להיות גיאולוג

בעל המקצוע

גיאולוגים הם בעלי מקצוע ששומעים עליהם יותר ויותר לאחרונה בישראל, עם התרחשותן של רעידות אדמה בעוצמות שונות ובעלות השפעות לעיתים הרסניות בעולם, ובעקבות קמפיין מתוקשר של הממשלה בהובלת משרד התשתיות לגבי הסכנות שברעידת אדמה הצפויה בישראל, שנמצאת באזור השבר הסורי-אפריקאי. כמובן שגם בעקבות גילויי הגז והנפט שמקורם בעבודות גיאולוגיות ארוכות שנים מקצוע הגיאולוגיה הופך ליותר מוכר.

אם כך, להיות גיאולוג מעולם לא נראה רלבנטי יותר מאשר בתקופה זה, למרות שכמובן מדובר על תפקיד בעל משמעות וחשיבות גדולה בכל תקופה ובכל מקום. גיאולוגיה היא מקצוע אשר נוגע למגוון תחומים רחב הרבה יותר מרק רעידות אדמה, או מציאת נפט, הגיאולוג הוא בעל מקצוע אשר מבין לעומקם, פשוטו כמשמעו, נושאים הקשורים לתהליכים אשר מתרחשים בכדור הארץ ובעיקר במעמקיו. על מנת להיות גיאולוג יש להכיל ידע רב לגבי תהליכים שעיצבו ומעצבים את עולמנו מבחינת המבנה הפיזי שלו, רעידות אדמה, היווצרות נפט, גז וכל המשאבים הטבעיים, מים, השפעה של פעולות אנושיות על תהליכים גיאולוגיים ועוד מגוון היבטים ונושאים. מבחינת לימודי גיאולוגיה בישראל, ניתן ללמוד את התחום כתואר ראשון מלא בחלק מהאוניברסיטאות וכמו כן ניתן לשלב לימודי גיאולוגיה במתכונת דו-חוגית עם תחומי לימוד אחרים – רלבנטיים לתחום או לא. יש גם אפשרות לשלב קורסים בגיאולוגיה כלימודי חטיבה במסלול לימודים בעל נגיעה לתחום כמו גיאוגרפיה, סביבה, הנדסת בניין, אנרגיה ועוד. באופן כללי גיאולוג צריך להיות אדם בעל יכולות אנליטיות והבנה מעמיקה של תהליכים גיאולוגיים בכל הרמות והשפעתם על העולם והאדם.

הגיאולוג הוא בעל מקצוע בעל ידע רחב בתחומים רלבנטיים לגיאולוגיה, כמו גיאוגרפיה, הנדסה, כימיה, הידרולוגיה, ביולוגיה,חומרים ועוד.

איך נראה יום עבודה

עבודתו של גיאולוג נחלקת לשניים, עבודת שטח ועבודה משרדית/מעבדתית – כמובן שהיחס והקשר בין שני סוגי העיסוק הגיאולוגי נקבעים על פי מהות התפקיד עצמו. גיאולוג יכול לעבוד בחברות מסחריות בתחומי הבנייה, כריית משאבים, חיפושי נפט וגז. במגזר הציבורי בעבודות מחקר או ניתוח תהליכים גיאולוגים ובתפקידי ייעוץ כלליים. עבודת הגיאולוג בשטח כוללת ביצוע מדידות ותצפיות על קרקעות, ניתוח נתונים גיאולוגיים וביצוע סקרי קרקע גיאולוגיים לצד עבודות טכניות נוספות מהתחום, על מנת לגבש תמונת מצב גיאולוגית בהתאם למהות התפקיד. ההיבטים המשרדיים של עבודת הגיאולוג יכולים להיות כתיבת דו"חות, ניתוח נתונים שנאספו מהשטח באמצעות תוכנות מחשב מתקדמות, תכנון של תהליכים בהתאם לממצאים ונתונים גיאולוגיים וכמובן עבודה מעבדתית שכוללת בחינת תנועות ססמיות לגבי התחום של רעידות אדמה וביצוע מחקרים בתחום.

התמחות

עולם הגיאולוגיה הוא מקיף מאוד ולכן בהחלט יש מקום לבחירת התמחות במסגרת שלוש שנות לימודי התואר הראשון בתחום. התחום כולל תת-תחומים רבים מאוד ורלבנטיים למגוון נושאים מחקריים ומעשיים, דוגמאות להתמחויות בגיאולוגיה הן:

  • גיאופיזיקה – תכונות פיזיקליות של חומרים ותהליכים פיזיקליים בכדור הארץ.
  • גיאוכרונולוגיה – תחום הנוגע לתהליכים עתיקים ולגיל מרכיבים שונים בכדור הארץ.
  • גיאולוגיה ימית

שוק העבודה והשכר

שוק העבודה כולל הרבה הזדמנויות לבוגרי גיאולוגיה, למרות שהתחום עשוי להיחשב אפור לעיתים ושלא בצדק כמובן, גיאולוגים יכולים למצוא עבודה ולרוב אף לבחור בתחום עניין מרכזי עבורם לעבודה. גיאולוג יכול להשתלב בעבודה בחברות לחיפושי נפט וגז (מאוד רלבנטי כיום), בחברות הנדסה שונות, במגזר הציבורי למשל במשרד התשתיות, במשרד להגנת הסביבה וכמובן במכון הגיאולוגי הרשמי של ישראל, בעבודות מחקר ו/או הוראה באוניברסיטאות ועוד.

מבחינת רמות השכר, כמובן שבתפקידים הבכירים במגזר העסקי המשכורות גבוהות מאוד וכך גם במגזר הציבורי, אך לוקח זמן להתמקצע ולהגיע לתפקידים הבכירים הללו. גיאולוג מתחיל או שעוסק במקצוע כמה שנים יכול לצפות לרמות שכר נאות ומעל הממוצע במשק, ברוב המקרים בשל העובדה שמדובר על תחום בעל מקצועיות והתמחות מחייבת וכי אין גיאולוגים רבים בישראל. לדוגמא, גיאולוג מתחיל בעבודות זוטרות יחסית עשוי להשתכר בטווח של 7,000-9,000 ₪ לחודש ויועץ לענייני קידוחים יכול להגיע למשכורות של מעל 30,000 ₪ לחודש.

יתרונות בשוק

לבוגרי לימודי גיאולוגיה יש כיום יתרונות רבים, תחום חיפושי הגז והנפט צובר תאוצה בישראל עקב התגליות האחרונות, והתחום רק מתפתח וצומח לכיוונים שונים. כמו כן חברות הנדסיות שונות צריכות גיאולוגים לתפקידים שונים וגם תחום זה מתפתח מאוד. לבוגרי גיאולוגיה יש יתרון שכיום אין רבים כמוהם בשוק לעומת מקצועות אחרים וכי תהליכים גיאולוגיים לעולם לא מפסיקים והם כמובן משפיעים על מגוון תחומים. גיאולוגיה הוא מקצוע חשוב ורלבנטי ביותר גם כיום והבוגרים יכולים בהחלט להשתכר ברמות גבוהות יחסית ולמצוא עבודה בקלות.

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר