משפטים ופסיכולוגיה

לא צריך להיות משפטן גאון או פסיכולוג מוביל כדי להבין את היתרונות הרבים ששילוב בין המשפט לפסיכולוגיה טומן בחובו. מסלול לימודי משפטים ופסיכולוגיה הוא ייחודי ואיכותי במיוחד - הוא משלב בין תחום שכלתני ומדויק יחסית, לבין תחום רפואי הנוגע לנושאים מדעיים מובהקים כמו מדעי המוח, הנפש וההתנהגות. הידע הפסיכולוגי הרב שנצבר במהלך מסלול משולב שכזה, מאפשר לעורכי דין להתמחות בתחומים ספציפיים ולהיות מקצועיים, יצירתיים ומושכלים יותר בעבודתם.

מדוע לשלב בין משפטים לפסיכולוגיה?

החוקים וכללי המשפט נועדו לכוון את התנהגותם של בני האדם לדרכים טובות, נכונות וצודקות יותר. תחום המשפט מבוסס במהותו על תובנות ופרשנויות של טבע האדם וההתנהגות האנושית בכלל ולכן, קיימת רלוונטיות אדירה לעולם הפסיכולוגיה. השילוב המיוחד הזה מאפשר לבוגרים להבין את החוק טוב יותר, להבין את הלקוחות טוב יותר ולבסס תפיסה משפטית-פסיכולוגית אודות תשתית החוק, פירושו ויישומו. בוגרי מסלול משפטים ופסיכולוגיה מסוגלים לחקור ולהבין לעומק את טיב ההשפעה של חוקים והיבטים משפטיים על ההתנהגות האנושית היחידנית והחברתית וכמו כן, את ההשפעה הפסיכולוגית על חקיקת חוקים ועל גיבוש כללים משפטיים בכלל. בוגרי מסלול משולב של משפטים ופסיכולוגיה יכולים לנצל את כישוריהם ואת מאגר הידע שצברו כדי לפעול טוב יותר מבחינת הופעה מול שופטים, הם יכולים לפעול בתחום החוק הפלילי ולנסות להבין לעומק תהליכי חשיבה של לקוחות ו/או נאשמים אותם הם תובעים, להיות בעלי יכולת שימוש בהיבטים פסיכולוגיים כדי לקדם את האינטרסים של לקוחותיהם ועוד.

תכניות לימוד קיימות

במוסדות האקדמיים בישראל ניתן ללמוד במסלול משולב מלא ודו-חוגי המקנה תואר ראשון במשפטים ותואר ראשון בפסיכולוגיה. בנוסף, ניתן ללמוד במסלולים אשר מציעים לימודי משפטים עם חטיבה בפסיכולוגיה. האחרון מיועד ללא פסיכולוגים, כלומר לבוגרים שלא יכולים לעבוד בתור פסיכולוגים או להמשיך לתואר שני בפסיכולוגיה, אלא הוא מיועד להרחבת הדעת ולשילוב הידע הפסיכולוגי בעבודת המשפטנות. האוניברסיטה העברית למשל, מציעה תכנית לימודי משפטים עם חטיבה בפסיכולוגיה הכוללת כמה קורסי מבוא וקורסים מעמיקים יותר. לחילופין, אוניברסיטת חיפה מציעה מסלול דו-חוגי של משפטים ופסיכולוגיה. באוניברסיטת חיפה על הבוגרים להשיג לפחות 112 נקודות זכות במסגרת הפקולטה למשפטים ועוד 30 נקודות זכות בפקולטה לפסיכולוגיה על מנת לקבל תואר במשפטים ופסיכולוגיה.

משך הלימודים

בשל האופי האינטנסיבי וכמויות המידע האדירות הנלמדות במסגרת לימודי משפטים ופסיכולוגיה, אלו לימודים שנמשכים 4-5 שנים במסלול דו-חוגי מלא. מסלול חטיבה בלבד נמשך לרוב 3 שנים. המסלול כולל קורסי חובה רבים הן במשפטים והן בפסיכולוגיה וכן מגוון קורסי בחירה ופרקטיקה בשני התחומים.

האופק התעסוקתי של בוגרי המסלול

בוגרי המסלול המשולב ללימודי משפטים ופסיכולוגיה יכולים להשתלב בעבודה במגזר הפרטי בתור עורכי דין, במגזר הציבורי בתפקידי משפטנות וייעוץ ובתפקידים שמהותם פסיכולוגית יותר מאשר משפטית – למשל ייעוץ לגורמי רווחה, ייעוץ משפטי-פסיכולוגי לחברות ועוד. כמובן שניתן להמשיך לתארים מתקדמים גם בתחום המשפטים וגם בתחום הפסיכולוגיה (אך כאמור לא במסלול קליני טיפולי).

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר