משפטים ומדעי המדינה

לימודי משפטים ומדעי המדינה משלבים בין שני תחומים מרתקים. השילוב בין נושאים אלו אינו רק מעניין ומאתגר מבחינה אישית, אלא הוא גם מציע לבוגרים אפשרות לעסוק במקצועות משמעותיים המשלבים בין העולמות הללו – בתפקידים במגזר הציבורי, במגזר הפרטי ובתפקידים בעלי נגיעה לנושאים ממשלתיים ואף בינלאומיים. הלימודים נלמדים במסלולים דו-חוגיים הכוללים קורסים מכל אחת מהדיסציפלינות, או בתכניות מיוחדות הנבנות במיוחד עבור משפטים ומדעי המדינה.

קשר הדוק ומשמעותי בין התחומים

בוגרי מסלול משפטים ומדעי המדינה יכולים ליהנות מאופק תעסוקתי מקיף ואיכותי ביותר בשל הנגיעה ההדוקה והרלוונטית של שני תחומים אלו. עולם מדעי המדינה מרוצף בהיבטים משפטיים לכל אורכו והגורמים השונים הפועלים בתחום זה זקוקים לשירותים משפטיים כמעט בכל שלב של פעילות. הממשלה והגורמים השונים הפועלים בשמה מחייבים ייעוץ משפטי מקצועי לצד פעילות משפטית מגוונת מאוד, הן במישור הארצי והן במישור הבינלאומי. גם גורמים במגזר הפרטי זקוקים לאנשי מקצוע איכותיים המבינים את רזי עולם המשפט ואת ההלכות וסדרי העולם של מדעי המדינה והממשל.

תכניות לימוד רלוונטיות

ניתן ללמוד משפטים ומדעי המדינה בחלק מהאוניברסיטאות בישראל וגם במכללות הרבות שפזורות ברחבי המדינה. על פי רוב, מדובר במסלול דו-חוגי המשלב לימודים בחוג למשפטים בפקולטה למשפטים עם לימודים בפקולטה למדעי המדינה, כך שהסטודנטים לומדים בקורסים רלוונטיים משני התחומים ויכולים לבחור כמובן בקורסים ספציפיים. קיימות תכניות לימוד ייחודיות של משפטים ומדעי המדינה הבנויות בצורה מעט שונה ממסלול דו-חוגי רגיל. אלו, מציעות קורסים ייעודיים המחברים בין התחומים בנוסף למסלול ייעודי למשפטנים הרוצים להתמחות בתחומי ממשל, דיפלומטיה, יחסים בינלאומיים ועוד. ניתן למשל למנות את אוניברסיטת ת"א המציעה מסלול משפטים ומדעי המדינה לתלמידי משפטים מצטיינים במסלול דו-חוגי ואת המרכז הבינתחומי הרצליה, אשר מציע תכנית ייעודית של משפטים ומדעי המדינה בדגש על לימודי ממשל – עם התמחויות בחטיבות דיפלומטיה ואסטרטגיה, יישוב סכסוכים מדיניים, ממשל ופוליטיקה, טרור וביטחון ומזרח תיכון.

קורסים ותכנים במסגרת לימודי משפטים ומדעי המדינה

לימודי משפטים ומדעי המדינה כוללים כמובן לימודי ליבה וחובה בכל אחד מהתחומים, למשל מבוא למדעי המדינה, מבוא למשפטים, משפט עברי, משפט בינלאומי, פוליטיקה ומשטר בישראל, מינהל ומדיניות ציבורית, יחסים בינלאומיים ועוד. מעבר לכך, מסלולי הלימוד כוללים קורסי בחירה וקורסים ספציפיים ללימודי משפטים ומדעי המדינה, כך שסטודנטים יכולים להתמקד במשפט וממשל בהיבט הישראלי, או ללמוד את התחום בראייה בינלאומית יותר – למשל משפט של מדינות ספציפיות, משפט בינלאומי מבחינת היבטים ביטחוניים וצבאיים, יחסים בינלאומיים, מדיניות חוץ ועוד.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי המסלול

אפשרויות התעסוקה של בוגרי משפטים ומדעי המדינה מגוונות מאוד ומאפשרות חופש בחירה גדול בין תפקידים שהם לא רק משתלמים כלכלית ומרחיבי אופקים, אלא מהווים גם תחומי עיסוק בעלי שליחות מסוימת. הבוגרים יכולים להשתלב במשרדים פרטיים במחלקות בינלאומיות העובדות מול חברות וארגונים בינלאומיים, או במחלקות הפועלות במישור המקומי בין חברות פרטיות וציבוריות מול גורמי ממשלה שונים. בנוסף, בוגרי משפטים ומדעי המדינה יכולים להשתלב בעבודה במגזר הציבורי במשרד החוץ, במשרדי ממשלה שונים ובארגונים ממשלתיים או ציבוריים שונים – בעיקר בתפקידי ייעוץ משפטי, רגולציה, משפטנות, עריכת דין פרקטית ומגוון מרשים של תפקידים מרתקים.