סטאז' במשפטים

לימודי משפטים הם לימודים מורכבים לכל הדעות. הם כוללים שינון חומר רב, הבנה של פסקי דין, קריאת טקסטים ארוכים ורבים ועוד ועוד. בדומה למקצועות חופשיים אחרים, המחייבים מקצועיות בלתי מתפשרת, גם בוגרי משפטים מחויבים לעבור תקופת התמחות קודם ההסמכה הרשמית לעיסוק כעורכי דין. תקופת התמחות זו אשר נקראת סטאז' במשפטים, היא תקופה משמעותית מאוד מבחינה אישית ומקצועית בעוד בכוחו של הסטאז', להוות עבור עורכי הדין הצעירים קרש קפיצה חשוב בתחום.

פרטים טכניים על הסטאז' במשפטים

תקופת ההתמחות במשפטים או בשמה הנפוץ – הסטאז', נמשכת שנה שלמה ואותה ניתן להתחיל עם סיום לימודי המשפטים. ניתן להתחיל את הסטאז' גם ללא התואר עצמו, אלא עם אישור רשמי מהמוסד האקדמי, המאשר כי המתמחה לעתיד סיים את לימודיו וחובותיו בהצלחה. בעבר, משרדי עורכי דין חתמו על חוזי התמחות עם סטודנטים למשפטים בשנה השנייה ללימודים ובמקרים קיצוניים, כבר בסוף השנה הראשונה. אלו נעשו במסגרת "ציד כוכבים" של המשרדים, אשר רצו לוודא כי מצטיינים וסטודנטים בולטים יעבדו אצלם כמתמחים בסיום לימודיהם. החל מאוגוסט 2010, משרד המשפטים אסר על נוהג זה וקבע כי משרדי עורכי הדין יוכלו להתחיל בתהליכי גיוס המתמחים רק מחודש מרץ של שנת הלימודים השלישית (השנה האחרונה עבור רוב הסטודנטים).

מהי תקופת טרום התמחות?

קיימים משרדי עורכי דין המאפשרים לסטודנטים תקופת טרום התמחות. מהלך זה אינו בגדר חובה ואינו מפוקח על ידי לשכת עורכי הדין כמו סטאז' רשמי. סוג העבודה בתקופת טרום ההתמחות יכול להיות מגוון מאוד וכמובן מרתק עבור הסטודנטים הנמרצים, אך לעיתים הוא מהווה דווקא התנסות שלילית (המלווה בנוסף בשכר זעום אף יותר משל מתמחה).

סטאז' במשפטים – איך מתחילים?

על מנת להתחיל סטאז' במשפטים באופן רשמי, צריך ראשית למצוא את המשרד המתאים המעוניין במתמחים וכמובן, לעבור תהליך ביורוקרטי מסוים. כאשר אל ההתמחות עצמה ניתן להירשם בשני מועדים שנתיים – במרץ ובספטמבר. על בוגרי משפטים להגיש ללשכת עורכי הדין טופס רישום לסטאז' ובנוסף:

  • טופס חתום מטעם מאמן שקיבל את המתמחה לעבודה במשרד, או מטעם גוף משפטי אחר (לשכות של שופטים למשל).
  • תצהיר מטעם המתמחה.
  • טופס להנפקת תעודת מתמחה במשפטים.
  • מכתב מטעם המאמן הרשמי על נייר רשמי של המשרד.
  • קורות חיים מלאים.
  • אגרה לרישום מתמחים בסך 250 ש"ח.

מתיאוריה לפרקטיקה – תקופה לא קלה…

מהותו של הסטאז' במשפטים לתרגם למעשה את מאגר הידע התאורטי שנצבר אצל המתמחה במהלך הלימודים לפרקטיקה משפטית בשטח. סטאז'רים במשפטים מבצעים במשרדי עורכי דין בהם הם מועסקים מגוון תפקידים, כמו קריאת מסמכים וחיפוש הקשרים רלוונטיים לתיק מסוים, סיוע בהכנת תביעות/הגנות, חקירת עדים, מחקר לצורך תיקים, ניסוח מסמכים וכן הלאה. אי אפשר להתעלם מכך שתקופת הסטאז' כוללת גם היבטים חיוביים פחות שאינם מוגדרים באופן רשמי במהות ההתמחות, כמו ביצוע עבודות במידת רלוונטיות פחותה לפעילות המשפטית של המשרד, עבודות הנמשכות שעות ארוכות בכל יום ואף ביצוע עבודות בבית ובמהלך סופי השבוע. עם השנים, המודעות לנושאים אלו הולכת ועולה וכיום, הגורמים האחראיים והמפקחים משקיעים משאבים רבים כדי למנוע את המצבים הללו וכדי לעגן את הסטאז' כתקופה מקצועית ולימודית בלבד.

לאחר הסטאז'

לאחר ההתמחות אשר נמשכת כשנה אחת, ניתן לגשת למבחני לשכת עורכי הדין לקבלת ההסמכה לעבודה כעורכי דין מן המניין. ניתן לסכם את תקופת הסטאז' כתקופה מאתגרת, מעניינת והכרחית שבה המשפטנים הצעירים לומדים מאנשי מקצוע מנוסים את רזי המקצוע.

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר