משפטים ועבודה סוציאלית

אין תחומי לימוד רבים המאפשרים עבודה בעלת השפעה המאפשרת שינוי בחייהם של אנשים כמו לימודי משפטים ועבודה סוציאלית. אלו לימודים ייחודיים המאפשרים את מקסום היכולות הטיפוליות והחברתיות של עובדים סוציאליים בעזרת ידע משפטי מהותי. בכך, מאפשרים הלימודים לבוגרים לספק שירות חברתי טוב יותר לציבור ואף ליצור שינוי מהותי בארגונים חברתיים או ממשלתיים העוסקים במתן שירותי רווחה.

 הקשר בין משפטים לעבודה סוציאלית

נושאים כמון מדיניות רווחה של הממשלה, פעילות חברתית וסעד בהיבט הפרקטי והמערכתי, הם נושאים בעלי קשר הדוק לעולם המשפט. תחום העבודה הסוציאלית נשען על חוקים רבים ועל נושאים משפטיים שלעיתים יכולים להיות מורכבים מאוד. במקרים רבים עובדים סוציאליים נדרשים לפעילות בבתי משפט, מול גורמי אכיפת חוק, מול משרדי ממשלה וגורמים ממשלתיים או פרטיים אחרים ולכן, עובד סוציאלי שניחן בהבנה וידע משפטיים מעשיים הוא ללא ספק עובד סוציאלי טוב יותר וכזה שמסוגל לספק שירות מדויק ואיכותי לציבור.

הקשר בין משפטים לעבודה סוציאלית הוא בעיקר בהיבטים של מדיניות הרווחה של ישראל והתבטאויותיה במשפט הישראלי. השילוב של הידע המשפטי עם הידע בעבודה סוציאלית מקנה אופקים רחבים וחדשים לבוגרים. הלימודים מאפשרים הפריה הדדית בין התחומים ופיתוח תפיסת עולם מקצועית יותר לעוסקים בתחום. בסופו של דבר, מסלול משפטים ועבודה סוציאלית מפתח אנשי מקצוע בעלי יכולת גבוהה מאוד להשתלב ולהשפיע בתפקידים משמעותיים במערך הרווחה בישראל.

תכנים וייחודיות המסלול למשפטים ועבודה סוציאלית

תכניות הלימוד של משפטים ועבודה סוציאלית הן לרוב תכניות משותפות שנלמדות במתכונת דו-חוגית, כאשר בסופם של הלימודים ניתן תואר ראשון במשפטים ותואר ראשון בעבודה סוציאלית. הלימודים כוללים לימודי חובה בכל אחד מהתחומים ולאחר מכן קורסי בחירה. בין התכנים שניתן ללמוד בקורסי הבחירה ישנם קורסים בנושאי חקיקת רווחה בישראל, פעילות משפטית בהיבט החברתי, פעילות טיפולית סוציאלית לצד היבטים משפטיים, לימוד מעמיק של תהליכים משפטיים בעבודה הסוציאלית ועוד.

לימודי עבודה סוציאלית כוללים באופן מחייב והחל מהשנה השנייה התנסות מעשית בשטח כחלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים. עובדה זו יוצרת לעיתים התנגשויות בין קורסי החובה או הבחירה במסלול המשפטי לבין ההתנסות המעשית שבמסגרת העבודה הסוציאלית. מוסדות הלימוד מכירים בבעייתיות זו ומנסים לספק לסטודנטים פתרונות מתאימים שלא יפגעו בלימודיהם בכל אחד מהחוגים. משך לימודי משפטים ועבודה סוציאלית הוא לרוב 4 שנים ולא 3 בדומה לרוב התארים הראשונים. בוגרים שמבקשים לקבל הסמכה רשמית לעריכת דין, חייבים לסיים את תקופת ההתמחות ואת מבחני ההסמכה ללשכת עורכי הדין.

היכן ניתן ללמוד משפטים ועבודה סוציאלית?

מוסד הלימודים המרכזי שמציע מסלול משולב של משפטים ועבודה סוציאלית לתואר ראשון הוא אוניברסיטת חיפה. באוניברסיטה פועלת פקולטה גדולה ומובילה לעבודה סוציאלית לצד פקולטה מכובדת למשפטים.

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר