להיות כלכלן

אם בעבר כלכלנים נתפסו לרוב כאנשים אפורים שרק עוסקים במספרים כל היום, אז בשנים האחרונות יש עדנה מסוימת למקצוע, בעקבות התפתחות הידע הכלכלי בציבור, פריחת העיתונות הכלכלית והעלייה בפרסומם של כלכלנים צבעוניים ותקשורתיים יותר בעולם. בוגרי לימודי כלכלה משתלבים במגוון תפקידים במשק ובמדינה, באופן כללי, ניתן לומר שאלו בעלי מקצוע אשר מכירים ומבינים את מהות הכלכלה הישראלית והעולמית, הם שולטים בתהליכים כלכליים וכמובן בעלי ידע מתמטי רחב ורלבנטי.

בעל המקצוע

כלכלנים יכולים לעסוק במחקר באקדמיה, או בגופים פיננסים שונים, החל מבנק ישראל ומשרד האוצר ועד בנקים מסחריים וחברות היי-טק, הם יכולים להיות מנהלים בגופים עסקיים או ציבוריים וברוב המקרים הם אנשי כספים בצורה כזו או אחרת. כלכלנים הם אנשי מקצוע מיומנים מאוד והמקצוע מאפשר כמעט תמיד לעסוק ולהתפתח במגוון רחב של תחומים אחרים – הרי בכל דבר יש היבטים כלכליים ויכולות הבנה וניהול בתחום זה תמיד מהוות יתרון.

איך נראה יום עבודה של כלכלן

כאמור, היקף התפקידים שכלכלן יכול למלא הוא פשוט עצום ולמעשה אין סופי, לכן אין ממש שגרת עבודה קבועה. אם מדברים על כלכלנים שעוסקים במקצוע שלהם באופן טהור, כלכלנים ממש על פי הגדרתם, אז אפשר כבר לצמצם את שגרת העבודה – כלכלן עוסק בניתוחים כלכליים, פיננסיים, גיאו-פוליטיים וכדומה של תהליכים, התפתחויות, של העבר ושל צפי לעתיד מבחינת ההשפעה של כל אלו על הארגון בו הוא מועסק. כלכלן עשוי להידרש לבצע תחשיבים פיננסיים לגבי פעילות הארגון בהווה או בעתיד, לבצע ניתוחים היסטוריים כדי לספק נתונים כלכליים לחברה, לציבור או למשקיעים, לחזות דברים רלבנטיים בשוק הישראלי או העולמי שישפיעו על פעילות הארגון וכן הלאה. יום העבודה של כלכלן כולל ביצוע חישובים ברמה גבוהה, כאשר כיום מדובר על מערכות ממוחשבות שעושות את החישובים, בחינת הרבה נתונים פיננסיים, בניית מודלים כלכליים-מתמטיים לגבי פעילות הארגון ועוד פעילויות מנהלתיות או בעלות השלכות כלכליות.

התמחות בלימודי כלכלה

לימודי כלכלה מחייבים התמחות באופן עקרוני, בעיקר במסלול חד חוגי ללימודי כלכלה. כל הסטודנטים לומדים יסודות חיוניים בכלכלה כגון מתמטיקה לכלכלנים, סטטיסטיקה, יסודות הכלכלה, מבוא למיקרו ומאקרו כלכלה וקורסי ההמשך לקורסים אלו, כלכלת ישראל ועוד קורסי חובה. תחומי ההתמחות במסלולי כלכלה באוניברסיטאות ובמכללות הם:

  • התמחות בשיווק
  • התמחות במימון ושוק ההון
  • התמחות בחשבונאות – לרוב כולל לימודי ראיית חשבון
  • התמחות בביטוח
  • התמחות במערכות מידע

שוק העבודה והשכר

בשוק העבודה לא תהיה בעיה לבוגרי לימודי כלכלה, הם יכולים להשתלב בקלות במגוון רחב של תפקידים על פי רצון אישי, על פי תחום ההתמחות, על פי הציונים וכמובן הכישרונות הטבעיים של המועמדים. רוב הבוגרים משתלבים במערכת הפיננסית, במגזר הציבורי (משרד האוצר, בנק ישראל, משרדי ממשלה שונים, רשויות מקומיות וכדומה), בתחומי ניהול בחברות וארגונים שונים ועוד. כמובן שבוגרי לימודי כלכלה רבים בוחרים להמשיך לתארים מתקדמים בכלכלה, מנהל עסקים וכדומה לשיפור ידיעותיהם ועתידם בשוק העבודה. רמות השכר של כלכלנים נחשבות גבוהות יחסית ברוב המקרים ובהחלט ניתן לצפות להכנסות מכובדות ומעלה בהמשך הקריירה, תחום הפיננסים מציע את המשכורות הגבוהות ביותר וככל שהתפקיד בכיר, ניהולי ובעל השפעה רבה יותר כך עולה המשכורת בהתאם.

יתרונות בשוק

לבוגרי לימודי כלכלה יתרונות רבים בשוק, ראשית הכשרתם המקצועית רלבנטית לכל ארגון שהוא, הם בעלי ידע מקצועי נדרש ואיכותי ולכן יכולים תמיד למצוא עבודה ולרוב בתנאים טובים. כלכלן תמיד יכול להמשיך ולהתפתח וכיום הסיכוי של כלכלנים להתמנות לתפקידים בכירים, לא רק בתחום הפיננסי, אלא גם בהיי-טק ובתעשייה מסורתית יותר, גבוה מאוד. מדובר על תואר מבוקש, בעל יתרונות רבים בסיומו או לאחר תארים מתקדמים, אך חשוב לזכור כי לימודי כלכלה מחייבים ידע מתמטי רחב ואיכותי ויכולת ריאלית גבוהה. וכמו כן, חשוב לזכור ולהבין כי כלכלנים לא תמיד צודקים, כמו שלימד אותנו המשבר הכלכלי האחרון.