להיות אנתרופולוג

בעל המקצוע

אנתרופולוגיה (חקר האדם) הוא תחום אקדמי רחב יריעה שאין הרבה תחומים הדומים לו. האנתרופולוג הוא בעל מקצוע, או בעל השכלה, מקיפה ביותר על חקר תרבויות על מאפייניהן הרבים והמורכבים – החל בתרבות ואמנות ועד צבא ופוליטיקה. אנתרופולוג הוא אדם בעל ידיעה מקיפה על העולם וכיצד המדינות, העמים והתרבויות השונות בו נוהגים ופועלים ובנוסף הוא מסוגל לנתח מצבים, נוכחיים, עתידיים או היסטוריים בצורה מקצועית וחדה בהתאם לכלים שרכש במהלך לימודיו.

בישראל רוב בוגרי מסלול לימודי אנתרופולוגיה שילבו בלימודיהם מסלול לימודים נוסף, הן מהצד ההומניסטי של האקדמיה והן מהצד הריאליסטי שלה, לכן בוגרים אלו הם בעלי מקצוע שגם רכשו מקצוע נוסף ומוחשי יותר בשוק העבודה, אך הם גם ניחנים באופקים רחבים וכלי ניתוח אנושיים שמקנים להם יתרון במגוון תפקידים. בוגרי אנתרופולוגיה במסלול חד-חוגי לרוב ימשיכו לתארים מתקדמים בתחום, או בתחום בעל קשר מסוים ובמקרים רבים יעבדו במחקר כלשהו בתחום.

איך נראה יום עבודה

כאמור, רוב בוגרי לימודי אנתרופולוגיה בישראל הם בוגרי מסלסול דו-חוגי ולכן הם עובדים בתחומים שנעים מהוראה ועד כלכלה או משפטים, לכן שגרת יום העבודה היא מושג שקשה לתאר. לגבי אנתרופולוגים שממש עוסקים במקצוע בצורה כזו או אחרת, יום העבודה הוא מעניין מאוד וכולל היבטים רבים של חקר וניתוח תהליכים, אירועים, מחקר צופן עתיד וכדומה לגבי מדינות, חברות, קהלי יעד וכדומה.

עבודתו של אנתרופולוג יכולה להיות משרדית ולכלול בעיקר עבודה מול מחשב, אינטרנט, ספרים וכדומה ובאותה מידה אנתרופולוג יכול לעבוד בתחום שמצריך ממנו עבודות שטח רבות, בישראל או בחו"ל בהתאם לעיסוקו הספציפי. אנתרופולוגים רבים עובדים במחקר בתחום במגזר האקדמי, הציבורי ואף במגזר הפרטי, רבים מהם יכולים לעבוד בתפקידי משאבי אנוש, חינוך וכדומה, כך שהם מנצלים את הכלים והידע שצברו בלימודים.

התמחות

לימודי אנתרופולוגיה אינם מצריכים התמחות, לא במהלך מסלול הלימודים ולא לאחר סיומם. בוגר אנתרופולוגיה יכול מיד להתחיל לעבוד בתחום הזה, או בעבודה שבה ידיעותיו מקבלות תוקף ומשמעות. מסלול הלימודים הוא מקיף מאוד וכולל מבואות בנושאים רבים וכן קורסי בחירה מגוונים מאוד, כאמור, האנתרופולוגיה נוגעת כמעט לכל רובד של החיים, אך בכל זאת המסלול אינו כולל התמחות בתואר הראשון, בתארים מתקדמים כמובן שישנה התמקדות בתחום אנתרופולוגי מסוים.

שוק העבודה והשכר

שילוב של אנתרופולוגיה במסגרת מסלול דו-חוגי מאפשרת עם סיום הלימודים להשתלב במגוון רחב של תפקידים בהתאם לתחום הלימודים הנוסף. שילוב של הלימודים עם תחום מעשי יותר באופן יחסי, מאפשר לעבוד בתפקידים באותו תחום מעשי, אך עם יתרון של ראיה מקיפה יותר לגבי האדם, התרבות וכדומה. רבים בוחרים לשלב לימודי אנתרופולוגיה עם סוציולוגיה ולאחר מכן הם יכולים להשתלב בעבודות בתחומי משאבי אנוש למשל, שיווק, שירות, חינוך וכן הלאה. אנתרופולוגים שזהו תחום לימודיהם העיקרי יכולים לרוב להשתלב באקדמיה, במכוני מחקר, בעבודות הוראה ברמות שונות ובמקרים מסוימים במגזר העסקי בחברות ותפקידים אשר מצריכים ידיעה של חקר האדם על ההיבטים הרבים הכרוכים בכך (תפקידי פרסום ושיווק, ניתוחי שוק למשל).

מבחינת השכר, בוגרי אנתרופולוגיה וסוציולוגיה למשל שעובדים בתחום של פרויקטים חינוכיים למיניהם יכולים לצפות לרמות הכנסה התחלתיות של 5,000-7,000 ש"ח, בתפקידי ניהול משרד המשכורות נעות סביב 7,500-10,000 ש"ח ובתפקידי משאבי אנוש בכירים יחסית ההכנסה החודשית יכולה להגיע מעל 15,000 ש"ח. חשוב להבין כי מגוון התפקידים שבוגרי מסלול אנתרופולוגיה, חד-חוגי אך בעיקר דו-חוגי, יכולים לקבל הוא רחב מאוד. אנתרופולוג שעובד באקדמיה משתכר בהתאם לתפקידו ולוותק שלו כמקובל באקדמיה.

יתרונות בשוק

לאנתרופולוג יש יתרון בשוק מבחינת הידע הרחב שיש לו לגבי חקר האדם, תרבותו, התנהגותו וכדומה ומבחינת הכלים המקצועיים והניתוחיים שרכש במהלך הלימודים. אנתרופולוגיה נוגעת לכל היבט של חיינו, הן ברמה היומיומית והן ברמה כללית ואסטרטגית יותר. אין ספק כי אלו ששילבו תחום לימודים נוסף יחד עם אנתרופולוגיה נמצאים ביתרון יחסי על פני אלו שלמדו רק אנתרופולוגיה, אשר לרוב ישתלבו באקדמיה במחקר (שגם שם אופק ההכנסה נאה).

קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי סוציולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר