משפטים וקרימינולוגיה

תחום המשפט אומנם כולל היבטים רבים מעבר לתחום הפלילי, אך אין ספק כי זהו התחום הזוהר והמתוקשר ביותר של עולם המשפטים. הקשר בין משפטים לקרימינולוגיה הוא ברור, חזק וטבעי ולכן, לימודי משפטים וקרימנולוגיה מהווים שילוב ייחודי המעניק לעוסקים בכל אחד מהתחומים המורכבים הללו מקצועיות מקיפה ואיכותית בעבודתם. לימודי משפטים וקרימינולוגיה משלבים בין היבטים אקדמיים ומעשיים של החוק, הגנה או תביעה של עבריינים, יכולות מדעיות לפענוח פשעים, הבנה של תהליכים רלוונטיים לחוק ואכיפתו ועוד.

שילוב מקצועי מיוחד במינו

לרוב, העוסקים במשפטים אינם עוסקים כלל בעבודת השטח הרלוונטית לפענוח פשעים וחקר זירות. גם חוקרי קרימינולוגיה אינם עוסקים בהיבטים משפטיים של הפשעים, אלא רק בהבנת המצב ובניתוח ממצאים. שילוב בין תחומי המשפטים והקרימינולוגיה מכשיר בסופו של דבר עורכי דין פליליים טובים יותר. גם מי שיעסוק בעבודתו בהיבטי קרימינולוגיה ולא בעריכת דין ממשית, ייהנה מיתרונות רבים לקראת העבודה המעשית היות והוא יבין את ההיבטים המשפטיים של עבודתו. תכנית לימודי משפטים וקרימינולוגיה מאפשרת לבוגרים לצאת לשוק העבודה כעורכי דין פליליים המבינים לעומק את מדע ניתוח הראיות מזירות פשע פליליות, יודעים לשמש כאנשי שירות טובים יותר בפירוש החוק ובניתוח מצבים ובתור תובעים מטעם המדינה נגד נאשמים אלו.

תכניות הלימוד הקיימות

מוסדות אקדמיים רבים מציעים לימודי משפטים בישראל בעוד תחום המשפטים הוא אחד התחומים הפופולאריים ביותר הכולל עשרות אלפי עורכי דין פעילים במערכות המשפט. אך תכניות משפטים וקרימינולוגיה אינן נפוצות, אפילו לא במסגרת המגמה של השנים האחרונות המציעה מסלולים משולבים ללימודי משפטים עם חוגים אחרים. המוסד המרכזי שמציע תכנית לימודים של משפטים וקרימינולוגיה הוא המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, המציע תכנית משפטים וקרימינולוגיה לתואר ראשון במשפטים עם חטיבת התמחות מקיפה של לימודי קרימינולוגיה בהקשר המשפטי. כמו כן, האוניברסיטה העברית בירושלים, במסגרת הפקולטה ללימודי משפטים והמכון לקרימינולוגיה, מציעה מסלול לימודים משולב לתואר ראשון ושני כאשר התואר הראשון הוא במשפטים והשני בקרימינולוגיה. כלומר, אין מדובר במסלול מובהק של משפטים וקרימינולוגיה, אלא במסלול מקצועי המאפשר לבוגרי התואר השני התמקצעות בתחום. במסגרת מסלול זה נלמדים לימודים עיוניים תאורטיים מקיפים המועברים על ידי משפטנים פליליים מובילים ומומחי קרימינולוגיה מרכזיים במשטרה ובשוק האזרחי. הבוגרים מקבלים כלים מעשיים לעריכת הדין הפלילי והבנת עולם הקרימינולוגיה על שלל היבטיו המשפטיים והמדעיים. לימודי משפטים וקרימינולוגיה במסלול זה כוללים 25 קורסים וסמינרים במשפט פלילי. הבוגרים מקבלים תואר ראשון במשפטים ותעודת התמחות מיוחדת בתחום הפלילי ובקרימינולוגיה.

תחומי הלימוד המרכזיים במסגרת לימודי משפטים וקרימינולוגיה (מעבר ללימודי המשפטים עצמם) הם:

  • דיני הראיות בפלילים.
  • קרימינולוגיה – היבטים מעשיים ומדעיים של התחום.
  • משפט פלילי מהותי.
  • משפט פלילי דיוני.
  • שונות – קורסים ונושאים בעלי נגיעה לעולם המורכב של משפטים וקרימינולוגיה.