תואר שני בפיזיקה

תואר שני בפיזיקה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

שנתיים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

את לימודי התואר השני ניתן לעשות במספר מסלולי התמחות.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

יכולת הבנה אנליטית, תפיסה של חומר עיוני רב, יש צורך ביכולת בהשקעה ובשינון רב.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

תקופת ההתמחות לתואר שני נעשית במהלך הלימודים עצמם.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
הקורסים הנלמדים לתואר שני בפיזיקה הם קורסים קשים מאוד להבנה ונדרשת חזרה מוגברת ושינון החומר התיאורטי.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

סביבת הלימודים היא במעבדות משוכללות ומתקדמות, בנוסף להרצאות פרונטאליות. המבחנים הם מבחנים בכתב ומבחנים אמריקאיים, נדרשת גם הגשת פרויקטים שונים במהלך הלימודים.

יישום תיאוריות מתוחכמות כדי לחקור תהליכי יסוד

מטרת התואר השני בלימודי הפיזיקה היא להעמיק ולהרחיב את החומר הנלמד במהלך התואר הראשון, תוך מתן דגש חזק מאוד על מחקרים מתקדמים, שימוש בתיאוריות וחישובים כדי להמשיך במחקר החומר, יישום תיאוריות אלו ומחקרים שונים בשטחים שונים מתחום המדעים.

לימודי הפיזיקה לתואר שני מכסים את התחומים בפיזיקה אשר עומדים בחזית המחקר העולמית, הסטודנטים לתואר שני זוכים לשיתוף פעולה עם חוקרים בעלי מוניטין בינלאומי. הסטודנטים עובדים במעבדות מחקר מתקדמות בעלות ציוד משוכלל.

לימודי הפיזיקה לתואר שני מכסים תחומים כגון: פיזיקה גרעינית, אסטרופיזיקה, פיזיקה של אנרגיות גבוהות, פיזיקה של חומר מעובה, תורת הכאוס, לייזרים, פיזיקת הפלזמה ועוד.
בין הקורסים הנלמדים במהלך התואר השני ישנם: תיווך בין כוכבי, פיזיקה קוונטית, פיזיקה שימושית ורפואית, תרמודינמיקה ומכניקה סטטיסטית, תורת החלקיקים, תורת היקום, תורת השדות, סמינר גרעין ועוד.

קהל יעד לתואר שני בפיזיקה

בוגרי תואר ראשון בפיזיקה או בתחומים הקרובים לפיזיקה, הרוצים לקחת חלק בתחום המחקר ולשתף פעולה עם קבוצות ניסיוניות בחו"ל ולהשתתף בפרויקטים יוקרתיים כגון פיתוח המאיץ העתידי, ניגשים ללימודי פיזיקה לתואר שני.

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

בוגרי תואר שני בלימודי הפיזיקה יכולים להשתלב במחקר בסוכנויות לחקר החלל, במערכת הביטחון, חברות ההיי-טק שעוסקות בפיתוחים המשלבים את מדע הפיזיקה, חקר הגרעין. בוגרי תואר שני בפיזיקה זוכרים להכרה בין לאומית ולשכר גבוה, תקציבי המחקר בתחום הפיזיקה ובעיקר בתחום פיזיקת החלל נחשבים לתקציבים גבוהים ביותר.

להבין את סודות היקום והחלל

סטודנטים שלומדים פיזיקה במסלול מחקרי יכולים לקבל מלגה וזאת בהתאם למסלול המחקרי ולתקציב, לעיתים תקציבים אלו ניתנים על ידי אחת מהחברות הגדולות בארץ או בחו"ל. התואר "מוסמך אוניברסיטה" מצריך גם הגשת עבודת מחקר כעבודת גמר שעליה תהיה גם בחינה בעל פה,ניתן להגיש במקום עבודת גמר מאמר שנמסר לפרסום וזאת בכפוף לדרישות הועדה.

תוכנית הלימודים מורכבת מקורסי יסוד, קורסים ייעודיים וקורסי בחירה, תכנית הלימודים של כל תלמיד נבנית יחד עם היועץ מתחום המחקר והיא מותנית באישור הועדה. לימודי הפיזיקה נחלקים למסלול יישומי ומסלול מחקרי, המסלול המחקרי כולל גם עבודת תזה ואפשר להמשיך ממסלול זה לתואר שלישי. הציון הסופי של התואר השני מורכב מציון משוקלל של בחינת הגמר, ציון בעבור העבודה וציוני הקורסים, כאשר ציוני הקורסים מקבלים דגש של 50%.

סטודנטים שאינם בוגרי תואר ראשון בפיזיקה יאלצו לקחת מספר רב של שיעורי השלמה מתחום התואר הראשון בפיזיקה, גם בעלי ציונים נמוכים בתואר ראשון בפיזיקה יזדקקו ללימודי השלמה.