להיות פוליטיקאי

בעל המקצוע

המילה פוליטיקאי מעוררת אצל כל אחד משהו שונה, אבל אין אחד שהיא לא עושה לו משהו. כיום המונח סובל מתדמית רעה לכל הדעות וחלקים נרחבים בציבור מאסו בפוליטיקאים בכל רמות השלטון ויש תחושה מסוימת של ניתוק. אם כך, למה בכלל לרצות להיות פוליטיקאי? בדיוק בגלל זה ובגלל רצון עז לעורר שינוי. פוליטיקאי הוא בעל מקצוע, אשר במקרים רבים למד בראשית דרכו במסלול אקדמי של מדעי המדינה, אך בהחלט לא רק. להיות פוליטיקאי זה בהחלט להיות בעל מקצוע ייחודי, לעסוק בתחום דינמי ולהיות בעמדה לשנות דברים ולהשפיע על מהלכם – זה נכון בכל רמה של משרה ציבורית.

פוליטיקאי צריך להיות קשוב לצרכי בוחריו והציבור אותו הוא מייצג, עליו לשלוט בפרטים רבים ולקדם נושאים שונים לסדר היום, פוליטיקאי חייב לשמור על טוהר מידות ולהיזהר לא לנצל את תפקידו שלא למטרות לשמן הוא נבחר או מכהן. כדי להיות פוליטיקאי צריך ברוב מוחלט של המקרים להתחיל מלמטה, בעבודת שטח קשה וארוכה – מרשויות מקומיות קטנות ועבודה מול פעילות מפלגתית ועד לרמות הבכירות ביותר לאחר שנים של עשייה.

איך נראה יום עבודה של פוליטיקאי

למרות שנהוג ונוח לחשוב שהפוליטיקאים שלנו לא עושים הרבה ובעיקר עושים "רעש וצלצולים", כמובן שהמציאות שונה מכך ויום העבודה של פוליטיקאי הוא עמוס, מהיר ומשתנה מאוד. מהות העבודה תלויה מהותית בסוג התפקיד והרמה השלטונית בה מכהן הפוליטיקאי – רשות מקומית, מועצה אזורית, בכנסת ובמשרות ציבוריות אחרות. באופן כללי העבודה עשויה בהחלט לכלול עבודת שטח רבה ומגע עם אנשים, שכולם צריכים משהו או יש להם דעה, העבודה כוללת הרבה מחקר ולימוד של נושאים רבים בו זמנית, למעשה יום עבודה של פוליטיקאי הוא כל היום וכל השבוע והתפקיד שואב אותך אליו – העשייה לעולם לא נגמרת כמובן.

התמחות

אי אפשר ממש להתמחות בלהיות פוליטיקאי, הכוונה להתמחות במסלול לימודים כזה או אחר. גם לסטודנטים במסלולי מדעי המדינה אין התמחות בעבודה מעשית של פוליטיקה, אלא הם לומדים את היסוד לגבי עיסוק בתחום ומגוון נושאים מקיפים בעלי חשיבות. כדי להיות פוליטיקאי צריך להתחיל לעבוד ולתרום ועם השנים להתפתח, לצבור עשייה ותומכים וכך להתקדם.

שוק העבודה והשכר

קשה להתייחס לעבודת הפוליטיקאים כשוק עבודה ואין ספק כי לא מדובר על מקצוע מהשורה, הרי אין חברות ש"מוכרות" פוליטיקה. כדי להיות פוליטיקאי על פי רוב צריך להיבחר על ידי ציבור כלשהו ואין ראיונות עבודה רגילים וכדומה. ניתן בהחלט לומר כי מדינת ישראל, בכל הרמות השלטוניות, משוועת לאנשי מקצוע איכותיים וחדורי מוטיבציה לעורר שינויים הכרחיים במערכת, כך שמי שרוצה להיות פוליטיקאי ויש לו היכולות להגיע לכך בהחלט יכול להצליח ולגרום לשינוי.

רמות השכר של פוליטיקאי נקבעות לפי הרמה השלטונית בה הם מכהנים ולפי התפקיד מן הסתם. מבחינת שכר של פוליטיקאי, שכרם של חברי הכנסת בהחלט גבוה והוא מוצמד לעליית השכר הממוצע במשק, השכר של ח"כ עומד על כ-34,000 ש"ח לחודש + תוספות והטבות רבות. שכר של פוליטיקאי ברשויות מקומיות הוא לרוב נמוך יותר, תלוי בתפקיד.

יתרונות בשוק

שוב, קשה להתייחס לפוליטיקה כשוק (למרות שלפעמים זה בהחלט נראה כך הלכה למעשה…). היתרונות של להיות פוליטיקאי הם גם רמות שכר גבוהות ותנאים נוחים מאוד למי שמגיע לרמות הגבוהות כמו ח"כ, תפקידים בכירים ברשויות מקומיות וכדומה, אבל עיקר היתרונות, ברמה הטהורה של המקצוע, הם ביכולת האדירה לתרום, לשנות ולהשפיע על מהלך החיים ועל העתיד. זו איננה קלישאה וישראל צריכה פוליטיקאים צעירים ונחושים שיעוררו בה את השינוי.

קבל מידע על לימודי מדעי המדינה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי מדעי המדינה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר