מידע הכרחי למועמד לגיאולוגיה

עובדות על תחום הלימודים

  • גיאולוגיה היא תחום לימודים רחב ביותר שכולל מגוון עצום של נושאים גיאולוגיים הקשורים לכדור הארץ בכל הרמות. גיאולוגיה עוסקת בחקר האדמה, סלעים, תנועת יבשות, היווצרות משאבים, מים, קרקעות, גיל של מרכיבים גיאולוגיים ועוד שפע נושאים. הגיאולוגיה קשורה בקשר הדוק לתחומים אחרים של מדעי החיים כמו ביולוגיה, הידרולוגיה, פיזיקה, כימיה, קשרים עם עולם החי וכן הלאה.
  • לימודי גיאולוגיה נערכים במסגרות אוניברסיטאיות בלבד לתואר ראשון, שני ודוקטורט. ניתן ללמוד את התחום במסגרת חד-חוגית, דו-חוגית או כלימודי חטיבה במסגרת מסלול רלבנטי אחר. לימודי גיאולוגיה כוללים כאמור מגוון עצום של לימודי יסוד הכרחיים, קורסי בחירה והתמחות, סיורי שטח ועבודות מעבדה. הלימודים מאפשרים לבוגרים להשתלב במגוון רחב של תפקידים ותחומי התמחות, החל בחיפושי גז ונפט, דרך חברות בנייה והנדסה ועד עבודת מחקר באקדמיה או במכון הגיאולוגי.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • תחום הגיאולוגיה מעולם לא היה כה פופולארי, רלבנטי ובראש סדר היום הציבורי כפי שהוא כיום. תגליות הגז הטבעי העצומות לחופי ישראל, תגליות שהפכו לאפשריות ורלבנטיות רק הודות למחקרים גיאולוגיים והתעקשות של מומחים בתחום על היתכנות התחום, העלו את עבודתם של גיאולוגים לראש השיח הציבורי והם חווים עדנה חיובית מאוד. התחום רק צפוי לצמוח ולהתפתח כאשר גיאולוגים משחקים תפקיד משמעותי בקידום מדינת ישראל בתחום האנרגטי.
  • תחום נוסף שעלה לאחרונה לסדר היום הציבורי והממשלתי והוא בעל נגיעה מהותית לעולם הגיאולוגיה הוא רעידות אדמה. ישראל נמצאת כידוע באזור בעל סבירות גבוהה להתרחשות של רעידת אדמה ולאחרונה הממשלה יצאה בקמפיין תקשורתי נרחב לגבי הפוטנציאל ההרסני של רעידה כזו על ישראל ועל חשיבות ההתכוננות של העורף לכך. כך שגיאולוגים נמצאים במרכז העניינים בצורה כזו או אחרת, גם מבחינה כלכלית לגבי תגליות הגז וגם מהבחינה הבסיסית של רעידות אדמה.
  • המרוץ להחלפת ד"ר מימרן לתפקיד הממונה על הנפט נמצא בעיצומו, לאחר שהמשרד פרסם מכרז פנימי לאיתור המחליף. על פי מגזין Bizportal שלושת המועמדים העיקריים, לאחד התפקידים החשובים ביותר, כיום, בשירות הציבורי הם: הגיאולוג ד"ר אבי הוניגשטיין המשמש כסגנו של ד"ר מימרמן, ד"ר מיקי גרדוש בוגר תואר בגיאופיזיקה ומנהל התחום במשרד התשתיות, או ד"ר ויקטור בריודין בעל תואר מהנדס נפט המכהן כיון כמרכז בכיר של הפקת מאגרי נפט במשרד התשתיות.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • גיאולוגיה – יסודות ותהליכים / עקיבא פלכסר
  • צפונות כדור הארץ / שלמה שובאל
  • גיאולוגיה בפטיש ישראלי – עמנואל מזור
  • סולם הזמן הגיאולוגי / עמנואל מזור
  • כדור הארץ – חומרים, מבנה ותהליכים / עקיבא פלכסר

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי גיאולוגיה?
לימודים לתואר ראשון בגיאולוגיה נמשכים 3 שנים והלימודים לתואר השני נמשכים שנתיים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
ברוב המקרים כן, גיאולוגיה הוא תחום רחב מאוד שכולל המון תת-תחומים והוא בעל נגיעה למגוון נושאים. מעבר ללימודי בסיס רחבים ומקיפים מאוד, כל הסטודנטים הלומדים במסלול זה צריכים לבחור מסלול התמחות ספציפי, למשל גיאופיזיקה, גיאולוגיה ימית, גיאוכרונולוגיה ועוד.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי גיאולוגיה?
לימודי גיאולוגיה נערכים באוניברסיטאות ולכן שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד, שכר הלימוד עומד על כ-9,500 ש"ח לשנה. שכר הלימוד הבסיסי הוא לפני תוספות שונות שיש לכל מסלול לימודים אוניברסיטאי וישנן בדרך כלל גם עלויות נוספות של סיורי שטח מיוחדים ללימודי גיאולוגיה.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי גיאולוגיה הם קשים?
תנאי הקבלה לא נחשבים קשים לעומת מסלולי טכניים אחרים, בעיקר בגלל ביקוש שאינו גבוה מאוד לעומת תחומים אחרים. עם זאת, גיאולוגיה נלמדת רק באוניברסיטאות ולכן תנאי הקבלה תמיד יכללו שילוב של ציון בגרות מלאה וציון פסיכומטרי, כמו כן מדובר על לימודים מקיפים שכוללים לימודי בסיס בתחומים רלבנטיים שונים ולכן כלל לא מדובר על מסלול לימודים קל.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר