מידע הכרחי למועמד לכלכלה

עובדות על תחום הלימודים

  • סטודנטים רבים מעדיפים ללמוד תחומים כמו כלכלה ומינהל עסקים על פני תחומים הקשורים למדעים כגון: מתמטיקה ופיזיקה, על פי דיווח מגזין דהמרקר, הפקולטות בתחומים אלו מתרוקנות מסטודנטים. ההתדרדרות הקשה בתחום לימודי המדעים יכולה לגרום להתדרדרות בתחום ההיי-טק, הזקוק נואשות לדור חדש של אנשי מקצוע מיומנים ומשכילים שיעזרו לחברות ההיי-טק לצמוח ולצעוד קדימה.
  • הכלכלנים איבדו בשנים האחרונות חלק מהמוניטין שלהם, בגלל שהם לא הצליחו לחזות אירועים כלכליים משמעותיים כגון: המפולת הפיננסית, קריסת שוק הנדל"ן, ההתאוששות המהירה של חלק מהכלכלות לאחר המשבר, זינוק בשוקי המניות ועוד. האמון של הציבור בתחזיות כלכליות, על פי מגזין דהמרקר ירד לשפל חדש, ואילו הכלכלים חושבים שצריך להמציא את מדע הכלכלה מחדש, כדי שהם יצליחו לחזות ואולי למנוע חלק מהאירועים הדרמטיים שיכולים להחריב את המערכת הפיננסית, כפי שקרה בעבר.
  • לדעתו של הכלכלן הנודע רוברט שילר שהתפרסמה לאחרונה במגזין דהמרקר, הכלכלה המודרנית פועלת על פי מנגנוני האצה נסתרים שאיש היום עדיין לא מבין, ויש צורך לחקור אותם, עמיתו, פרופסור רגוראם, חושב שמדע הכלכלה הוא גם מדע של ההתנהגות האנושית ולכן אין טעם לתת תחזיות לרבעון.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • על פי מחקר חדש של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, שהתפרסם במגזין מעריב, המעבר לכלכלה ירוקה, לא רק עוזר לסביבה, אלא גם לכלכלה על ידי יצירה של מקומות עבודה חדשים, המעבר לכלכלה ירוקה יהיה, על פי המחקר, מקדם כלכלי משמעותי במאה ה- 21, מיחזור הוא ענף עתיר בכוח אדם, יעיל מבחינה כלכלית המגדיל את הפרודקטיביות של משאבי הטבע ובזכות כך מגדיל את התפוקה של המשק.
  • לטענתו של יוסי הולנדר, יו"ר המכון לתכנון כלכלי, מחירי הנפט הגבוהים עלולים להכניס את ארה"ב למיתון עד סוף שנת 2011, ומשבר נפט עולמי יפרוץ תוך 4 עד חמש שנים. לטענתו של הולנדר שהתפרסמה במגזין מעריב, משבר הנפט הנוכחי נגרם מעלייה בביקוש, כאשר ההיצע אינו מסוגל להדביק אותו, לכן המשבר הנוכחי הוא חמור יותר ממשברים קודמים שנגרמו בגלל הגבלת תפוקת הנפט על ידי אופ"ק.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • המקרו – כלכלה של ישראל מאת מישר יורם
  • כלכלה בגרוש מאת ארנרייך ברברה
  • מבוא לכלכלה גרסה ישראלית מאת חת מאיר
  • כלכלה למתחילים א' מאת סימנובסקי שלמה

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי כלכלה?
לימודי כלכלה לתואר ראשון במוסדות הלימודים הגבוהים נמשכים בדרך כלל 3 שנים עד 4 שנים, כאשר ישנם מקומות שניתן ללמוד כלכלה בלימודי ערב הנמשכים יותר זמן, אבל מאפשרים שילוב של עבודה עם לימודים.

האם מדובר במסלול חד-חוגי או דו-חוגי?
ניתן ללמוד כלכלה גם במסלול חד חוגי, אבל סטודנטים רבים בוחרים במסלול הדו-חוגי המעניק להם יתרון במציאת עבודה, מסלולים דו-חוגיים פופולאריים בקרב הסטודנטים הינם – כלכלה ומנהל עסקים, כלכלה ומשפטים כלכלה וחשבונאות ועוד.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי כלכלה?
שכר הלימוד האוניברסיטאי ובמכללות הציבוריות עומד על כ- 9,600 ₪, לאחר הסבסוד וללא הוצאות נלוות. שכר הלימוד במכללות הפרטיות יכול להגיע עד כ- 32,000 ₪ לשנה אחת.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי כלכלה הם קשים?
תנאי הקבלה נחשבים למעט קשים, מכיוון שמדובר במקצוע מאתגר הדורש בין השאר גם חשיבה אנליטית וידע מעמיק במתמטיקה וסטטיסטיקה, לכן כדאי לברר התאמה ללימודים, לא רק מבחינת תנאי הקבלה, אלא גם מבחינת היכולת שלכם להצליח בלימודים אלו.

אתרי אינטרנט