לימודי משפטים מעל גיל 30

אומנם אנחנו מכירים את רוב הסטודנטים כחבר'ה צעירים, לאחר השירות הצבאי ולרוב גם לאחר הטיול בעולם, אך ישנם מקרים רבים בהם נסיבות החיים גרמו לאנשים לדחות את לימודיהם האקדמיים. בימינו, לימודים אחרי גיל 30 הם נפוצים מאוד, בעיקר בשל העובדה כי גיל 30 הוא עדיין צעיר מאוד במונחי עבודה ותוחלת חיים. לימודי משפטים מעל גיל 30 הם משאת נפשם של רבים בישראל אשר רוצים להיות עורכי דין ומשפטנים. צבירת ניסיון החיים הנוסף, מהווה בהחלט יתרון משמעותי עבורם.

עיקר ההבדל הוא בתנאי הקבלה

אנשים מעל גיל 30 אשר מעוניינים להתקבל ללימודי משפטים יימצאו כי תנאי הקבלה אל המסלולים כפי שמוצעים להם, שונים מאלו המוצעים לסטודנטים צעירים יותר. חוק המועצה להשכלה גבוהה קובע כי מועמדים מעל גיל 30 אינם חייבים בבחינה פסיכומטרית על מנת להתקבל למסלולים אקדמיים וכן, אלו אינם חייבים בתעודת בגרות מלאה. מבחינה זו, לימודי משפטים מעל גיל 30 (ולימודים אקדמיים בכלל) מלווים עבור הסטודנטים הבוגרים בהקלות משמעותיות. ואולם, את ההקלות הללו בתנאי הקבלה יש לסייג – חוק זה אומנם קובע כי מועמדים מעל גיל 30 יכולים להגיש את מועמדותם לתכניות הלימודים, אך הוא אינו מחייב את המוסדות האקדמיים לקבל אותם על פני אחרים. במיוחד באוניברסיטאות, הקבלה למסלולי הלימודים השונים היא על בסיס הציונים והנתונים האישיים ולכן, הטובים ביותר הם הראשונים להתקבל. בפועל, מוסדות אקדמיים מסוימים (בעיקר האוניברסיטאות כאמור ומכללות וותיקות יחסית), לא יקבלו מועמדים ללימודי משפטים ללא תעודת בגרות, אלא רק למסלולים ברמת ביקוש נמוכה יותר. כמובן, בעלי נתונים גבוהים יתקבלו בברכה למסלולי הלימוד ללא קשר לגילם. מעניין לדעת כי ישנן מכללות ואוניברסיטאות שמתנות קבלה לאוכלוסיית סטודנטים זו במעבר של מכינה קדם אקדמית, מה שיצריך מאלו ללמוד כשנה אחת במכינה לפני תחילת לימודי המשפטים עצמם.

לימודי משפטים מעל גיל 30 – בעיקר במכללות

קיימות אפשרויות רבות עבור אנשים המעוניינים ללמוד משפטים מעל גיל 30. אלו מוצעות בעיקר על ידי המכללות השונות למשפטים אשר דורשות תנאי קבלה נמוכים יותר מאשר האוניברסיטאות. רבות מהן דורשות תנאי קבלה מינימאליים ומקבלות בפועל את רוב המועמדים אשר יכולים לשלם את שכר הלימוד – שהוא לרוב גבוה משמעותית משכר הלימוד האוניברסיטאי. בשל הביקוש הרב ללימודי משפטים, הוקמו ברחבי הארץ מכללות פרטיות המתמחות בתחום, לצד מכללות אחרות שמציעות מסלולים מקיפים של לימודי משפטים. אלו מקבלות בברכה מועמדים מעל גיל 30 ורוב מוחלט של ציבור זה לומד בהן. בין המכללות האלו ניתן לציין את המרכז הבינתחומי הרצליה, מכללת שערי משפט, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, מכללת נתניה, הקריה האקדמית קריית אונו, מכללת צפת, מכללת ספיר ועוד.

גמישות במסלולי הלימודים

גם עבור מועמדים למסלולי לימודי משפטים מעל גיל 30 וגם עבור מועמדים צעירים יותר, המכללות השונות מציעות מסלולי לימודים גמישים ונוחים למדי. בנוסף, עבור מועמדים ללימודי משפטים מעל גיל 30 אשר מועסקים לרוב בעבודה קבועה ו/או שהם בעלי משפחה, קיימים מסלולי לימודי ערב המאפשרים שילוב יעיל בין הלימודים לשגרת החיים הקבועה.