תואר ראשון בסטטיסטיקה

תואר ראשון בסטטיסטיקה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

3 שנים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי/ דו חוגי.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

נטייה מתמטית מובהקת, יכולות אנליטיות.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
תעודת בגרות מלאה עם ציון מתמטיקה מינימאלי: 70 בארבע יחידות או 65 בחמש יחידות. בחלק ממוסדות הלימוד חייבים מי שלא נבחנו בהיקף של חמש יחידות במתמטיקה להשלים את החומר הנלמד ברמת חמש יחידות. ציון פסיכומטרי.

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
לימודים מתמטיים מעמיקים ביותר.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

למידה פרונטאלית בשילוב הגשת תרגילים רבים.

לנתח נתונים, לחקור ביצועים

תואר ראשון בסטטיסטיקה
צילום: Iwan Gabovitch

הסטטיסטיקה הינה תחום מדעי אשר מכוון להתמודדות עם אלמנטים של אי-ודאות במגוון רחב של תחומים. הסטטיסטיקה מעמידה לרשות החוקר כלים ומודלים מתמטיים אשר מנתחים נתונים קיימים, באופן שמאפשר להעלות השערות מבוססות ואף להסיק מסקנות באשר למצב הקיים ובהתבסס עליו – גם על מצבים עתידיים או כאלה שלגביהם אין מספיק מידע, אולם ניתן להסיק לגביהם מנתונים אחרים.

הלימודים לתואר ראשון בסטטיסטיקה מתמקדים בהענקת בסיס רחב ומשמעותי בתחומי המתמטיקה והמחשבים, ועל ידי כך ידע וכלים לניתוחן של בעיות בתחומים רבים ומגוונים כגון: מדעי החברה לסוגיהם (מדע המדינה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה וכדומה), כלכלה, ביולוגיה, ניהול, הנדסה ועוד. לצורך כך יתחילו הסטודנטים את לימודיהם בלימודי בסיס מעמיקים ונרחבים במתמטיקה ובהם: אלגברה ליניארית, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, מבואות להסתברות, סטטיסטיקה ותורת הקבוצות כמו גם קומבינטוריקה ומבוא למדעי המחשב. בשנים מתקדמות יותר של התואר יתמקדו בתחומים שונים של הידע הסטטיסטי כגון: תיאוריה סטטיסטית, תכנון ניסויים וניתוח שונות, רגרסיה ועוד, חקר ביצועים, תורת ההחלטות, גנטיקה מתמטית, דגימה ועוד.

לימודי תואר ראשון בסטטיסטיקה מתאפשרים בתכניות חד חוגיות מורחבות, המתמקדות בסטטיסטיקה וחקר ביצועים, בשילוב עם חוגי לימוד אחרים, בהם ניתנים הכלים הסטטיסטיים ליישום, או במסגרת תכניות מובנות המשלבות לימודי תואר ראשון בסטטיסטיקה וחקר ביצועים עם לימודי תואר ראשון במתמטיקה או מחשבים. בחלק ממוסדות הלימוד מתאפשרת התמחות במסלולים ממוקדים כבר במהלך לימודי התואר הראשון בתחום; בין מסלולים אלה ניתן למצוא התמקדות בסטטיסטיקה – איסוף וניתוח נתונים והפיכתם למידע שימושי וכלי חיוני בתחומים מדעיים, מחקריים ותעשייתיים רבים; התמקדות בחקר ביצועים, אשר מאפשר ניצול משאבים יעיל ואופטימלי באמצעות מודלים אנליטיים או באמצעות שימוש באלגוריתמים ממוקדים; התמקדות בתורת המשחקים, אשר עוסקת בעיקר בניתוח קבלת החלטות של "שחקנים" בעלי מטרות ורצונות שונים זה מזה, מתוך שאיפה להצליח לנבא התנהגות והחלטות של אותם "שחקנים".

קהל יעד לתואר ראשון בסטטיסטיקה

ללימודי התואר הראשון בסטטיסטיקה יתאימו באופן טבעי בעלי הנטייה והיכולות המתמטיות והאנליטיות הגבוהות – התואר כולו דורש עיסוק מעמיק במתמטיקה, ובשלבים מתקדמים יותר גם יישום הידע המתמטי במודלים וכלים המאפשרים ניתוח הנתונים. לא בכדי נחשבת המתמטיקה לשפה של ממש – שפה שעל הסטטיסטיקאי לעתיד להכיר על בוריה אם ברצונו להיות מסוגל לעשות בה שימוש יישומי.

מה ניתן לעשות עם תואר ראשון בסטטיסטיקה

מכיוון שהסטטיסטיקה הינה תחום מחקר מדעי של ממש, המצוי בהתפתחות והתחדשות מתמידים, יכולים בוגרי לימודי התואר הראשון בסטטיסטיקה שיהיו מעוניינים בכך להמשיך ללימודים מתקדמים בתחום. אלו שיעדיפו להתחיל ולרכוש ניסיון מקצועי בתחום כבר בסיום לימודי התואר הראשון יוכלו להשתלב במגוון רחב של מקומות עבודה, אשר זקוקים לשירותיהם של סטטיסטיקאים, ובהם: מכוני מחקר, משרדי ממשלה, בנקים, חברות הייטק, חברות פרטיות ועוד.

לחשב את הנולד

הסטטיסטיקאי, במובן מסוים, הוא סוג של פרשן ונביא גם יחד: הוא מארגן ומנתח את הנתונים השונים שלפניו באמצעות הכלים המתמטיים העומדים לרשותו ומסיק מהם מסקנות אשר מאפשרות הענקת משמעות והפקת תובנות – ובמובן זה הוא מעין פרשן. אולם בנוסף על כך, על בסיס המודלים ההסתברותיים שלו יכול הסטטיסטיקאי להציע דרכי פעולות שלגביהן ישנה הסתברות גבוהה שיהיו מועילות ויעילות, והוא יכול לצפות באותם כלים הסתברותיים התנהגויות ומגמות עתידיות – ובמובן זה, לשמש כמעין "נביא".

אם אתם חזקים במספרים אבל רוצים להעמיד את הידע החישובי והאנליטי שלכם לטובת הכלל במגוון רחב מאוד של דיסציפלינות – הלימודים לתואר ראשון בסטטיסטיקה יכולים בהחלט לתת לכם את המענה המבוקש.