברי, דיני ראיות.

קורסי בחירה והתמחויות

בדומה לכל מסלול אקדמי, קורסים בלימודי משפטים כוללים מגוון רחב של קורסי בחירה, כאשר בתחום המשפטים במיוחד מדובר בהיקף גדול מאוד של קורסים. זאת בשל תחומי ההתמחות הרבים וגם בשל הנגיעה של עולם המשפט לכל תחומי החיים. קורסי הבחירה וההתמחויות הללו כוללים לרוב תתי נושאים שונים כמו גם קורסים אשר מפתחים את נושאיהם של קורסי החובה. כך, יכולים הסטודנטים לבחור אשכולות של קורסים בנושא מסוים כאשר בתעודת הגמר שלהם לתואר הראשון, יצוין אותו אשכול כתחום התמחותם. הדבר מהווה מרכיב חשוב לקבלה לעבודות בתקופת הסטאז' במשרדי עורכי הדין השונים.

דוגמאות לקורסי בחירה ותחומי התמחות:

התמחות במשפט תאגידי-כלכלי, התמחות במיסים, התמחות במשפט אזרחי, דיני משפחה, התמחות במשפט בינלאומי, משפט ורפואה, משפט וטכנולוגיה, קניין, נזיקין, גישור, דיני תקשורת, דיני ניירות ערך, זכויות אדם, ניהול משפט, משפט והיסטוריה, משפט השוואתי, פרקטיקה משפטית, רכישות ומיזוגים, דיני חוזים, ענישה, מכרזים, משפט ומדינה, הגנת הצרכן וכן עוד מגוון גדול ומרתק של קורסים המאפשרים התמקצעות ולימוד תחומים בעלי עניין אישי לכל סטודנט וסטודנטית למשפטים.