לימודי משפטים בשכר לימוד אוניברסיטאי

לימודים אקדמיים בישראל אינם ניתנים כמובן בחינם, אלא על הסטודנטים לממן בעצמם את שכר הלימוד השנתי. שכר הלימוד האוניברסיטאי הוא השכר המרכזי והמפוקח על ידי הגורמים הממלכתיים בעוד בין שאר המוסדות, לרוב הפרטיים, קיימים פערים משמעותיים למדי בשכר הלימוד. לימודי משפטים בשכר לימוד אוניברסיטאי זמינים במגוון מוסדות וכדאי שכל מי שמעוניין בלימודים אלו, יכיר את היבטי העלויות המלווים אותם.

שכר לימוד אוניברסיטאי – האפשרות הזולה יותר

שכר לימוד אוניברסיטאי הוא שכר לימוד שנקבע עבור כל התארים, כלומר אין שכר לימוד אוניברסיטאי ללימודי משפטים ושכר לימוד שונה ללימודי כלכלה או היסטוריה – כל התארים הראשונים באוניברסיטאות ילוו בשכר לימוד זהה (כך גם התארים השניים במוסדות אלו שמחירם יהיה שכר לימוד מפוקח של תואר שני). לימודי משפטים בשכר לימוד אוניברסיטאי מהווים אפשרות זולה יותר לעומת לימודים פרטיים במוסדות בהם מונהגת מדיניות שונה של שכר לימוד. שכר הלימוד האוניברסיטאי אם כך הוא הנמוך ביותר שקיים במוסדות אקדמיים בישראל והוא בהחלט סביר עבור רוב האוכלוסייה – בעיקר נוכח כמות המלגות הקיימת בשוק. כמובן שמעבר לשכר הלימוד עצמו קיימות עלויות עקיפות נוספות כמו אגרות ותשלום על שירותים אחרים במוסד.

מהו שכר הלימוד האוניברסיטאי?

עלות לימודי משפטים בשכר לימוד אוניברסיטאי נכון לשנת הלימודים 2010-2011 עמדה על כ -9,521 ש"ח לשנת לימודים אקדמית. המועצה להשכלה גבוהה היא זו שקובעת את שכר הלימוד המפוקח בכל שנת לימודים ויש להניח, כי שכר הלימוד יעלה מעט עבור שנת הלימודים 2011-2012. כיום, גם מכללות רבות גובות שכר לימוד אוניברסיטאי היות והן זוכות לתקצוב ממלכתי מהמועצה להשכלה גבוהה והוועדה לתכנון ותקצוב שלה.

מוסדות מתוקצבים מול מוסדות שאינם מתוקצבים

ההבדלים הפיננסיים בין לימודי משפטים בשכר לימוד אוניברסיטאי ללימודי משפטים בשכר לימוד שאינו אוניברסיטאי, נובעים מכך שבשוק האקדמי הישראלי קיימים מוסדות לימוד מתוקצבים ומפוקחים לצד מכללות אקדמיות שאינן מתוקצבות. כל האוניברסיטאות וחלק גדול יחסית של המכללות בארץ מתוקצבות ומקבלות את רוב תקציבן השנתי ממימון ממשלתי, המסבסד למעשה את שכר הלימוד של הסטודנטים במסלולים השונים. הסיבה להבדלי התקצוב הללו נובע מכך שמכללות פרטיות רבות הוקמו על ידי יזמים פרטיים למטרות רווח עסקי, כמובן לצד לימוד אקדמי העונה על כל הסטנדרטים הרשמיים של המל"ג. לכן, מכללות פרטיות אלו לא זוכות לתקציבים ממלכתיים והן כאמור לא מפוקחות מבחינה תקציבית על ידי המועצה להשכלה גבוהה. מכללות אלו גובות שכר לימוד אשר עומד ברוב המקרים על כמעט פי שלושה משכר הלימוד האוניברסיטאי המפוקח, קרי כ-28,000-30,000 ש"ח לשנת לימודים. יש לציין כי קיימות מכללות שגובות פחות מכך.

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר