כלכלה וניהול

ללמוד איך להתנהל נכון מבחינה כלכלית בעסק

לימודי כלכלה וניהול מקנים ידע וכלים לנתח בעיות וסוגיות כלכליות ברמת המשק, החברה, היחיד והארגון. זהו תחום ששייך למדעי החברה וקשור בעיקר למציאת פתרונות יעילים ולניצול משאבים בצורה הנכונה והטובה ביותר בעבור הארגון או החברה. הלימודים במסלול כלכלה וניהול מקנים מיומנויות וטכניקות חשובות לפתרון בעיות, בין השאר גם בתחום הניהול והעסקים והם מכינים את הבוגר לקריירה במגזר הציבורי או הפרטי, בתי השקעות, בנקים וחברות המעניקות ייעוץ פיננסי.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

לימודי כלכלה וניהול נמשכים ברוב מוסדות הלימוד 3 שנים, הם נחשבים כמסלול דו-חוגי וניתנים גם באוניברסיטאות הציבוריות וגם במכללות רבות, ציבוריות ופרטיות, בכל רחבי הארץ. לאחר הלימודים במסלול זה, ניתן להשתלב ישירות בעבודה במשרה בכירה, או להמשיך ללימודים מתקדמים בתחומים קרובים. תכני הלימוד במסלול המשולב של כלכלה וניהול כוללים בין השאר: חקר ביצועים, דיני מסים, תורת המשחקים, יסודות החשבונאות, סטטיסטיקה, מתמטיקה, שיווק, מימון, מאקרו כלכלה, מיקרו כלכלה, הפצה וצריכה של מוצרים, תהליכי ייצור, תהליכי מסחר, הקצאת משאבים, מודלים של השקעה, מודלים של תחרות, לקיחת סיכונים, תורת המשחקים, מודלים של תצרוכת וחסכון ועוד. מוסדות הלימוד מאפשרים לסטודנטים לבחור במסלול הדו-חוגי המשלב לימודי כלכלה במספר תחומים, אבל מסלול הכלכלה וניהול נחשב כיום לשילוב המבוקש ביותר. ברוב המקומות הלימודים משלבים גם התמחות שחושפת את הסטודנט לעולם העסקים כבר בזמן הלימודים, בתום הלימודים מוענק תואר B.A בכלכלה וניהול. ניהול וכלכלה שניהם מקצועות נחשבים ומבוקשים מאוד במשק, השילוב החכם בין שני הדיסיפלינות מעניק עדיפות לבוגרים ברוב החברות שמחפשות מנהלי עסקים עם רקע בכלכלה, או כלכלנים עם ידע מעמיק מתחומי הניהול.

אפשרויות קריירה

לימודי כלכלה וניהול מסייעים במציאת עבודה בחברות ציבוריות או פרטיות, הזקוקות לכלכלן ולרוב אותן חברות מעדיפות אנשי מקצוע עם השכלה רחבה בתחום הניהול שיכולים לא רק לבוא עם פתרונות מעשיים, אלא ליישם אותם הלכה למעשה. בסיום הלימודים ניתן להשתלב ככלכלן בתחומי המחקר והפיתוח, יועץ בעולם העסקי, יועץ בעולם הבנקאות, ובעבודה בחברות רבות הקשורות לתחומי המסחר והתעשייה. בנוסף ניתן לעבוד כיועץ כלכלי בחברות פרטיות הרוצות לשפר את הרווחיות שלהן, כלכלן בבנק או בחברת השקעות בתחום שוק ההון, מנהל תקשורת שיווקית, או מנהל שיווק ומכירה בחברות העוסקות בכלכלה ועוד. אין ספק שלתואר משולב של כלכלה וניהול יש יתרון מובהק במציאת עבודה ובפיתוח קריירה מספקת ומתגמלת.

איפה לומדים

המוסדות שבהם ניתן ללמוד במסלול כלכלה וניהול בתואר דו-חוגי הינם: האוניברסיטה עברית בירושלים, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל אביב, המכללה האקדמית אחוה, מכללת רמת גן, המכללה האקדמית תל אביב יפו, המכללה האקדמית גליל מערבי, המכללה האקדמית תל חי, המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן, המרכז האקדמי רופין, המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, המכללה האקדמית ספיר, המכללה האקדמית עמק יזרעאל, המכללה למינהל, אוניברסיטת בן גוריון ועוד.