מידע הכרחי למועמד ללימודי ממשל

עובדות על תחום הלימודים

  • תחום הממשל מהווה תחום לימוד אקדמי חדש יחסית, כאשר בעבר התחום היה זמין רק בלימודי תואר שני, לאחר תואר ראשון בתחום בעל נגיעה כלשהי אליו. לימודי ממשל בישראל נערכים במתכונת של כמה מסלולים, עם או בלי התמחות, למשל: מדעי המדינה שמקנים יריעה רחבה יותר לגבי המדינה, התנהלותה ותהליכים בה ולאו דווקא נוגעים ישירות רק לממשל ומינהל ציבורי, מסלולי לימודי מינהל ומדיניות ציבורית, או ממסלולי התמחות שונים כגון דיפלומטיה ואסטרטגיה, ממשל ופוליטיקה, שלטון מקומי ועוד.
  • מוסדות הלימוד שמציעים ממש לימודי ממשל או מינהל ומדיניות ציבורית הם כרגע בעיקר מכללות מתוקצבות ומכללות פרטיות, האוניברסיטאות עדיין מציעים בעיקר לימודי מדעי המדינה עם ההתמחויות הרגילות של התחום.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • השנים האחרונות בהן ישנו גל הולך וגדל (ומדאיג) של העמדת אנשי ציבור לדין והרשעתם, החל מראשי ממשלה, שרים בכירים ועד בכירים ברשויות המדינה, מוכיחות עד כמה המערכת צמאה לאנשי ציבור איכותיים שייקחו על עצמם את האתגר לשיפור המצב בישראל.
  • בראשית שנת 2011 נשמעו קולות רבים לצד שמועות על הקמת מפלגה חדשה בישראל, כאשר הכוונה אינה למפלגה חדשה של פורשי מפלגת העבודה בראשות אהוד ברק, אלא למפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה שלהקמתה מובילים אנשי רוח ופוליטיקה. המפלגה החדשה כנראה תנקוט בעמדת מרכז-שמאל ותקדם ערכים מדיניים וחברתיים-כלכליים שמאפיינים את תנועת השמאל הנעלמת ושנמצאת במשבר עמוק כבר כמה שנים.
  • לדברי עליזה לביא שהתפרסמו במגזין Ynet הממשל בישראל מתאפיין משחר ימיו, בכושר אלתור יחד עם תחושת שליחות עזה ובזכות כך ישראל נצחה במאבק הקשה שלה על קיומה הפיזי והצליחה להקים מפעלי תשתית, לפתח מערכת מחקר מובילה, ליצור חקלאות משגשגת ולקיים תעשייה פורצת דרך. אבל במקביל להצלחות אלו הממשל בישראל מכופף נהלים על פי התפיסה כי המטרה מקדשת את האמצעים. ההתנהלות שהתאימה לימים הראשונים של המדינה, לדברי עליזה לביא, אינה מתאימה לימינו והיא חייבת לעבור שינוי וגיבוש של דרכי פעולה ונהלי עבודה, כך שכושר אלתור של המדינה יישאר רק למצבי חירום.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • בית הנבחרים – נתיבי הכנסת בחקיקה ובממשל / אשר צידון
  • בנתיבי ממשל / זאב סגל
  • דמוקרטיה ישראלית – עיקרים חוקתיים במשטר מדינת ישראל / זאב סגל
  • סדרי ממשל בישראל / יצחק וינס

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי ממשל?
לימודי ממשל, במסלולי השונים האפשריים, נמשכים שלוש שנים, כאשר בחלק מהמוסדות הלימודים כוללים גם סמסטר קיץ.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
בחירת התמחות אינה חובה, אך היא תלויה במסלול האקדמי שנבחר ובכל מוסד ספציפי. אפשר ללמוד מינהל ומדיניות ציבורית ללא התמחות ולחלופין מסלול מדעי המדינה עם התמחות במדיניות ציבורית, או מסלול מדעי המדינה ללא התמחות. יש לציין כי התמחות בתחום בעל נגיעה ישירה לממשל או למידה במסלול שזהו הדגש העיקרי בו, מהווה יתרון ללא ספק.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי ממשל?
שכר הלימוד ברוב המוסדות האקדמיים הוא אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד (9,521 ש"ח לשנה), יש מוסדות אקדמיים אשר אינם מתוקצבים ולכן בהם שכר הלימוד הוא פרטי ויכול להגיע גם לסכומים גבוהים של מעל 28,000 ש"ח. המוסדות הפרטיים האלו לרוב ינסו לתת יתרונות מבחינת היחס לסטודנטים ותנאי הלימוד, כך שלשכר הלימוד הגבוה יהיו יתרונות והצדקות אמיתיות.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי ממשל הם קשים?
תלוי באיזה מסלול בוחרים וכמובן שבאיזה מוסד. תנאי הקבלה למסלולי מדעי המדינה נחשבים בינוניים ברוב המקרים, ולמסלול חד-חוגי בתחום זה תנאי הקבלה אפשריים לרוב המועמדים. למסלול מינהל ומדיניות ציבורית למשל תנאי הקבלה קלים יותר.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי ממשל
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי ממשל
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר