לימודי ערב במשפטים

תואר ראשון במשפטים הוא אחד התארים המבוקשים ביותר בישראל. זהו אכן תואר המציע יתרונות רבים בשוק העבודה וכזה שמאפשר עבודה במגוון תחומים מעבר לעריכת דין מעשית בבתי משפט, אולם לא כולנו יכולים להקדיש 3 שנים מחיינו ללימודים אקדמיים סטנדרטיים. לכן, הביקוש של לימודי ערב במשפטים הוא גדול ובהתאם, מוסדות אקדמיים רבים מציעים מתכונת לימודי ערב שתענה על הצורך המורכב בשילוב הלימודים ושגרת החיים.

מגוון רחב של אוכלוסיית סטודנטים

אחד הדברים העיקריים המאפיינים את לימודי הערב בתחום משפטים, הוא המגוון הגדול של אוכלוסיית הסטודנטים הלומדים בהם. זהו תחום מבוקש מאוד ללימודים וכמו כן, זהו תחום שאנשים רבים להם מקצוע וניסיון חיים מבקשים ללמוד ולהתמקצע בו. לכן במסגרת לימודים זו ניתן לראות צעירים ללא השכלה אקדמית שבחרו לשלב לימודים עם עבודה, צעירים עם מקצוע ותואר קיים שרוצים להשלים תואר במשפטים בלי לעכב את הקריירה וגם, אנשים מבוגרים (לעיתים אפילו קרובים לגיל פרישה), שמבקשים להעשיר את עולם הידע שלהם במקצוע מעניין ורלוונטי כמו משפטים. גיוון זה באוכלוסיית הסטודנטים, מקנה לימודים באווירה מיוחדת הכוללת היכרות מקיפה עם תפישות עולם, ניסיון חיים, ניסיון מקצועי של אנשים הנמצאים בשוק העבודה ועוד.

משך לימודי מסלול הערב

אין ספק כי בדומה למסלולי לימוד אחרים לתארים אקדמיים אשר נלמדים לצד עבודה ובעיקר בשעות הערב, לא מדובר על מסלול קל. לימודי ערב במשפטים דורשים משמעת עצמית, וויתורים שונים, הקדשת זמן למטלות וללימודים בשעות הפנאי ועוד. מדובר על תהליך מחייב ש"תופס" חלק גדול מחייהם של הסטודנטים, שלרבים מהם יש כבר משפחות ומשרות קבועות. מבחינה אקדמית לא ניתן להציע מסלול שונה מהותית בין לימודי משפטים רגילים במתכונת יום מלאה, לבין מסלולי לימודי ערב במשפטים. לכן, התכנים האקדמיים זהים וגם הדרישות עצמן דומות מאוד, תוך התאמה לייחודיות של פורמט לימודי הערב. עובדה זו גורמת לכך שבמקרים רבים, הלימודים נמשכים מעבר לשלוש השנים בהן משלימים תואר ראשון במתכונת יום. עם זאת, רוב הסטודנטים לומדים גם בסמסטר קיץ ומשקיעים את כל הזמן הפנוי שברשותם ללימודים, כדי אכן לסיים את לימודיהם בתוך שלוש שנים רצופות.

היקף הלימוד, שכר הלימוד והתכנים

מרבית תכניות לימודי הערב במשפטים כוללות לפחות שני ימי לימוד משעת אחה"צ ועד שעות הערב המאוחרות, בנוסף ללימודים ביום שישי בבוקר. קיימות תכניות הכוללות שלושה ימי לימוד בערב וללא יום שישי, תכניות הכוללות יום מרוכז מהבוקר עד הערב וכן מגוון אפשרויות לבניית המערכת. שכר הלימוד משתנה בין המוסדות השונים ולרוב הוא גבוה יותר משכר לימוד אוניברסיטאי "רגיל". תכני הלימוד עצמם הם כאמור זהים ללימודי יום במשפטים וכוללים מבואות לעולם המשפט, דיני חקיקה, פסקי דין, דיני עונשין, נזיקין, פלילים, קניין, משפט בינלאומי, משפט פומבי ועוד מגוון אדיר של נושאים. כמובן שגם בוגרי לימודי ערב במשפטים חייבים לעבור תקופת התמחות סטנדרטית של שנה אחת ולעבור בהצלחה את מבחני לשכת עורכי הדין – במובן זה אין מסלולי ערב לתקופת ההתמחות.

לימודי ערב במשפטים – בעיקר במכללות

האוניברסיטאות בישראל מציעות כמעט רק מסלולי לימודי יום סטנדרטיים. לכן, רוב מסלולי לימודי הערב במשפטים מוצעים על ידי המכללות השונות ברחבי הארץ. עובדה זו מתיישבת בצורה מתאימה גם עם דרישות הקבלה של המכללות, הנחשבות לקלות יותר מאשר באוניברסיטאות. בין המכללות שמציעות את מסלולי לימודי הערב במשפטים ניתן למנות את המכללה למנהל, המרכז האקדמי כרמל, המרכז הבינתחומי, מכללת שערי משפט, הקריה האקדמית אונו, המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מכללת נתניה ועוד.