ללמוד משפטים במכללה או באוניברסיטה?

בעולם האקדמי הישראלי קיים מאבק מתמשך בין האוניברסיטאות למכללות השונות, בעוד המכללות הפכו את האקדמיה לזמינה יותר מבחינה גיאוגרפית, מבחינת תנאי קבלה אליהן ועוד. העובדה כי תחום המשפטים הוא תחום כה מבוקש וכי מכללות ייעודיות רבות בתחום פרוסות ברחבי הארץ, רק מוסיפה למאבק זה. לכן, השאלה האם ללמוד משפטים במכללה או באוניברסיטה עולה בקרב רוב המתעניינים בתואר במשפטים וזו, רלוונטית מתמיד.

שכר הלימוד

מרכיב מהותי בהחלטה האם ללמוד משפטים במכללה או באוניברסיטה הוא כמובן מרכיב עלויות שכר הלימוד. מכללות רבות ללימודי משפטים מבקשות שכר לימוד פרטי שאינו מסובסד. לכן, הוא יקר עד פי שלושה משכר הלימוד האוניברסיטאי הרגיל והמסובסד שעומד על קרוב ל-10,000 ש"ח לשנה. כמובן שיש מכללות שמציעות לימודי משפטים בשכר לימוד אוניברסיטאי או בקירוב לו, אך הן מהוות מיעוט. לכן, מבחינת שאלת העלויות לפחות – האוניברסיטאות מנצחות. כדאי לדעת כי בשני המקרים, לימודים במכללה או באוניברסיטה, ניתן לקבל מלגות לימודים שונות ובכך להוזיל את עלויות שכר הלימוד.

תנאי הקבלה ללימודי משפטים

כל המכללות חייבות לעמוד בסטנדרטים ובפיקוח של המועצה להשכלה גבוהה על מנת להעניק תארים ולקבל אישור להפעלת תכניות לימוד. במקרים רבים, המכללות אכן דורשות תנאי קבלה נמוכים יותר מאשר האוניברסיטאות. במכללות הפרטיות בהן שכר הלימוד גבוה, תנאי הקבלה הם לרוב מינימאליים (ללא פגיעה ביושרה המקצועית של סגל ההוראה וברמה האקדמית הגבוהה). כך שעבור מועמדים להם ציוני בגרות ופסיכומטרי לא גבוהים, המכללות עדיפות על האוניברסיטאות. כך יכולים המועמדים לחסוך לעצמם זמן ותסכול על אי קבלה לאוניברסיטה וכן ללמוד משפטים במסגרת אקדמית איכותית.

מבנה תכניות הלימודים

לימודים אקדמיים באופן כללי הם קשים ותובעניים. לימודי משפטים למשל, מצריכים שינון של מידע רב והבנה של חקיקה, פסקי דין וסדרי משפט רבים מאוד. לכן השאלה האם ללמוד משפטים במכללה או באוניברסיטה, צריכה לכלול גם התייחסות למבנה תכנית הלימודים עצמה והגמישות של כל סטודנט לבנות לעצמו תכנית שמתאימה לצרכיו. במובן זה המכללות מציעות לרוב יותר גמישות בתכנית הלימודים מאשר האוניברסיטאות, שהן במהותן שמרניות וקפדניות יותר בהתנהלותן.

יתרון בשוק העבודה

נושא שעולה לא אחת בשיקולים אודות בחירת מוסד הלימוד הוא נושא העדפת המעסיקים בשוק העבודה. למרות הרצון לשוויון מלא ולבחירת המועמדים הטובים ביותר לכל תפקיד, אי אפשר להתעלם מהעובדה שמעסיקים בשוק העבודה הישראלי בהחלט עשויים לגלות העדפה להעסקת בוגרי אוניברסיטאות על פני בוגרי מכללות. בתחום המשפטים ניתן לראות זאת בבירור. עובדה זו נובעת מסטיגמות אקדמיות, מכך שבעל משרד עורכי דין יעדיף להעסיק בוגרים של המוסד בו הוא עצמו למד, מתוך מחשבה אמיתית כי הרמה האקדמית בחוגים למשפטים באוניברסיטאות טובה יותר מאשר במכללות ועוד. יחד עם זאת, אין ספק שבסופו של דבר מי שטוב, מוכשר וחרוץ יצליח להשתלב בתפקידים בכירים ובמשרדים מובילים גם אם הוא למד במכללה.

יחס לסטודנטים וכמות הסטודנטים בכיתה

מכללות הן לרוב קטנות יותר מאשר אוניברסיטאות ולכן החוגים למשפטים כוללים בכל מחזור פחות סטודנטים מאשר באוניברסיטאות. מבחינה זו, המכללות עדיפות היות ולרוב קל יותר ללמוד באופן אישי ופרטני מאשר בכיתות של מאות תלמידים. אכן, מכללות רבות מנסות למשוך אליהן סטודנטים באמצעות יחס אישי יותר בין הסטודנטים למרצים ולצוות המנהל, בין השאר, בגלל שחלקן יקרות מאוד ללימודים וצריכות לתת תמורה בעד שכר הלימוד הגבוה.

השורה התחתונה

ובכן, לא קיימת תשובה מוחלטת לשאלה האם ללמוד משפטים במכללה או באוניברסיטה. מצד אחד, בוגרי אוניברסיטאות מוערכים יותר בשוק ומצד שני, הרמה האקדמית במכללות כיום היא איכותית ביותר ואינה נופלת מזו של האוניברסיטה. לכן, אי אפשר לקבוע באופן שרירותי את התשובה לכך וזו תלויה באופן ספציפי במכלול הגורמים והשיקולים המתייחסים לכל מועמד בפני עצמו.

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר