לימודי סטטיסטיקה

מטרתם של לימודי סטטיסטיקה הן להעניק לבוגר יכולות התמודדות עם איסוף נתונים כמותיים, שיטות לנתח אותם, ידע בתוכנות מחשב סטטיסטיות ויכולות שיאפשרו להם להסיק מסקנות כלליות לגבי המערכת הנחקרת. חלק מהקורסים שנלמדים הם תורת ההסתברות, חשבון אינטגראלי ודיפרנציאלי, אלגברה לינארית, מודלים סטטיסטיים, יישומי מחשב, חקר ביצועים וניתוח סטטיסטי.

בעולם של אי ודאות, סטטיסטיקה היא התשובה

לימודי סטטיסטיקה
צילום: kevindooley

סטטיסטיקה היא תחום ידע הנע בין מתמטיקה למדע שמטרתו לנתח נתונים כמותיים, לאפיין אותם ולנסות להוציא מסקנות כלליות מהנתונים החלקיים. הסטטיסטיקה נשענת על עקרונות ההסתברות, תורה שמנתחת את הסיכויים להתרחשות אירועים מסוימים, ושני התחומים הללו שלובים זה בזה ולרוב נלמדים ביחד.

עיקרון חשוב של הסטטיסטיקה היא שניתן להסיק מסקנות כלליות לגבי קבוצות שנמצאות בתנאים של אי-ודאות, כלומר מתוך התנהגות של חלק מסוים מהפרטים של הקבוצה, אפשר להסיק לגבי התנהגות הקבוצה כולה. כך למשל, אפשר להסיק את הגובה הממוצע של קבוצת הילדים הכללית בגיל מסוים, לפי מדידה של כמות ילדים מסוימת – אין צורך למדוד את כל הילדים בקבוצת גיל זו כדי להגיע לגובה הממוצע.

הסטטיסטיקה היא תחום כללי ביותר, שמיושם בתחומי מחקר שונים ומגוונים כמו מדעי הטבע, מדעי החברה, כלכלה, רפואה וטכנולוגיה. לפיכך היא מהווה חלק חשוב בלימודים אקדמאים רבים כגון פסיכולוגיה, תקשורת, ביולוגיה, מדע המדינה, פיזיקה, הנדסה ועוד. בכל תחום הסטטיסטיקה מאפשרת לתאר את המצב הקיים, להסיק מסקנות לגבי מגמות מתוך נתונים חלקיים ולגלות שינויים לאורך השנים.

קהל יעד ללימודי סטטיסטיקה

לימודי סטטיסטיקה הם לימודים ריאליים בעיקרם, הכוללים קורסים במתמטיקה, בהסתברות ובעקרונות הסטטיסטיים. העיסוק בסטטיסטיקה מתאים לאנשים עם ראש ריאלי, שיודעים להתמודד עם בעיות כמותיות, להבין רעיונות מופשטים ומעוניינים לעסוק במחקר בתחום זה.

עוד מסלולים ללימודי סטטיסטיקה

תחומי התמחות בסטטיסטיקה

סטטיסטיקה תיאורית

תחום זה עוסק בהצגה של התנהגות נתונים שונים, על מנת לתאר את המצב הקיים. הסטטיסטיקה התיאורית עוסקת בפיתוח ומחקר של שיטות הצגת נתונים שונות, וניתוח הנתונים לפי מדדים שונים כמו ממוצע, חציון, אחוזון, ציון תקן ושכיח.

סטטיסטיקה היסקית

סטטיסטיקה היסקית עוסקת בניסיון להגיע למסקנות שמאפיינות את כלל הקבוצה לפי התנהגות של מדגם של נתונים, כמו גם לחזות התנהגות עתידית ושינויים אפשריים. תחום זה משתמש במודלים סטטיסטיים שונים כדי לגזור מתוך הנתונים נוסחא שתביא לניבוי טוב של מגמות עתידיות, כמו גם במבחנים שונים כדי לבדוק הנחות שונות על התנהגות הנתונים.

הסתברות

הסתברות היא ענף במתמטיקה שמטרתו לנתח את הסיכויים של אירועים שונים במצבים בהם ישנה אי-ודאות לגבי ההתרחשות העתידית. הדוגמא הקלאסית לכך היא הטלת מטבע: ישנן שתי אפשרויות לתוצאה של הטלת מטבע ולשתיהן סיכויים שווים, על כן הסיכוי שהמטבע ייפול על כל צד הוא 50%.

חקר ביצועים

חקר הביצועים הוא תחום חדש יחסית בסטטיסטיקה אשר התפתח באמצע המאה ה-20. זהו תחום שעוסק במשאבים ועיקרו להביא לניצול אופטימאלי של המשאבים הקיימים, על ידי יישום של שיטות מדעיות. שיטות אלו כוללות יישום של מודלים מתמטיים או סימולציות כדי לדמות את המקרה ולמצוא פתרון שיוכל להיות מיושם במציאות. תחום זה קרוב לתחום הלוגיסטיקה.

שיטות מחקר כמותיות

שיטות מחקר כמותיות מתבססות על הנחה מרכזית שניתן להבין תופעות על ידי איסוף נתונים וניתוח ההתנהגות שלהם והקשרים שנוצרים בניהם. מכיוון ששיטות אלו מתבססות על איסוף נתונים מתוך תופעות אמיתיות שמתרחשות במציאות, הן נמצאות בשימוש רב במדעי החברה כמו פסיכולוגיה, תקשורת, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. המחקר נעשה על ידי זיהוי היחסים בין הנתונים, בדיקת אמיתותן של תיאוריות ופיתוח של תיאוריות על סמך הניתוח של התנהגות הנתונים.

משך זמן לימודי סטטיסטיקה

לימודי סטטיסטיקה באוניברסיטאות הם לימודים לתואר ראשון הנמשכים שלוש שנים. הלימודים נעשים במסגרת חד-חוגית או דו-חוגית, כאשר לעיתים לימודי הסטטיסטיקה מוצעים כחלק מלימודים לתואר במתמטיקה שימושית. תואר שני נמשך כשנתיים, ואפשר ללמוד אותו במוסדות כמו בר אילן או הטכניון.

אופק תעסוקתי

היתרון המשמעותי של לימודים בתחום זה הוא שסטטיסטיקה היא כלי שמשמש למחקר בתחומים רבים בעולם האמיתי, על כן אפשרויות התעסוקה הן רבות ומגוונות: עבודה במחקר סטטיסטי במכוני מחקר שונים, עבודה בשוק ההון ובניתוח מגמות כלכליות, עבודה בחקר מדעי הטבע, הסביבה או מדעי החברה, עבודה במחקר בחברות היי-טק, עבודה במכוני סקרים, מחקר אקדמאי במכוני המחקר ומעבדות ייעוץ לסטטיסטיקה מטעם האוניברסיטאות ועוד.

סטטיסטיקה – מקצוע שמשפר את הסיכויים

הסטטיסטיקה היא כלי בסיסי בתחומים רבים ומגוונים, מכיוון שהיא מאפשרת להסיק מסקנות כלליות לגבי התנהגות הקבוצה הגדולה מתוך נתונים מעטים. דבר זה עוזר למחקר בתחום עצמו, אך גם כדי לזהות מגמות נוכחיות ולנסות לחזות שינויים אפשריים. בואו לגלות עוד על תחום מרתק זה או להתייעץ חינם בנוגע ללימודי סטטיסטיקה.

קבל מידע על לימודי מתמטיקה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי סטטיסטיקה

תואר שני בסטטיסטיקה ניצול יעיל של מספרים ונתונים לימודי תואר השני בסטטיסטיקה זמינים במגוון אוניברסיטאות ברחבי הארץ, ומטרתם להקנות ידע מעמיק ומתמחה בתחומים ספציפיים וייעודיים של הסטטיסטיקה, על מנת לאפשר התאמה מדויקת ככל הניתן בין הכלים המתמטיים להמשך קריאה »
תואר ראשון בסטטיסטיקה לנתח נתונים, לחקור ביצועים
תואר ראשון בסטטיסטיקה צילום: Iwan Gabovitch
הסטטיסטיקה הינה תחום מדעי אשר מכוון להתמודדות עם אלמנטים של אי-ודאות במגוון רחב של תחומים. הסטטיסטיקה מעמידה לרשות החוקר כלים להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי מתמטיקה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר