לימודי משפטים ללא בגרות

לימודי משפטים הם אחד מתחומי הלימוד הפופולאריים ביותר באקדמיה הישראלית, אם לא הפופולארי שבהם. בכל שנה מתווספים כאלף עורכי דין לשוק המקומי ובעקבות הביקוש האדיר הזה, אף נפתחו מכללות פרטיות שמתמקדות בלימודי משפטים בלבד. בשל הביקוש העצום, הטובים ביותר הם הראשונים להתקבל אל לימודי המשפטים. ואולם, גם אלו שרוצים ללמוד את המקצוע אך חסרה להם תעודת הבגרות, יכולים לעשות זאת על ידי מגוון אפשרויות מצומצם אך קיים.

1. מתחילים ללמוד אחרי גיל 30

לימודי משפטים ללא בגרות הם אפשרות רלוונטית וזמינה בעיקר עבור מועמדים לאחר גיל 30. מתוקף החוק בישראל, המועצה להשכלה גבוהה מאפשרת לכל מי שעבר את גיל 30 להגיש טפסי הרשמה ומועמדות לכל מוסד אקדמי, גם ללא נתוני הכניסה הבסיסיים (תעודת בגרות מלאה וציון במבחן פסיכומטרי). מועמדים אלו יכולים להגיש בקשת קבלה לאוניברסיטאות, למכללות ולשאר המוסדות ולאלו, אסור לפסול את המועמדים רק בגלל היעדר נתונים וציונים אלו. יש לציין כי למרות שלמוסד האקדמי אסור לפסול מועמדים ללא תעודת בגרות, אין חוק שמחייב אותם לקבל אליהם את המועמדים. למעשה, האוניברסיטאות ורוב המכללות מציבות קריטריונים לקבלה למסלולי הלימודים השונים וכך הן מבצעות סינון ובחירה של המועמדים הטובים והמתאימים ביותר. אם כך, למרות שהדבר אפשרי, מועמדים ללימודי משפטים ללא תעודת בגרות יתקשו בפועל להתקבל את הלימודים ולו בשל העובדה כי לצידם יתמודדו מועמדים אשר עומדים בקריטריונים מבחינת תעודת הבגרות.

2. לימודים במכינה

רוב המכללות הציבוריות בישראל מאפשרות קבלה לתואר ראשון גם לאלו החסרים את תעודת הבגרות וזאת בהתניה של למידה במכינה קדם אקדמית ומעבר מוצלח של הבחינות הרלוונטיות במסגרתה. המכינה יכולה להתקיים במתכונת של לימודי יום או ערב והיא כמובן דוחה את תחילת לימודי המשפטים עצמם. על המועמדים להשלים לימודים במקצועות בהם אין להם ציון בגרות, או שציון הבגרות שלהם אינו מספיק לתנאי הסף – בעיקר במקצועות מתמטיקה ואנגלית.

3. מכללות פרטיות

בשל הביקוש העצום הקיים ללימודי משפטים והעובדה שמוסדות הלימוד האוניברסיטאיים וגם המכללות הציבוריות יקבלו קודם מועמדים בעלי נתוני כניסה טובים יותר (להם תעודת בגרות ופסיכומטרי), לימודים במכללות פרטיות מהווים בהחלט אפשרות ריאלית. מכללות אלו הן יחסית צעירות בנוף האקדמי הישראלי וחלקן קמו כדי לתת מענה לביקוש הגדול ללימודי משפטים, כמו גם לענות על הרצון של מועמדים רבים ללמוד ללא מבחן פסיכומטרי או עמידה בתנאי הסף של האוניברסיטאות. המכללות הללו אינם מתוקצבות על ידי המדינה והמל"ג ולכן הן גובות שכר לימוד גבוה לעומת שכר הלימוד האוניברסיטאי. תנאי הקבלה אליהן נמוכים מאשר של האוניברסיטאות והמכללות ציבוריות, אך רובן ככולן דורשות לפחות בגרות מלאה בממוצע יחסית גבוה – ללא דרישה לפסיכומטרי בחלקן. גם אפשרות זו, אשר קיימת אומנם עבור מועמדים ללא תעודת בגרות, הינה קלושה.

אז מה עושים?

האפשרות הטובה ביותר להתקבל ללימודי משפטים ללא בגרות במכללה פרטית היא כאשר המועמד או המועמדת עברו את גיל 30. בחלק מהמקרים, לאחר גיל 30 מכללה יכולה לקבל את הסטודנט על בסיס מבחן כניסה פנימי בלבד. המכללות הרלוונטיות למסלול זה הן שערי משפט, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, הקריה האקדמית אונו, המרכז האקדמי כרמל ואחרות במקרים חריגים מסוימים.

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר