תואר שני בסטטיסטיקה

תואר שני בסטטיסטיקה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

שנתיים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

יכולת ניתוח והסקת מסקנות גבוהה, גישה מתמטית וריאלית.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
בוגרי תואר ראשון בסטטיסטיקה בציון של 75-80 (ישנו שוני בתנאי קבלה במוסדות שונים, אולם זה הממוצע). ציון הגמר בחוג השני, במידה והיה כזה, של 65 לפחות. רמת "פטור" באנגלית. תישקל קבלתם של בעלי תואר ראשון בתחומים אחרים, בכפוף ללימודי השלמה.

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
תכנית לימודים צפופה, הגשת תרגילים ועבודות.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

הלימודים הינם תיאורטיים וחישוביים, בין היתר תוך שימוש בתוכנות חישוביות מתקדמות.

ניצול יעיל של מספרים ונתונים

לימודי תואר השני בסטטיסטיקה זמינים במגוון אוניברסיטאות ברחבי הארץ, ומטרתם להקנות ידע מעמיק ומתמחה בתחומים ספציפיים וייעודיים של הסטטיסטיקה, על מנת לאפשר התאמה מדויקת ככל הניתן בין הכלים המתמטיים בהם משתמשת הסטטיסטיקה ובין התחום בו מיושמים אותם כלים.

על מנת לאפשר דרגת התמחות כזו, מתקיימים לימודי הסטטיסטיקה בתואר השני במגוון מסלולי התמחות. מסלול פופולארי, אשר נלמד במספר מוסדות לימוד, הינו, למשל, ביוסטטיסטיקה, המתמקדת בהתאמה אופטימאלית של יישומים סטטיסטיים שונים לתחומים השונים בהם עוסק המחקר הרפואי ולצרכיו, כגון ניסויים קליניים או אפידמיולוגיה. תחום התמחות נדרש אחר הינו תחום חקר הביצועים, שבמסגרתו מתבצע ניתוח נתונים בשיטות ומודלים סטטיסטיים, המאפשרים הסקת מסקנות לצורך ניצול יעיל של משאבים. בין נושאי הלימוד שיילמדו במסלולים השונים: תורת התורים, זרימה בקשתות, תכנות דינמי, תורת המיקום, הסתברות מתקדמת ויישומית, ניתוח הישרדות, הסתברות ותהליכים מקריים, ניתוח נתוני שכיחות, תכנון לא ליניארי ועוד.

הלימודים לקראת תואר שני בסטטיסטיקה אורכים שנתיים, והם זמינים הן במסלול מחקרי, הכולל הגשת תזה, והן במסלול לא מחקרי, ללא תזה. מועמדים שאינם בוגרי החוגים השונים לסטטיסטיקה יהיו חייבים בלימודי השלמה, שייקבעו בעצה אחת עם יועצי החוגים, בהתאם לתחומי הלימוד הקודמים והידע שנרכש במסגרתם. חשוב לציין כי חלק ממוסדות הלימוד יחייבו לעיתים בלימודי השלמה גם מי שלמדו סטטיסטיקה לתואר ראשון, אולם לא במוסד בו הם מבקשים ללמוד את התואר השני (למשל, בוגרי מכללות שממשיכים לתואר שני באוניברסיטה).

קהל יעד לתואר שני בסטטיסטיקה

לימודי תואר השני בסטטיסטיקה ישרתו בעיקר את המעוניינים לעסוק באופן מרכזי בסטטיסטיקה, להעמיק ולחקור מודלים מתקדמים, אשר מותאמים לתחומים שונים בהם הם מתעתדים לעסוק.

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

לימודי תואר השני בסטטיסטיקה, בעיקר כאשר הם מתבצעים בהתמחויות שונות, מאפשרים לבוגרים להשתלב כחוקרים, יועצים ומומחים בתחומם במגוון רחב של ענפים אשר מבצעים שימוש בכלים סטטיסטיים כחלק משגרת פעולתם. סטטיסטיקאים משתלבים הן במשרדי הממשלה השונים – הדוגמא המובהקת ביותר היא, כמובן, בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אולם גם יחידות ממשלתיות רבות אחרת מעסיקות סטטיסטיקאים בתחומן.

בתחום הפרטי יוכלו הבוגרים להשתלב בחברות שונות בתחומי התעשייה, ההיי-טק, התרופות ועוד. בנוסף, יכולים הבוגרים להשתלב במכוני מחקר שונים ואף ללמד את המקצוע, שכן חוגים רבים לתואר ראשון מחייבים את הלומדים בהם ללמוד סטטיסטיקה באופן המותאם לתחומם (סטטיסטיקה למדעי החברה וכדומה).

לחשוף מגמות, לנתח תהליכים, להבין מה אומרים הנתונים

אם גם אתם נהנים מן העולם המתמטי, מן העיסוק בנתונים ומחשיפת המגמות הנובעות מהם – לימודים מתקדמים בתחום הסטטיסטיקה נועדו עבורכם: הידע המעמיק והכלים היישומיים בהם תתמחו במסגרת הלימודים יכשירו אתכם כמומחים נדרשים בטווח רחב של תחומי עיסוק, ויספקו לכם עניין רב, כמו גם יכולות חשיבה אנליטית מפותחות – יכולות שהינן שימושיות גם בחיי היום-יום ולא רק בעולם העבודה.