משפטים ופילוסופיה

תחום המשפט הוא תחום מרתק הנוגע למגוון אדיר של היבטים בחיי היומיום של כולנו. למרות שהתחום כולל הסתמכות על הליכי חקיקה ארוכים, חוקים מורכבים ופרשנויות משמימות, חוקים אלו, בדומה לכלל עולם המשפט, מבוססים על תיאוריות פילוסופיות עשירות ומיוחדות. לכן, לימודים המשלבים משפטים ופילוסופיה הם לימודים ייחודיים ויוצאי דופן, אשר מציעים יתרונות אקדמיים רוחניים כמו גם מעשיים לבוגרים.

תכניות הלימוד

במוסדות האקדמיים בישראל ניתן לשלב לימודי משפטים ופילוסופיה רק באוניברסיטאות. השילוב הזה הוא אוניברסיטאי במהותו בכך שהוא מאופיין ברמה אקדמית גבוהה מאוד, כמו גם בלימודים המחייבים מקצועיות ללא פשרותו. מכללות (וגם הטובות ביותר) המציעות מסלול לימודי משפטים, יתמקדו לרוב בהיבטים מעשיים יותר ולכן שילוב כמו משפטים ופילוסופיה הוא פחות מתאים למסגרות אלו. קיימות תכניות משולבות דו-חוגיות של משפטים ופילוסופיה המציעות תואר ראשון במשפטים ופילוסופיה, תכניות תואר ראשון במשפטים עם לימודי בחירה בפילוסופיה ותכניות ייעודיות של תואר ראשון במשפטים עם המשך לתואר שני בפילוסופיה.

דוגמאות לחוגים משולבים

האוניברסיטה העברית בירושלים למשל, מציעה מסלול משולב בחוג למשפטים עם החוג לפילוסופיה. מסלול זה נמשך 4 שנים והוא מקנה תואר ראשון במשפטים ותואר ראשון בפילוסופיה. הקורס כולל קורסי מבוא וחובה בשני התחומים, קורסי בחירה נפרדים וקורסים בעלי נגיעה משותפת לעולם המשפט ולעולם הפילוסופיה. אוניברסיטת בר אילן מציעה לחילופין מסלול ישיר של תואר ראשון במשפטים והמשך לתואר שני בפילוסופיה, כאשר יש סימביוזה מסוימת בין התואר הראשון לשני מבחינת בחירת הקורסים והליווי האקדמי. גם אוניברסיטת תל אביב מציעה מסלול משולב דו-חוגי של משפטים ופילוסופיה.

דרישות במסלול דו-חוגי במשפטים ופילוסופיה

סטודנטים במסלול הדו-חוגי המשולב במסגרת האוניברסיטה העברית למשל, נהנים גם משילוב לימודים מרתק ובעל נגיעה רעיונית ומעשית לתחום המשפט וגם מהקלות לא מבוטלות במסלולי הלימודים. במסגרת הפקולטה למשפטים, על הסטודנטים לצבור סה"כ 115 נקודות זכות, במקום 140 במסלול משפטים רגיל ובנוסף, עוד 55 נקודות זכות במסגרת החוג לפילוסופיה – כלומר סה"כ 170 נקודות זכות עבור שני תארים ראשונים בפועל. כמובן ששכר הלימוד במסלול משפטים ופילוסופיה אינו כפול, למרות שמדובר על מסלול לשני תארים ראשונים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי המסלול

בוגרי מסלול משפטים ופילוסופיה יכולים להמשיך במסלול תעסוקתי רגיל של בוגרי משפטים – התמחות, מבחני לשכה ותחילת עבודה כעורכי דין מן השורה. כמובן, הידע הפילוסופי-אקדמי שאלו צברו במהלך הלימודים מאפשר להם הבנה מעמיקה מאוד של החוק, יכולת פרשנות מקיפה יותר של פסקי דין וחוקים והסתכלות רחבה יותר על החיים בכלל ועל עולם המשפט בפרט. לחלופין, הבוגרים יכולים להמשיך ללימודי תארים מתקדמים ולהעשיר את הידע שלהם בתחומים הללו, או להשתלב באקדמיה בתפקידי הוראה ומחקר משפטיים/פילוסופיים. היתרונות המחשבתיים והמעשיים של לימודי משפטים ופילוסופיה מאפשרים כאמור לבוגרים להשתלב בתור משפטנים בקרב הגורמים הקשורים לתהליכי חקיקה או לייעוץ משפטי איכותי ומקיף.

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר