לימודי משפטים

הבחירה בעריכת דין משתלמת כמעט בכל אפיק שתבחר - בין אם אתה עוסק בפועל בעריכת דין ובין אם אתה מנצל את הידע המשפטי לקידום הקריירה שלך. למה כל כך הרבה ישראלים בוחרים ללמוד משפטים? בואו לקרוא.
לימודי משפטים
הספרות המשפטית היא חלק נכבד מהתואר

צילום: umjanedoan

לימודי המשפטים עוסקים בהיבטיה השונים של מערכת החוקים והתקנות, שמטרתם להסדיר את התנהלות החברה האנושית. מכיוון שכך, החוק והמשפט משפיעים ומעצבים היבטים רבים בחברה, הכלכלה והפוליטיקה, שכן הוא משמש כגורם מתווך ראשון במעלה המסדיר את היחסים בין אדם לחברו, בין אדם למוסדות וארגונים שונים ובין חברות וארגונים לבין עצמם.

לימודי המשפטים נועדו להניח תשתית רחבה ויסודית, בדמותה של השכלה משפטית מקיפה במושגי ועקרונות היסוד של עולם המשפט, בנוסף על ידע מעשי במשפט הישראלי בהיבטים של נוהג, חקיקה ופסיקה. כמו כן, מכוונים הלימודים לחשוף את מערך השיקולים הערכיים והתהליכים החברתיים הרחבים אשר מעצבים את פניו של המשפט והדין בה בעת שהם מתעצבים באמצעותו. בין הנושאים הנלמדים בפקולטות ובחוגים השונים למשפטים ניתן למצוא קורסים בשיטות ומסורות משפט, משפט עברי, דיני עונשין, נזיקין, משפחה וחוזים, משפט בין-לאומי ומידע משפטי הכרחי נוסף. בנוסף על הידע התיאורטי העשיר, בתואר ראשון במשפטים מושם דגש על התנסות מעשית כבר במסגרת הלימודים באמצעות מגוון רחב של סדנאות מעשיות.

עוד מסלולים ללימודי משפטים

בוא למצוא הזדמנות להתבטא ולעמוד לצד הצדק

לימודי המשפטים מיועדים למי שרואים עצמם עוסקים בצדדיו השונים של המשפט: עריכת דין, שיפוט או מחקר אקדמי. בנוסף, השכלה משפטית נחשבת רצויה ומועילה במגוון רחב של מקצועות, בתפקידי ייעוץ פוליטי, אסטרטגי, כלכלי ועוד. כמו כן, קיימת כמובן האפשרות להמשך לימודים מתקדמים בהתמחויות שונות כגון משפט אזרחי, משפט ציבורי ובינלאומי, משפט פלילי ועוד. התואר מתאים במיוחד לאנשים שחשוב להם לפתח קריירה בה הם ימצאו ביטוי לחושי הצדק הטבועים בהם. עורך דין נדרש לגלות כושר ביטוי גבוה בכתב ובע"פ, יכולת איסוף ועיבוד מידע רב בזמן קצר, התמדה והשקעה רבה כדי לסייע לבית המשפט להגיע לחקר האמת.

התמחויות בלימודי משפטים

מטבע הדברים, עולם המשפט הינו רחב במיוחד, וכולל שורה ארוכה של תתי-נושאים והתמחויות. בין התמחויות אלה ניתן למצוא:

לימודי משפטים עם התמחות בזכויות אדם

זכויות האדם נחלקות לזכויות מסוגים שונים: זכויות טבעיות, כגון הזכות לחיים ולביטחון, חופש הדת, זכות הקניין ועוד; זכויות פוליטיות-אזרחיות, שהבסיסית בהן היא הזכות לבחור ולהיבחר; וזכויות חברתיות, שהן סך כל הזכויות שלצורך מימושן על החברה להשקיע משאבים בפועל, זכויות עובדים, זכויות בריאות, תקשורת, הזכות לחינוך ועוד. לא אחת מצויות זכויות שונות בקונפליקט זו עם זו, ועל כן מוטלת על מערכת החוק והמשפט החובה לקבוע את הגבולות בין זכויות שונות, כמו גם להכריע במקרים ספציפיים איזו זכות גוברת על אחרת.

לימודי משפטים עם התמחות בדיני משפחה

דיני המשפחה עוסקים בכל הנושאים הקשורים למעמד אישי, כגון: הורות, נישואין וגירושין. בנוסף, דיני משפחה מסדירים את החובות והזכויות השונות הקשורות במעמד האישי ונובעות ממנו. המתמחים בדיני משפחה עוסקים בנושאים רבים ומגוונים כגון: הסכמי נישואין, ידועים בציבור, הסכמי ממון, הסדרי ראייה, משמורת, מזונות, אימוץ ועוד.

לימודי משפטים עם התמחות במשפט פלילי

מטרת המשפט הפלילי לקבוע את גבולות ההתנהגות המותרת במסגרת החברה. כללי ה"עשה ואל-תעשה" באשר לגבולות התנהגות אלה מנוסחים במסגרת חוק העונשין, המנסח, מגדיר ומקיף את סך כל ההתנהגויות המהוות עבירה פלילית, בכפוף לעקרונות יסוד שונים. חוק העונשין קובע גם, כנובע משמו, את הענישה ההולמת לכל עבירה. במקרים בהם הגבול בין התנהגות פלילית ובין התנהגות שאינה כזו הוא דק ולא ברור, תפקידו של בית המשפט להכריע בשאלה.

בנוסף למסלולים אלו, קיימים מספר מסלולים ייחודיים נוספים שמאפשרים לבעלי תואר אחר להשלים את התואר במשפטים. בין המסלולים הפופולריים יותר תמצאו:

תואר ראשון, בחינות לשכה, התמחות ו… עריכת דין!

גברת צדק
גברת צדק

צילום: rafaelmarquez

לימודי המשפטים הם מתחומי הלימוד המעשיים ביותר הקיימים. היישום הנפוץ ביותר הינו, כמובן, עיסוק בעריכת דין במסגרת ההתמחויות השונות שנסקרו לעיל, במגזר הציבורי ובשירות המדינה או במגזר הפרטי. אולם השכלה משפטית, הנחשבת ליוקרתית ורחבה גם בהיבט האינטלקטואלי ולא רק בהיבט המעשי, פותחת בפני המחזיקים בה אפשרויות רבות ומגוונות במסגרת תפקידי ייעוץ במשרות כלכליות, ממשלתיות, פוליטיות וחברתיות שונות. בנוסף, כמובן, קיימת האפשרות להמשיך ללימודים מתקדמים וממוקדים יותר של עולם המשפטים, ולרכוש כלים וידע מעמיקים יותר, בין לצורך מחקר אקדמי ובין לצרכים יישומיים.

משך הלימודים

משך הלימודים לתואר ראשון במשפטים הינו שלוש וחצי שנים. משך הלימודים לתואר שני הינו שנתיים. על מנת לעסוק בפועל בעריכת דין בתום לימודי התואר הראשון נדרשים הבוגרים לבצע תקופת התמחות ובסופה לעמוד בהצלחה בבחינות לשכת עורכי הדין, לצורך קבלת רישיון לעסוק בעריכת דין.

איך מתקבלים למשפטים?

נראה כאילו בכל שנה תנאי הקבלה במשפטים רק הולכים ועולים. כדי להקל עליכם להבין איפה בדיוק תוכלו ללמוד, ומהו החישוב הנדרש כדי להתקבל, הכנו עבורכם מספר מדריכים שונים:

לא רק כדי לגרום לאמא נחת

בשנים האחרונות קיימת אמנם אינפלציה במספר בוגרי החוגים השונים למשפטים, אולם עדיין ההרשמה לחוגים אלה מצויה בשיא. חלק מהנרשמים אולי עושים זאת כיוון שמאז ילדותם הובהר להם שכדי שאמא תהיה מרוצה, יש ללמוד רפואה או משפטים, אולם מעבר ליוקרה הידועה המתלווה לתואר "עורך דין", לימודי המשפטים אכן טומנים בחובם תובנה מעמיקה באשר לאופן בו החברה עובדת, כיוון שהרשות המחוקקת והרשות השופטת הן במידה רבה המקום בו מתנהלים בפועל יחסי הגומלין בחברה: חוקים הנחקקים מעידים על מגמות, צרכים והלכי רוח בחברה, בעוד שעתירות לבג"ץ, מנגד, מאירות פינות אפלות של קיפוח ועוולה התובעות תיקון. מערכת החוקים והתקנות שמסדירות את חייה של חברה היא השתקפות של פניה, לטוב ולרע. לימודי המשפטים, אם כן, הינם בעלי אופי יישומי מובהק, אולם הם מאפשרים למתעמק בהם לקבל זווית מבט ייחודית ומעמיקה המאפשרת לו להבין את החברה בה הוא חי.

מידע נוסף על לימודי משפטים

כל מי שמתחיל להתעניין בעולם המשפט, רצוי שיעיין באתרים הבאים:

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי משפטים

לימודי משפטים לבעלי תואר ראשון מדוע ללמוד גם משפטים? לימודי משפטים לבעלי תואר ראשון הם רלוונטיים כאמור לא רק בגלל העניין שבהם, אלא בעיקר בגלל היתרונות שלימודים אלו לצד תואר ראשון אחר מציעים לבוגרים. אין ספק כי מדובר על לימודים להמשך קריאה »
תנאי קבלה ללימודי משפטים ביקוש גבוה מביא לתנאי קבלה גבוהים לימודי משפטים אינם הלימודים הקשים ביותר, בייחוד לעומת תחומים כמו הנדסה, מדעים, חשבונאות ועוד. למרות זאת, באוניברסיטאות ובמוסדות אקדמיים אחרים תנאי הקבלה ללימודי משפטים הם בהחלט קשים ובעלי רף להמשך קריאה »
משפטים ויחסים בינלאומיים מדוע משפטים בשילוב עם יחסים בינלאומיים? בישראל מסיימים בכל שנה אלפי בוגרים את לימודי המשפטים ומאות בוגרים נוספים את לימודי מדעי המדינה השונים, אך מעטים הם הבוגרים שמסיימים את לימודיהם לתואר ראשון עם תואר משולב להמשך קריאה »
משפטים ועבודה סוציאלית  הקשר בין משפטים לעבודה סוציאלית נושאים כמון מדיניות רווחה של הממשלה, פעילות חברתית וסעד בהיבט הפרקטי והמערכתי, הם נושאים בעלי קשר הדוק לעולם המשפט. תחום העבודה הסוציאלית נשען על חוקים רבים ועל נושאים משפטיים שלעיתים להמשך קריאה »
משפטים ומדעי המדינה קשר הדוק ומשמעותי בין התחומים בוגרי מסלול משפטים ומדעי המדינה יכולים ליהנות מאופק תעסוקתי מקיף ואיכותי ביותר בשל הנגיעה ההדוקה והרלוונטית של שני תחומים אלו. עולם מדעי המדינה מרוצף בהיבטים משפטיים לכל אורכו והגורמים השונים להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי משפטים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר