איפה ללמוד משפטים?

בשל הביקוש העצום למקצוע עריכת הדין, מגוון מוסדות הלימוד המציעים לימודי תואר ראשון בתחום הוא גדול מאוד. הבחירה במוסד ללמידת משפטים מורכבת מהיבטים רבים וללא ספק, מדובר בבחירה משמעותית. בחירה זו תלווה את התלמידים לאורך שנות התואר ובמקרים מסוימים, תהיה לה השפעה לא מבוטלת על מקום העבודה העתידי לאחר סיום הלימודים וההסמכה הרלוונטית.

אוניברסיטה או מכללה?

השאלה המרכזית שעל המועמדים ללימודי משפטים לשאול את עצמם בהקשר בחירת המוסד, היא האם לנסות להתקבל לאוניברסיטה או למכללה. השיקולים לבחירת מוסד הלימוד הם אישיים מאוד, אך ניתן לומר בכלליות ובזהירות כי אם התנאים מאפשרים זאת, במקרים רבים הלימודים באוניברסיטה הם עדיפים.

אוניברסיטות מובילות:

מכללות מובילות:

יתרונות הלימודים באוניברסיטה

  • באופן מסורתי, האוניברסיטאות הן בעלות המוניטין המכובד והאיכותי יותר. הפקולטות שלהן וותיקות יותר, הן מציעות סגל הוראה רחב מאוד וגם אפיקי מחקר משמעותיים.
  • שכר לימוד אוניברסיטאי הוא הזול ביותר. לעומת האוניברסיטאות, מכללות מסוימות אינן מתפקדות כמוסדות אקדמיים מתוקצבים ומסובסדים ולכן שכר הלימוד בחלקן אינו אוניברסיטאי אלא יקר ממנו משמעותית.
  • ישנם מעסיקים עתידיים אשר מעדיפים באופן מובהק בוגרי משפטים מאוניברסיטאות על פני בוגרי מכללות. במקרים מסוימים, משרדי עורכי דין אף ינסו להעסיק בוגרים של אוניברסיטה מסוימת.

יתרונות הלימודים במכללה

  • המכללות השונות מציבות לרוב תנאי קבלה נוחים יותר, כמות הסטודנטים בכיתה מופחתת, היחס לסטודנטים אישי יותר ועוד.
  • בהחלט ניתן לומר שהרמה האקדמית בחלק מהמכללות היא גבוהה מאוד ואינה נופלת מזו של האוניברסיטאות.
  • בשל העובדה כי מכללות רבות הן חדשות וצעירות, הן מציעות שירותים מתקדמים וחדשניים לסטודנטים.

עלויות שכר הלימוד

לימודים אקדמיים בישראל יכולים להתקיים על בסיס שכר לימוד אוניברסיטאי או על בסיס שכר לימוד פרטי שאינו מתוקצב. שכר לימוד אוניברסיטאי לתואר ראשון עמד בשנת הלימודים 2010-2011 על 9,521 ש"ח לשנה, ואילו שכר הלימוד ללימודי משפטים במכללות הפרטיות שאינן מתוקצבות, יכול להגיע גם לכ- 30,000 ש"ח לשנה. אוניברסיטאות, מכללות מתוקצבות ומכללות פרטיות מציעות כולן מלגות לסטודנטים, אך במוסדות המתוקצבים היקפי המלגות גדולים יותר, כך שמלגה יכולה בפועל לכסות את רוב שכר הלימוד.

תנאי הקבלה

בשל הביקוש הרב ללימודי משפטים וגם בשל העובדה כי מדובר בלימודים אקדמיים מורכבים יחסית, תנאי הקבלה אליהם הם גבוהים. באוניברסיטאות למשל, נדרש ציון פסיכומטרי של כ-700 נקודות וממוצע בגרויות של 90-95. במכללות הציבוריות המתוקצבות, תנאי הקבלה מעט נוחים יותר ועומדים על ציון פסיכומטרי של כ-600 וממוצע בגרות של 85-95. רק בחלק מהמכללות הפרטיות קיימים תנאי קבלה נמוכים מאלו. חשוב לציין כי מועמדים מעל גיל 30 רשאים להגיש מועמדות לכל מוסד גם ללא ציון פסיכומטרי ותעודת בגרות, אך סיכויי הקבלה שלהם לאוניברסיטאות הם נמוכים. עבור קבלה למכללות ציבוריות יהיה עליהם ככל הנראה ללמוד במכינה ודווקא ללימודים במכללות פרטיות סיכויי הקבלה שלהם גבוהים יותר.

עוד על תנאי הקבלה למשפטים

מרחק ומיקום גיאוגרפיים

יש כאלו שיעדיפו ללמוד רחוק מהבית למען החוויה וההתנתקות מהסביבה המוכרת. לעומתם, יש כאלו שיעדיפו דווקא ללמוד במוסד אקדמי קרוב לבית ההורים כדי לגור אצלם ולחסוך עלויות מחיה משמעותיות. אוניברסיטאות המציעות לימודי משפטים ממוקמות בירושלים, חיפה, תל אביב ובר אילן ברמת גן. מכללות למשפטים קיימות בפריסה ארצית רחבה יותר ולכן עשויות להיות עדיפות עבור חלק מהמועמדים.

חברה וחיים בקמפוס

השיקול החברתי בבחירת המוסד ללימודי משפטים מהווה מרכיב חשוב עבור רבים – לא בכל מוסד קיימים חיי חברה וקמפוס תוססים ועשירים. אוניברסיטאות ומכללות גדולות מציעות חיי חברה מגוונים ואיכותיים מאוד ובמכללות קטנות, חיי החברה נחשבים למצומצמים יותר.

התמחויות והיבטים מקצועיים נוספים

כמובן שבעת בחירת מוסד לימוד יש לקחת בחשבון גם תחומי התמחות ספציפיים ובעלי עניין שקיימים בו. בנוסף, כדאי להתחשב בתנאי הלימוד האחרים כמו גישה לחומרי הלימוד, מחשוב מתקדם, שירותי עזר היקפיים זמינים ועוד.