לימודי סביבה

מטרת לימודי הסביבה היא לגרום לסטודנט להכיר את הסביבה ולהבין את התהליכים אשר מעצבים אותה ומשפיעים עליה. לימודי הסביבה מהווים פריצת דרך חשיבתית ומקנים ראייה רחבה בנוגע לשינויים הסביבתיים והגורמים להם.

לימודי סביבה הם חיוניים במיוחד לעתידנו


צילום: photoloni

לימודי סביבה נחשבים ללימודים חדשים יחסית והם תוצאה ישירה של המשבר הסביבתי, שעל פי התיאוריה של פעילי הסביבה, משבר זה רק ילך ויחריף אם לא ינקטו צעדים דרסטיים לשינוי הסביבה. הגורמים שפגעו עד כה בסביבה היו בין השאר ניצול חמור של משאבי הסביבה, הרס בתי גידול טבעיים, תרבות הצריכה, חומרים מזהמים ועוד. כתוצאה מהמשבר בסביבה התארגנו תנועות רבות אשר מטרתן לגרום לחינוך סביבתי, אשר יעזור לפיתוח מודעות לגביי הסביבה ולהגן עליה.

סרטו התעודי של אל גור "אמת מטרידה" חושף עובדות, מסרים והשערות בנוגע לפגיעת האדם המודרני בסביבה וההשלכות של פגיעה זו, הסרט מדגיש את נושא ההתחממות הגלובלית וההוכחות המדעיות לתופעה זו שנגרמת בעיקר בגלל פליטת גזי חממה שנוצרים על ידי האנושות בעיקר בארצות הברית. רבים האנשים שצפו בסרטו של אל גור והפכו יותר מודעים לבעיות שהאדם יצר על ידי פגיעתו בסביבה, מודעות זו גרמה ליותר ויותר אנשים לנסות להיות מעורבים בפעילות למען הגנת הסביבה ולהגברת החינוך בנוגע לשמירה על איכות הסביבה.

מטרת לימודי סביבה

הלימודים מעניקים אפשרות לניתוח והבנת בעיות סביבתיות ואפשרויות שונות לפתרונות והתמודדות עם אתגרים חדשים אלו. ניתן לעשות לימודי תואר ראשון במדעי הסביבה וביוטכנולוגיה, תואר ראשון במדעי הסביבה בלבד, תואר ראשון במדעי הסביבה ואקולוגיה, תואר ראשון במדעי הגיאולוגיה והסביבה, תואר ראשון במדעי הבריאות והסביבה, תואר ראשון בחקלאות ומדעי הסביבה. ניתן גם לעשות לימודי תעודה במקצוע הנדסת הסביבה, תעודת הוראה במדעי הסביבה, או תעודת גמר באיכות הסביבה.

הקורסים הנלמדים במהלך התואר הראשון הינם בין השאר: אקולוגיה, אדם וסביבה, פסיכולוגיה סביבתית, הסביבה בה אנו חיים, תשתיות ירוקות, המהפכה האקולוגית, אדריכלות וסביבה, מבוא לאיכות הסביבה בישראל, כימיה, פיסיקה, ביולוגיה, קרקע ומים, ניהול חומרים רעילים, זיהום אויר, רעידות אדמה, אפידמיולוגיה סביבתית ועוד.

קהל יעד ללימודי סביבה

כל אדם שרוצה להיות חלק מהשינוי החברתי ומהדאגה לשמירה על איכות הסביבה, מתאים ללימודי הסביבה שמשלבים לימודים עיוניים עם לימודים מעשיים בתחום של מחקר ומציאת פתרונות לבעיות סביבתיות ולשיפור הסביבה והתרבות בה אנו חיים.

תחומי התמחות בלימודי סביבה

בלימודי הסביבה לתואר ראשון, אפשר להתמחות בנושאים רבים ומגוונים כגון: אקולוגיה, חקלאות סביבתית, משאבי מים, מיקרוביולוגיה, הנדסת הסביבה, גיאולוגיה, מדעי הבריאות ועוד.

לימודי סביבה ואקולוגיה

מקצוע האקולוגיה הוא חלק ממדע הביולוגיה והוא עוסק ביחסי הגומלין בין האורגניזם לבין הסביבה ובינם לבין עצמם. האקולוגים עסוקים בחקירת בית הגידול על היבטיו השונים והתכונות הפיזיות שלו כגון: קרקע, אקלים, מים, חמצן. לימוד אקולוגיה ביחס לסביבה מתמקדים בעיקר כיצד האורגניזם משפיעה על הסביבה וכיצד אפשר להפוך את הסביבה לטובה יותר מבחינה אקולוגית.

לימודי סביבה וגיאולוגיה

מדע הגיאולוגיה הוא ענף מתוך מדעי הטבע, מדע זה חוקר את תכונות כדור הארץ, תהליך היווצרותו, תהליכים דינאמיים שמתרחשים על פני כדור הארץ כגון: נדידת יבשות, רעידות אדמה, אוצרות טבע ועוד. מקצוע הגיאולוגיה ההנדסית מחפש דרכים ליישום מדע הגיאולוגיה על האזור שבו מתוכננות להתבצע עבודות בנייה.

לימודי סביבה ומיקרוביולוגיה

בתחום לימודים זה נבדק המבנה, דרך החיים והתפקוד של המיקרואורגניזמים, שהם יצורים שכדי לראותם החוקר צריך להשתמש במיקרוסקופ. המקצוע מתרכז במחקר של וירואידים, פריונים ווירוסים, וכיצד ניתן ליישם את תכונות המיקרואורגניזמים בהשפעה חיובית על הסביבה.

משך זמן לימודי סביבה

לימודי הנדסת הסביבה לתואר ראשון עורכים כשלוש שנים והם משלבים לימודים תיאורטיים עם לימודים מעשיים במעבדות. לימודי תעודה אורכים בין שנתיים לשלוש שנים, לימודי הנדסאי אורכים כשלוש שנים. ניתן גם לעשות לימודי תעודה בלימודי הסביבה או תעודת גמר באיכות הסביבה, לימודים אלו אורכים בדרך כלל שנתיים.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי הסביבה

הבוגרים המסיימים לימודי סביבה יכולים להשתלב בעבודה בייעוץ במפעלי תעשייה, להשתלב בארגונים הדואגים לאיכות הסביבה, עבודה בחברת תיירות, תפקידים בחברות תיירות, הוראה במוסדות פורמאליים כגון בתי ספר ותיכונים, הוראה לא פורמאלית, מכוני מחקר ועוד. אפשר גם להמשיך לתואר שני בחלק ממוסדות הלימוד, כמו למשל באוניברסיטה העברית בירושלים.

לימודי הסביבה חשובה לכולם

האדם מאז ומתמיד היה סקרן לגבי הסביבה שבא הוא נמצא, אבל רק בשנים האחרונות, נושא איכות הסביבה הולך ותופס מקום חשוב מאוד כמעט בכל תחום וזאת מתוך מטרה, לשמור על הסביבה ולהגן עליה מפני נזקים עתידיים של החברה התעשייתית, מסיבה זו ישנה דרישה גוברת והולכת לאנשים שמבינים במדעי הסביבה ויכולים למצוא פתרונות אשר יעזרו להגן על הסביבה, אם הינך מעוניין לשלב אידיאולוגיה עם קריירה מעשית לימודי הסביבה יכולים להיות פתרון מצוין בשבילך.

סרטון על לימודי סביבה

בסרטון הבא תוכלו ללמוד על מסלול לימודי הסביבה במכון ערבה:

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי סביבה

לימודי גיאולוגיה ידע האדמה
לימודי גיאולוגיה צילום:Olof S
מקורה של המילה "גיאולוגיה" בצירוף שתי מילים ביוונית שמשמעותן "אדמה" ("גיאו") ו"ידע" ("לוגוס") – שם אשר חושף את מהותו של תחום מחקר זה: מדע האדמה. להמשך קריאה »
לימודי איכות הסביבה
לימודי איכות הסביבה איכות הסביבה שאנו חיים בה צילום: cemeteryparty
מאז ומתמיד קיים האדם יחסי ניצול עם הטבע שסביבו: אם זה בשימוש בעץ לשריפה ולבניה, בפחם ליצירת אנרגיה או בבעלי חיים לביגוד ולמאכל. להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי סביבה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר