לימודי מדעי החברה

למה כדאי ללמוד מדעי החברה? בין אם אתם בוחרים במסלול של משפטים או פסיכולוגיה, יש מספר דברים שכדאי לדעת לפני שמתחילים ללמוד בפקולטה למדעי החברה.

מה הם לימודי מדעי החברה?

לימודי מדעי החברה, חובקים בתוכם קשת רחבה וגדולה של תחומי לימוד. לימודי מדעי החברה עוסקים באספקטים הנוגעים לחברה בכללותה. תחת לימודי מדעי החברה ישנם תחומי לימוד רבים, כגון: סוציולוגיה, קרימינולוגיה, ניהול , עמים ודתות, כלכלה ועוד. בלימודי מדעי החברה, מרבית הקורסים הנם קלים יחסית, למרות שנדרשת מהסטודנטים קריאה מרובה של מחקרים כחלק מחומר הלימוד ולא נדרשים קורסים ריאליים (מלבד קורסי סטטיסטיקה וחדו"א). במסגרת לימודים לתואר ראשון במדעי החברה, ישנם קורסי חובה וכמו כן יש מגוון נרחב של קורסים לבחירה, כך שניתן לבחור ממגוון אפשרויות גדול מאוד.

מדעי החברה עוסקים בכל הקשור להתנהלות בין חברתית, מאספקטים שונים ומגוונים. מדעי החברה כונסים בתוכם מצד אחד, תכנים של יחסים בינלאומיים, תקשורת, מדעי המדינה, חוק וממשל וכלכלה, מצד אחר, בוחנים וחוקרים את מדעי ההתנהגות בחברה ובתרבויות שונות.

מדעי החברה אינו מדע מדויק. מחקר מדעי החברה בוחן ומנסה למצוא את החוקיות בהתנהלות של חברה לעצמה ולפרט, בין הפרט לעצמו ולחברה ובין חברות. מרבית הנושאים בתחום הינם נושאים הומאניים הדנים בהערכות, תיאוריות ופרשנויות, למרות שנמצא גם תחומים טכניים, לדוגמא כלכלה ומשפטים.

מטרת לימודי מדעי החברה

מטרת לימודי מדעי החברה היא לרוב, להוות בסיס ראשון להמשך לימודים. תואר ראשון במדעי החברה, ללא התמקדות ספציפית בתחום כלשהו, לכשעצמו, אינו תואר בעל יישום מקצועי. מטרת לימודי מדעי החברה, לאפשר לסטודנטים מפגש עם התחום האקדמי הלא מדעי. תחומי מדעי ה,חברה מגרים את הלומדים לחשיבה מחקרית, חושפים אותם לעולם רעיוני עם תפישות שונות באספקט חברתי.

כיום ישנם תחומים במדעי החברה, אשר ניתן לשלבם למסלולי לימודים משולבים. לדוגמא: מסלול סוציולוגיה והוראה לתואר ראשון, מסלול ניהול וכלכלה לתואר ראשון. מטרת הלימודים להקנות ללומדים כלים, ידע ומיומנויות לתחום שבחרו.

קהל יעד ללימודי מדעי החברה

לימודי מדעי החברה, הם עבור סטודנטים אשר מבקשים לעסוק באחד ממקצועות המשיקים לבני אנוש כפרט או ככלל. לימודי מדעי החברה, יכולים להיות אפשרות טובה עבור סטודנטים אשר לא בחרו עדיין מסלול כלשהו, אך הם מעוניינים להתחיל את לימודיהם באוניברסיטה. לימודי מדעי החברה יכולים להיות מאתגרים

התמחויות בלימודי מדעי החברה

תחומי ההתמחות, כפי שציינו בלימודי מדעי החברה, הנם רבים ומגוונים. אנו נתמקד בתחומי התמחות עיקריים:

מדעי החברה – פסיכולוגיה

תחום המתמחה בטיפול נפש האדם, כאשר הפסיכולוגיה יוצאת מנקודת הנחה, שהתנהגויות הנן ברות חיזוי על פי דפוסים קבועים. הנחה זו מאפשרת מתן סיוע וטיפול לאוכלוסיות שונות. הפסיכולוגיה החברתית לדוגמא, מדברת על יחסי גומלין של הפרט בחברה. פסיכולוגיה רפואית, קושרת את ההשפעות של נפש האדם על בריאות הגוף.

מדעי החברה – סוציולוגיה ואנתרופולוגיה

אם פסיכולוגיה מטפלת בנפש באדם, סוציולוגיה מטפלת בנפש החברה. לימודי אנתרופולוגיה וסוציולוגיה פורשים את הדפוסים ההתנהגותיים של חברות ותרבויות שונות. השפעות של אירועים בלתי תלויים ותלויים על חברה כלשהי, הן נושא למחקר בתחום הסוציולוגיה. לדוגמא נוכל לבחון את ההשפעה של ניצולי השואה בחברה הישראלית. עצם חקר החברה מאפשר להשפיע על החלטות ודרכי פעולה של החברה עצמה או כפרט בחברה.

מדעי החברה – ארכיאולוגיה

חלק מלימודי מדעי החברה, העוסק בחקר העבר, הן באמצעות חקר פעיל והן באמצעות לימוד. כאשר מטרת התחום להבין וללמוד על תרבויות ועמים קדומים, כמראה למציאות של ימנו.

עוד על ארכיאולוגיה >

מדעי החברה – כלכלה

במסגרת לימודי כלכלה ניתנים כלים וידע לניתוח, מצבים כלכליים בחברה. היכולת לרתום משאבים לטובת החברה. הבנה והכשרה לגבי כלכלה כלל עולמית, קשרים בין חברתיים מאספקט כלכלי כמובן.

מדעי החברה – משפטים

כל חברה מגדירה את חוקי המשפט שלה. במסגרת תחום משפטים ילמדו השוואות משפטיות מתרבות לתרבות, המשפט הישראלי, משפט בינלאומי, מהו סדר חברתי ועוד. מטרת הלימוד להכשיר את לומדים להיות עורכי דין.

משך זמן לימודי מדעי החברה

משך זמן לימודי מדעי החברה לתואר ראשון הוא בן 3-4 שנים תלוי במוסד ובקצב תוכנית הלימודים. משך זמן לימודי תואר שני, תלוי בתחום הנבחר. המסלולים לתואר שני הנם ממוקדי נושא. משך זמן הלימודים לתואר שני. יכול להיות בן שנה לשלוש שנים.

שכר ותעסוקה של בוגרי מדעי החברה

לימוד מדעי החברה לתואר ראשון לכשעצמם ללא התמקדות בתחום כלשהוא, יכול לאפשר עיסוק, באוניברסיטאות בתחום מחקר מדעי החברה, או להוות בסיס לבחירת המשך הלימודים בתחום ספציפי כלשהו. אם אנו מביטים על אופק תעסוקתי מבחינת כל האפשרויות הלימוד של תחום מדעי חברה בכללותם, נמצא כי הם משיקים לכל תחום בחיינו. ממשפטנים, עורכי דין, פסיכולוגים בהתמחויות שונות, אנשי ניהול ארגוני, אנשי כלכלה, עבודה סוציאלית במגזרים שונים, עבודה בתקשורת, עבודה במשרדי הממשלה, יחסים בינלאומיים, ועוד.

נכון, שבשנים האחרונות ניטלה ההילה מתחום מדעי החברה ועברה לתחום יותר אטרקטיבי, אך בפועל, אין ספק, כי המשרעת הרחבה של אפשרויות הלימוד, מאפשרות לנו לבחור בקלות את הנתיב המתאים. בוגרי מדעי החברה שלובים וארוגים בחיי החברה בכללותה.

קבל מידע על לימודי מדעי החברה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי מדעי החברה

לימודי משאבי אנוש לדעת לנצל את המשאבים
לימודי משאבי אנוש צילום: alancleaver_2000
בעולם של כלכלה קפיטליסטית השאיפה היא לייצור מוצרים שונים תוך הפקת רווחים מקסימאליים. שאיפה זו מחייבת ניצול יעיל של משאבים שונים הנחוצים להמשך קריאה »
לימודי קרימינולוגיה להבין את המוח הקרימינלי
לימודי קרימינולוגיה צילום: heatheronhertravels
גבולות המותר והאסור הם יחסיים לכל חברה וחברה, ומה שנחשב מקובל בחברה מסוימת, עלול להיתפש כטאבו חריף באחרת. מנגד, כמובן, קיימים תחומים שנחשבים להמשך קריאה »
לימודי ממשל להבין את המדינה והחברה
לימודי ממשל צילום: Ewan-M
הממשל הינו אחד המרכיבים של מדעי המדינה. בעוד שמדע המדינה עוסק ביחידות פוליטיות ברמות ניתוח שונות רחבות יותר מזו של המדינה, כגון יחסים להמשך קריאה »
לימודי משפטים
לימודי משפטים הספרות המשפטית היא חלק נכבד מהתואר צילום: umjanedoan
לימודי המשפטים עוסקים בהיבטיה השונים של מערכת החוקים והתקנות, שמטרתם להסדיר את התנהלות החברה האנושית. מכיוון שכך, החוק והמשפט משפיעים ומעצבים להמשך קריאה »
לימודי כלכלה בואו להבין מה מניע את העולם
לימודי כלכלה צילום: borman818
הכלכלה היא מדע החוקר את האופן בו עוסקת החברה האנושית בייצור, הפצה וצריכה של מוצרים ומשאבים. החלוקה הבסיסית הנהוגה בתחום הנה להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי מדעי החברה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר