מידע הכרחי למועמד לאנתרופולוגיה

עובדות על תחום הלימודים

  • ניתן ללמוד אנתרופולוגיה כמסלול יחיד, אך כיום רוב הסטודנטים בוחרים לשלבו במתכונת דו-חוגית עם חוג נוסף במדעי החברה, הרוח או מכל תחום אקדמי אחר.
  • לימודי אנתרופולוגיה מאפשרים חופש בחירה רב לסטודנטים והם כוללים תחומים מרתקים מהחיים התרבותיים המודרניים וכמובן עד לנושאים של תרבויות עתיקות יותר. עולם האנתרופולוגיה כולל למשל היבטים של אנתרופולוגיה ביולוגית, אנתרופולוגיה תרבותית, אנתרופולוגיה פוליטית, אנתרופולוגיה בלשנית ולמעשה אנתרופולוגים יכולים לחקור וללמוד לגבי כמעט כל תחום בחיינו.
  • אנתרופולוגיים תרבותיים וחברתיים, כיום, שמים דגש חזק, על עשייה עצמאית ממשית של מחקר אתנוגרפי, אשר יהווה רקע ובסיס למחקר מעמיק יותר. המונח "אתנוגרפיה" מדבר על צפייה ישירה, ממקור ראשון, בהתנהגות השגרתית יומיומית של קבוצת אנשים או חברה בעלי מכנה משותף, מטרת המחקר האתנוגרפי היא לתעד תופעות בזמן התרחשותן על ידי החוקר.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • לאחרונה עוררה האגודה האנתרופולוגית האמריקאית סערה בקרב אנתרופולוגים והקהילה האקדמית במדינה, כאשר הסירה את המילה "מדע" מהצהרת הכוונות שלה. צעד זה עורר תגובות קשות מצד אנתרופולוגים אשר מנסים לאורך שנים להעמיד את תחום מחקרם לצד תחומים כמו פיזיקה ומדעים ופחות לצד תחומים הומניים יותר כמו היסטוריה וספרות. סיפור אנקדוטלי זה מעלה את הנושא המורכב לגבי אנתרופולוגיה – האם התחום המקיף הזה אכן כולל היבטים מדויקים ומדעיים כמו תחומים שהם כביכול ריאליים יותר, או האם זהו איננו מדע באופן המובהק של המילה אלא פירוש, ניתוח ותיעוד של נושאים תרבותיים מגוונים.
  • הסדרה הדוקומנטרית "בלדרים" המספרת את הסיפור של 6 צעירים ישראלים שהפכו לבלדרי סמים, מעבירה גם את סיפורם האישי והיא כוללת גם ראיון עם אנתרופולוג אשר חקר את הנושא במשך שנים רבות. בעזרת האנתרופולוג הסדרה מחפשת את הסיבה העיקרית להחלטת הצעירים ובודקת האם מדובר למעשה בשבר ערכי, אשר גרם לצעירים להגיע להחלטה זו.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • אנתרופולוגיה ושוויון קולינאלי
  • מיתוס ומשמעות / קלוד לוי-שטראוס
  • בין גזענות לג'נוסייד / יאיר אורון, יצחק לובלסקי
  • מבוא לאנתרופולוגיה / מתת אדר-בוניס

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי אנתרופולוגיה?
לימודי תואר ראשון באנתרופולוגיה נמשכים שלוש שנים והתואר השני נמשך בין שנה לשנתיים

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
לא, רוב הסטודנטים לומדים אנתרופולוגיה במסגרת של מסלול דו-חוגי והלימודים אינם כוללים התמחות ספציפית. גם במסלול חד-חוגי, לימודי אנתרופולוגיה כוללים לימודי בסיס מקיפים ורלבנטיים ולאחר מכן לסטודנטים אפשרויות בחירה רבות להתאמת הלימודים לתחומי עניין מסוימים מתוך תחום הלימודים העצום הזה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי אנתרופולוגיה?
אנתרופולוגיה ניתן ללמוד באוניברסיטאות ובמכללות בישראל, שכר הלימוד הוא ברוב המוחלט של המקרים אוניברסיטאי מסובסד.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי אנתרופולוגיה הם קשים?
תנאי הקבלה נחשבים גבוהים יחסית באופן ממוצע, זאת משום שלימודי אנתרופולוגיה כוללים מבואות ממגוון רחב שלך תחומים שמצריכים יכולות טובות וכן בגלל ביקוש יחסית גבוה לשילוב של אנתרופולוגיה בלימודים אקדמיים. תנאי הקבלה מצריכים לרוב ציון משולב שמורכב מממוצע בגרות וציון פסיכומטרי.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר