לימודי הנדסת מערכות מידע

תכנית הלימודים ללימודי הנדסת מערכות מידע שמה דגש משמעותי, כמובן, על פיתוח ידע ויכולות התכנות של המהנדס לעתיד, ועל היכרות עם מודלים חישוביים, בסיסי נתונים, אבטחת מחשבים ורשתות תקשורת ועוד.

לתת מענה למערכות גדולות

לימודי הנדסת מערכות מידע
צילום: philcampbell

עם התקדמות הטכנולוגיה, במסגרת עולם התעשייה המודרני כמעט ואין כיום חברה, מפעל או ארגון שאינם מתנהלים באמצעות מערכות ומאגרי מידע ממוחשבים על מנת לאפשר ניהול יעיל ונכון יותר. מערכות אלו, שהנן מערכות עתירות תוכנה, מאחסנות ומנהלות את המידע הנדרש לתכנון, ביצוע ובקרה של כלל משימות הארגון, והן התשתית עליה מתבססים היבטים ומשימות ארגוניים רבים, כגון: תהליכי ייצור ורכש, תכנון מלאי, קשרי לקוחות, ניהול משאבי אנוש ועוד רבים אחרים. אופיים השונה של ארגונים וחברות מחייב תכנון מערכות באופן אופטימאלי לאותה חברה או ארגון – מערכות שיש לאפיין, לתכנן, להטמיע וגם לתחזק לאורך זמן.

מטרת לימודי הנדסת מערכות מידע

לצורך מילוי תפקידם זקוקים מהנדסי מערכות המידע לידע בתחום החומרה והתוכנה, כמו גם לידע בתחום משאבי האנוש, ניתוחים סטטיסטיים ומודלים ארגוניים וכמותיים שונים. מכיוון שכך, ניתן לראות, במובן מסוים, את לימודי הנדסת מערכות המידע כשילוב בין לימודי הנדסת התעשייה והניהול ובין הנדסת תוכנה, ואת לימודי הנדסת מערכות המידע כהקניית ידע ומיומנויות רב-תחומיים ככל הניתן. הסטודנטים מקבלים תשתית מדעית הנדרשת בכל תחומי ההנדסה לסוגיה השונים ולומדים מתמטיקה, פיזיקה, מחשבים. בנוסף יקבלו הסטודנטים הכשרה בתחומי הלוגיקה, הסטטיסטיקה והכלכלה.

על מנת להכין את המהנדסים באופן מטיבי לקראת התפתחויות עתידיות נלמדים גם נושאים כגון יישומי בינה מלאכותית, סביבות פיתוח אינטרנט, תכנון ניסויים ועוד. כמו כן, בחלק מתכניות הלימודים לוקחים הסטודנטים חלק בפרויקט שדה או מחקר אשר מאפשרים להם יישום הידע התיאורטי שצברו במהלך לימודיהם והכנה מיטיבית לקראת שוק העבודה והתעשייה בתחום.

איפה ניתן ללמוד הנדסת מערכות מידע

לימודי הנדסת מערכות המידע הינם תחום הנדסי המצוי בהתפתחות במהלך העשור האחרון. בשלב זה ניתן ללמוד לתואר ראשון בחלק מן האוניברסיטאות, כמו גם במספר מכללות. חלק מהמקומות מציעים גם תכניות לימודים לתואר שני בתחום הנדסת המערכות.

אוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן גוריון שבנגב הינה אחת היחידות המלמדות הנדסת מערכות מידע. במחלקה, המשתייכת לפקולטה להנדסה, ניתן ללמוד לתואר ראשון בתחום, כמו גם לתארים מתקדמים – תואר שני ודוקטורט.

הטכניון

הטכניון הינו המוסד הגבוה בארץ ללימודים הנדסיים, טכנולוגיים ומדעיים והוא מוכר כאחד ממוסדות המחקר המדעיים-טכנולוגיים המובילים בעולם. בטכניון נלמד תחום הנדסת מערכות המידע כמסלול משותף לשתי פקולטות: הפקולטה למדעי המחשב והפקולטה להנדסת תעשייה וניהול – ביטוי לרב התחומיות של המסלול, ולאופן בו הוא שואב באופן שווה משני "עולמות" ידע שונים.

מכללת אורט בראודה

המכללה, הממוקמת בעיר כרמיאל, הוקמה על ידי רשת "אורט" במטרה לפתח מרכז אקדמי מתקדם בתחומי ההנדסה בצפון, ולאפשר לסטודנטים מן האזור נגישות ללימודים איכותיים בתחומים אלה. בנוסף על לימודי התואר הראשון בהנדסת מערכות מידע, מציעה המכללה גם מסלול לתואר שני בהנדסת מערכות. במסגרת פרויקט הגמר בלימודי התואר השני עובדים הסטודנטים בצוותים רב-תחומיים, באופן המדמה את הנהוג בתעשייה בפועל, על מנת להכשירם באופן מיטבי לדרישות העבודה בתעשייה.

אפקה

המכללה להנדסה "אפקה" ממוקמת בתל אביב, ומתמחה בתחומים השונים של לימודי ההנדסה, ברמה אקדמית מובילה המשלבת דגש על הכשרה יישומית כבר בתקופת הלימודים. לימודי המערכות המידע במכללה נלמדים רק לרמת תואר שני, במסלול ללא תזה. המסלול מיועד למהנדסים פעילים בתחום, ועל מרוכז ביום בשבוע (בשעות אחר הצהריים) ויום שישי. התכנית נבנתה בשיתוף המגזר התעשייתי, ומותאמת לו באופן אופטימאלי. בנוסף, תכנית הלימודים מבוססת על תכניות מקבילות מהמתקדמות ביותר בארצות הברית, אשר הותאמו לשוק ולתעשייה הישראליים.

המכללה להנדסה סמי שמעון

המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון הינה המכללה האקדמית להנדסה הגדולה בארץ, והיא מקיימת את לימודיה בשני קמפוסים באזור הדרום – באשדוד ובבאר שבע – במטרה לאפשר נגישות מקסימאלית לסטודנטים מאזור זה ללימודים בתחומי ההנדסה השונים הנדרשים בשוק. בוגרי המכללה זכאים לתואר מהנדס ולרישום בפנקס המהנדסים והאדריכלים. במכללה נלמד תחום הנדסת מערכות המידע כמסלול התמחות במסגרת לימודי הנדסת תעשייה וניהול.

קהל יעד ללימודי הנדסת מערכות מידע

מהנדס מערכות המידע צריך להיות בעל מקצוע מומחה בתחום ספציפי, אולם בה בעת עליו להיות גם בעל ידע הנדסי רב-תחומי. לצורך כך, מעבר ליכולות האנליטיות והריאליות הנדרשות מכל מהנדס, על מהנדס מערכות המידע להיות בעל יכולות תפישה מערכתית רחבה ויכולת אינטגרציה רב-תחומית.

משך הלימודים

בדומה לכלל לימודי ההנדסה משך הלימודים לתואר ראשון הוא ארבע שנים. לימודי התואר השני אורכים שנתיים.

אופק תעסוקתי

בוגרי לימודי הנדסת מערכות המידע יוכלו להשתלב בקשת רחבה של ארגונים בארץ ובעולם, מסוגים (פרטי או ציבורי) והיקפי פעילות שונים, לרבות תעשיית ההייטק.

מבט רחב, אופק רחוק

הנדסת מערכות המידע הינו תחום צעיר אשר מתפתח במהירות. על פי משרד העבודה האמריקאי, התחום הינו אחד התחומים הצפויים לגידול והצמיחה המשמעותיים והגבוהים ביותר בשנים הקרובות: חמישה מתוך עשרים המקצועות הצפויים לגידול מסחרר הינם מקצועות הקשורים במערכות המידע. בנוסף, המקצוע נחשב לאחד הרווחיים ביותר – לא רק בעולם, אלא גם בארץ. אם הנטייה למדעים וטכנולוגיה באה לכם באופן טבעי, ואם מסקרן אתכם לקחת חלק בתחום מתפתח אשר דורש יכולת לשלב ידע מתחומים שונים – ייתכן מאוד שהנדסת מערכות המידע היא התחום בשבילכם.