לימודי משפטים לרופאים

תחומי המשפט והרפואה הם שני תחומים הנחשבים למשאת נפשה של כל אם יהודיה עבור ילדיה... אך בפועל מדובר באמת בשני מקצועות מכובדים וחשובים מאוד לחברה על מנת שזו תוכל להמשיך להתקיים ולשגשג. תחומים אלו אינם רק בעלי מוניטין איכותי וכאלו שמציעים בסופו של דבר יכולות השתכרות גבוהה, אלא הם גם קשורים זה לזה במובנים רבים. מי שיבחר במסלול הארוך והמורכב של לימודי משפטים לרופאים, יזכה לקצור את הפירות הייחודיים של התחום הנישתי והמרתק הזה.

גורמים משיקים של משפטים ורפואה

נקודת הממשק הראשונה של שני התחומים היא תחום תביעות הרשלנות הרפואית. זהו תחום נפוץ מאוד בעולם המשפטי, כאשר בכל שנה מתנהלות מגוון תביעות רשלנות רפואית בישראל ובעולם כולו. מדובר בתחום מורכב ביותר, תחום משפטי שבו הוכחת האשמה או הפרכתה היא משימה מסובכת הנסמכת על חוות דעת, גורמים משפיעים שונים, תיעוד מדויק של האירועים ועוד מכלול מקיף של דברים. ישנם עורכי דין המתמחים בתחום זה הן מצד תובעי הרופאים או תובעי הגורמים המקצועיים בעולם הרפואה, והן מצד ההגנה על הרופאים והנתבעים בתביעות רשלנות רפואית. מבחינה זו לימודי משפטים לרופאים מאפשרים לרופאים פעילים יכולת טובה יותר להגן על עצמם מפני תביעות כאלו וכן, מפני ביצוע פעולות רפואיות שעשויות להיות בעייתיות עבורם בהמשך. אך לימודי משפטים לרופאים בעיקר מאפשרים לרופאים פעילים לבצע הסבה מקצועית ולעבוד בתפקידים משפטיים רלוונטים לתחום הרשלנות הרפואית. כמובן שאין הכוונה שרופאים יבצעו החלטות רפואיות על סמך חוות דעת משפטיות, אלא רק על מנת להציל חיים ולהעניק את הטיפול המתאים ביותר לחולה. תחומי השקה נוספים ההופכים את לימודי משפטים לרופאים לרלוונטיים ומרתקים, קשורים לנושאים עסקיים בחברות העוסקות במדע הרפואה והציוד הרפואי, ניהול מוסדות רפואיים ועוד.

תפקידים של בוגרי מסלול הלימודים

רופאים שבוחרים להיכנס למסלול המאתגר של לימודי משפטים לרופאים, נכנסים לתכנית לימודים מורכבת אשר מצריכה יכולות שכליות ואנליטיות גבוהות. מסלול הלימודים המפרך מתחיל למעשה לאחר שהרופאים למדו רפואה במשך 7 שנים לפחות לפני הפניה לעולם המשפטים (וברוב המקרים אף הרבה מעבר לכך, אם מחשיבים את לימודי ההתמחות והשתלמויות נוספות בדרך). התפקידים המקצועיים שבהם יכולים להשתלב בוגרי תכנית לימודי משפטים לרופאים הם רבים ומשמעותיים ובמקרים רבים, אלו כבר לא עוסקים ברפואה בשטח:

  • יועצים מומחים לתביעות רשלנות רפואית.
  • יועצים משפטיים של חברות תרופות, מכשור רפואי, מוסדות רפואיים ועוד.
  • תפקידים בכירים במשרדי עורכי דין המתמחים בפעילות בעולם הרפואה.
  • תפקידים בכירים בחברות הי-טק בתחומי המכשור הרפואי, מחשוב רפואי, תרופות ועוד.
  • עורכי דין עצמאיים ופעילים המתמחים בתביעות רשלנות רפואית ושאר היבטי המשפט הרפואי.
  • המשך עבודה בתור רופאים פעילים תוך הבנה עמוקה של נושאי אתיקה, חוק ועוד.

תכניות הלימודים הקיימות בישראל

מסלול לימודי משפטים לרופאים הוא מיוחד מאוד וספציפי לקהל יעד מצומצם יחסית. בישראל, אין הרבה מוסדות אקדמיים שמציעים מסלול ייחודי שכזה ולמעשה, רק הקריה האקדמית אונו מציעה כיום תכנית ייעודית של לימודי משפטים לרופאים. נכון לשנת 2011 לומדים בתכנית כ-140 רופאים פעילים. תכנית הלימודים הזו מתחשבת בעומס הרב הקיים על רופאים במערכת הישראלית. לכן, התכנית מתנהלת במתכונת של לימודי ערב יומיים בשבוע בנוסף ללימודים בימי שישי, או שלושה ימי לימוד בבוקר. הלימודים פרוסים על פני 3-3.5 שנים שבסופן, הרופאים הבוגרים הם בעלי תואר ראשון במשפטים (אלו יכולים אפילו להמשיך במסלול הרגיל של התמחות ומבחני לשכה על מנת לקבל הסמכה כעורכי דין מן המניין). בנוסף לקריה האקדמית אונו, גם המכללה האקדמית צפת צפויה לפתוח תכנית לימודי משפטים לרופאים בעתיד, על בסיס הפקולטה הצעירה למשפטים במכללה ועל בסיס בית הספר לרפואה (הצפוי לקום בביה"ח זיו בצפת בשנים הקרובות).

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר