לימודי איכות הסביבה

בכל הדברים בטבע יש משהו מן המופלא, ואין מטרה נעלה יותר מלהגן על כדור הארץ שלנו. בואו לקרוא כיצד לימודי איכות הסביבה משנים את המאזן בחזרה לשמירה על הטבע שלנו.
לימודי איכות הסביבה
איכות הסביבה שאנו חיים בה
צילום: cemeteryparty

מאז ומתמיד קיים האדם יחסי ניצול עם הטבע שסביבו: אם זה בשימוש בעץ לשריפה ולבניה, בפחם ליצירת אנרגיה או בבעלי חיים לביגוד ולמאכל. תחום איכות הסביבה הוא תחום חדש יחסית משום שרק בעשרות השנים האחרונות גברה המודעות לגבי המשמעות של ניצול כזה על הטבע ועל חיי האדם. עם עליית המודעות הזו, ההתפתחות בחקר הסביבה היא אדירה: אם בהתחלה התחום היה מצומצם להשפעה שיש לאדם על היכחדותם של בעלי חיים והרס של שטחים ירוקים, כיום התחום כולל מחקר על השפעות החיים המודרניים והתעשייתיים על האקלים, זיהום קרקעות ומים ועל בריאות האדם. כמו כן, התפתחו תיאוריות מדעיות, חברתיות, כלכליות ופוליטיות הקשורות לאיכות הסביבה, שמטרתן לתאר את הצפוי לנו, למצוא דרכי פעולה לצמצם ולתקן את הזיהום הסביבתי, להצביע על הבעיות של העולם המודרני הגורמות לפגיעה בסביבה ולמצוא דרכים אלטרנטיביות לחיים הרמוניים עם הטבע.

מטרת לימודי איכות הסביבה

מטרתם של לימודי איכות הסביבה היא להכשיר את הבוגרים להבין את ההשלכות האפשריות של מפגעים סביבתיים, לנתח בעיות בתחום איכות הסביבה ולהקנות להם כלים להתמודד איתן, לפקח על יישום תקנות וחוקים הקשורים לכך ולנהל פרויקטים לשיקום והגנה על הסביבה. הלימודים לתואר ראשון הם לימודים הנדסיים ולפיכך כוללים קורסים במדעי היסוד כמו מתמטיקה, סטטיסטיקה ופיזיקה ובנוסף קורסים במדעי הטבע והחיים כמו ביולוגיה, כימיה, ביוכימיה, הידרוליקה, אקולוגיה, מיקרוביולוגיה ומטאורולוגיה. ישנן גם תוכניות עם דגש ניהולי, שמכילות גם נושאים במדעי החברה והניהול.

לאורך הלימודים נלמד נושאים כגון המאבק באנטנות סלולריות, הנזקים של חומרים כגון אסבסט, עידוד השימוש באופניים במקום כלי רכב, איכות הסביבה בישראל ובעולם, איכות הסביבה בצה"ל, התנדבות בארגונים ירוקים, המשרה הירוקה, איכות הסביבה העירונית, קיימות, מיחזור פלסטיק וחומרים אחרים, זיהום האוויר והשפעותיו, חקיקה ירוקה, כביש חוצה ישראל, איכות המים, נייר וכריתת יערות, נחל לכיש, נחל שורק ושמורות הטבע בארץ, מטאורולוגיה, נתונים סביבתיים, קרינת השמש, קרינה סלולרית, זיהום רעש, שימור מול פיתוח ועוד נושאים סביבתיים. ישנם מסלולים שמלמדים גם הוראת איכות הסביבה לילדי בית הספר ולגני הילדים.

קהל יעד ללימודי איכות הסביבה

מכיוון שלימודי הנדסת הסביבה הם לימודים שכוללים מגוון רחב של נושאים במדעי היסוד והטבע, עדיף שלבוחרים בתחום זה תהיה אוריינטציה ריאלית. הלימודים מתאימים לאנשים שנושא איכות הסביבה קרוב לליבם, בעלי זיקה לתחומים כמו ביולוגיה וכימיה ועם רצון לעזור למצוא פתרון לבעיות אקלימיות ואקולוגיות ולהגביר את המודעות לנושא החשוב הזה.

מוסדות לימוד

טכניון חיפה

הטכניון מציע תואר ראשון בהנדסת הסביבה במסלול מיוחד שאורכו ארבע שנים. מטרתה של תוכנית הלימודים היא להעניק לבוגרים בסיס נרחב במדעים ולאחר מכן ידע מעמיק בנושאים הקשורים להנדסת הסביבה כמו הנדסה כימית, תורת הקרקע, הידרולוגיה, תורת החוזק ומדעי הקרקע.

מכללת הדסה ירושלים

מכללת הדסה מציעה תוכנית לתואר ראשון בחוג למדעי בריאות הסביבה שאורכה ארבע שנים. התוכנית משלבת בין תחומי ידע שונים כמו הנדסה, רפואה, כימיה וביולוגיה כאשר ישנה התמקדות של השפעת מפגעים סביבתיים על בריאות האדם. מעבר לידע התיאורטי, הסטודנטים גם לומדים ידע יישומי שמאפשר להם לנתח מפגעים אלו ולתכנן דרכי פעולה.

אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה מציעה תואר שני בניהול משאבי טבע וסביבה במסגרת הפקולטה לניהול. משך התואר הוא שנתיים, ומיועד לבעלי תואר ראשון המעוניינים לעסוק בתחום קבלת ההחלטות וניהול בנושאי שימור הסביבה. הלימודים כוללים נושאים בטכנולוגיה ובמדעי הטבע, כמו גם נושאים ממדעי החברה והניהול.

תחומי התמחות באיכות הסביבה

אקולוגיה

האקולוגיה היא תחום מחקר בביולוגיה שעוסק בחקר הקשר בין אורגניזמים חיים לסביבתם הטבעית. ישנן כמה רמות של מערכות אקולוגיות שהגדולה מבניהן היא הביוספרה שכוללת את העולם כולו. המחקר מתמקד במערכת אחת הכוללת בעלי חיים ותנאים סביבתיים מסוימים כמו הרכב האדמה, כמות האור, לחות, טמפרטורה ואקלים. האקולוג מנסה לראות כיצד משפיעים התנאים הסביבתיים על התפתחות האורגניזמים במערכת ומהם הקשרים בין סוגי בעלי החיים השונים.

מדעי כדור הארץ

חלק גדול מלימודי הנדסת הסביבה סובבים סביב מדעי כדור הארץ – שם כללי לכל המדעים שמטרתם היא לחקור את החומרים המרכיבים את כדור הארץ. בין מדעים אלו נמצאים תחומים כמו גיאולוגיה, הידרולוגיה, מטאורולוגיה, פליאונטולוגיה, מינרלוגיה וגיאוגרפיה פיזית.

הנדסה כימית

הנדסה כימית עוסקת בפיתוח תהליכי ייצור תעשייתיים של כימיקלים. תחום זה נוגע להנדסת הסביבה משום שחומרים אלו, הכוללים פלסטיק, נפט מזוקק, צבעים, חומרי ניקוי וחומרי דישון והדברה, עלולים להזיק לסביבה אם לא מטפלים בהם כראוי. תפקידו של מהנדס הסביבה הוא לשפר את תהליכי הייצור של חומרים אלו ולפתח תוכניות לטפל בפסולת של מוצרים כימיים.

מדעי האטמוספרה

כיום, ישנה התעניינות רבה בחקר מדעי האטמוספרה עם עליית תיאוריית ההתחממות הגלובלית והפגיעה בשכבת האוזון. חקר האטמוספרה עוסק בתהליכים טבעיים ומעשי ידי אדם שמשפיעים על מערכות מזג האוויר והאקלים בצורה מקומית וגלובלית.

משך זמן לימודי איכות הסביבה

לימודי איכות הסביבה לתואר ראשון נמשכים בין שלוש לארבע שנים, תלוי במוסד הלימוד. התוכניות לתואר שני נמשכות שנתיים.

אופק תעסוקתי

תחום מדעי הסביבה הוא תחום שגדל בשנים האחרונות ועודנו ממשיך להתפתח, על כן ככל שעובר הזמן גדלה המודעות לצורך של מומחי סביבה בתחומים שונים בשוק העבודה. הבוגרים יוכלו לעסוק בנושאים שונים הכוללים פיקוח על מפעלים ותעשיות, פיתוח תוכניות לשימור ושיפור בעיות סביבתיות, ייעוץ סביבתי לגורמים פרטיים וממשלתיים, הגנה ושיפור של מקורות מים, טיפול בזיהומי קרקע, מחקר מדעי ופיתוח תוכניות חינוך סביבתי. מקומות התעסוקה יכולים להיות פרטיים או ממשלתיים וכוללים חברות ייעוץ, מפעלי תעשייה, חברות היי-טק, ארגונים סביבתיים ומוסדות חינוך ואקדמיה.

ליצור סביבה טובה ונקייה יותר

תחום הגנת הסביבה הוא תחום מתפתח ועל כן מאפשר לעוסקים בו להתפתח איתו. הלימודים עצמם מאפשרים להתעמק בתחומי ידע רבים שעוזרים להבין את מהות הקשר בין האדם וסביבתו. מעבר לעניין בלימודים, העבודה מאפשרת לבוגרים להתמודד עם אתגרים רבים ולהפיק סיפוק רב מהעשייה שלהם למען עולם טוב יותר. בואו לחקור עוד בנושא, או לקבל ייעוץ חינם אם אתם מתעניינים בתחום איכות הסביבה.

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר